Google Ads Dönüşümleri Nedir? Nasıl Kurulur ve Raporlanır?

Google Ads Dönüşümleri Nedir? Nasıl Kurulur ve Raporlanır?
Sosyal Medyada Paylaş

Google Ads dönüşümlerinin ne olduğu, nasıl kurulduğu ve raporlandığı konusu web sitelerindeki geri dönüşlerin incelenebilmesine dönük önem taşır. Site trafiği üzerinde detaylı bilgi edinebilmek ve ziyaretçileri tam olarak neyin çektiğini anlamlandırabilmek için Google Ads dönüşümleri kullanılan araçlardandır. Bu sayede web sitesinin analizini gerçekleştirmek ve bir sonraki adımda hangi geliştirmelerin yapılabileceğine dair fikir edinmek kolaylaşır.

Google Ads Dönüşümleri Ne Anlama Gelir?

Google Ads dönüşümlerinin ne demek olduğu kullanıcı ve reklam veren ilişkisi üzerinden açıklanabilir. Reklam veren işletme, ölçmek istediği hedefe göre pek çok varyasyon türeterek reklam modelini geliştirir. Ölçülmek istenen hedefler ise dönüşüm olarak isimlendirilir. Reklam veren kişi, işletmesine uygun biçimde aksiyon ataması oluşturarak web sitesi için belirlediği hedefleri gerçekleştirmeye çalışır. Buna yönelik çeşitli dönüşümler belirleyerek Google Ads üzerinden takibini yapabilir.

Google Ads Dönüşümleri Kurulumu Nasıldır?

Google Ads dönüşümleri kurmanın yolu Google Ads üzerindeki belirli ayarlamalar üzerinden pratiklik kazanır. Google Ads dönüşümlerinin kurulumu için işlem adımları şunlardır:

  • Google Ads “Araçlar ve Ayarlar” bölümüne girilerek “Ölçüm” menüsünün altında yer alan “Dönüşümler” seçilir.
  • Açılan ekran üzerinden “+” kutucuğu seçilerek “Web Sitesi” seçeneği tercih edilir.
  • “Kategori” başlıkları arasından takibe almak istediğiniz işlemi belirlemeniz istenir. Sitenin vasfına ve takip etmek istediğiniz işleme göre iletişim, sayfa görüntüleme gibi seçenekler arasından tercih yapmalısınız.
  • Belirlenen bu Google Ads dönüşümleri, özelleştirmek ve daha iyi anlamlandırmak için isimlendirilebilme özelliğine sahiptir.
  • Açılan ekranda dönüşüm ve sayım değerini belirlemeniz istenir. Sayım değeri, etkileşim başına elde edilen dönüşüm sayısını ifade eder.
  • Devamında belirlemeniz gereken “Dönüşüm Aralığı” ziyaretçinin web sitesine geri dönüş yapması için kayıt altına alınması gereken zamanı ifade eder. 1-90 gün arasında seçim yapmak mümkündür.
  • Belirlenen kriterler üzerinden Google Ads tarafından web sitesinde izlemek üzere etiketler verilir. “Etiketi Kendiniz Yükleyin” adımını kullanarak işleme devam edilir.
  • Her sayfada bulunması gereken global site etiketi ve bunun altında yer alması gereken etkinlik snippet’i bulunur.
  • Son adımda “Kampanyalar” sekmesinden “Ayarlar” bölümüne giderek en başta belirlediğiniz dönüşümü seçmeniz gerekir. En son işlemden sonra web sitesine yapılan ziyaretler, dönüşüm bölümünden görüntülenebilir hale gelir.

Google Ads Dönüşümleri Nasıl Raporlanır?

Google Ads dönüşümlerini raporlamanın yöntemi için Google Analytics kullanılabilmektedir.  Google Analytics sayesinde reklamları optimize etmek mümkündür. Google Ads dönüşümleri ve Analytics’i entegre biçimde kullanarak kapsamlı analizler ve belirli kitlelere yönelik pazarlama stratejileri belirlemek olası hale gelmektedir.

Google Ads Dönüşümleri Nedir
5

Google Ads Dönüşümleri Nedir

Google Ads dönüşümlerinin ne olduğu, nasıl kurulduğu ve raporlandığı konusu web sitelerindeki geri dönüşlerin incelenebilmesine dönük önem taşır.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder