Google Reklam Başvurusu

Google Reklam Başvurusu
Sosyal Medyada Paylaş

Firmaların ürünlerini tanıtmak için yapacakları Google reklam başvurusu, firmanın Google tarafından belirlenen şartları karşılaması karşılığında yapılmaktadır. Google üzerinden verilecek reklam ücretinin ödenmesi, bütçenin belirlenmesi, en uygun reklam çeşidine karar verilmesi gibi adımlardan sonra reklam verilme işlemi gerçekleştirilir. Google reklamları, Adwords aracı ile ya da dijital medya ajanslarının kullanımı ile verilebilmektedir. Her ikisinde de kişilerin gerçek bir tüzel kişiliğe bağlı olduklarının ispatlanması, kullanıcıların taleplerinin karşılanacağının ifade edilmesi gerekmektedir. Bunun belgelerle ispatı sonrasında doğru adımlarla uygun reklam türü belirlenecek ve ödeme şekline karar verilecektir. Reklam için ayrılan bütçenin doğru kullanılması açısından deneyimli bir ajans ile iletişim kurulması önem taşımaktadır.

Reklam Başvurusunda Bütçeye Karar Vermek

Reklam vermek için yapılacak başvuruda, öncelikle bütçeye karar verilmesi gerekmektedir. Reklam verirken ilk ay, verebileceğiniz en yüksek miktarı vermeniz gerekmektedir. ilk ay bunu yaptığınızda hedef kitlenizin tamamına ulaşmış olacağınızdan, diğer aylarda hedef kitleniz sizin reklamlarınızı ve firmanızı araştırmaya başlayacaktır. Arz- talep dengesini oluşturmanızın ardından reklamlara ayırdığınız bütçeyi düşürseniz dahi firmanız ve ürününüz, insanların aklında yer etmiş olacaktır.
Önek vermek gerekirse, reklam için ayırdığınız bütçenin aylık 150 TL olduğunu varsayalım. İlk ay için bütçenizi günlük olarak hesaplamanız gerekecektir. Bu da günlük 5 TL eder. Tıklama ödemeli bir reklam kampanyası yürüttüğünüzü düşünelim. Sadece reklamınıza tıklayan kullanıcı başına ödeme yapmanız gerekecektir. Tıklama başına ödemeniz gereken tutarın 10 Kr olduğunu hayal edelim. Bu durumda sizin bütçeniz, günlük 50 tık kaldıracak kadar hesaplanmıştır. Günlük 50 tıklama limitine ulaştığınızda reklamınızın görünürlüğü, o gün için, düşer. Dolayısıyla günlük 50 tıklamanın size ne gibi bir faydası olacağının belirlenmesi gerekmektedir. Günlük en az kaç tıklama isteniyorsa, o kadar bütçe ayrılması gerekmektedir.

Reklam Verirken Ödeme Türüne Karar Vermek

Bir firma reklam vermek istediğinde, ödeme türünü de belirlemiş olmalıdır. Google reklamları başlangıç bütçesine göre hareket etse de, satış ile tıklama arasında uçurum olabilecek bazı siteler de mevcuttur. Örnek olarak online satış yapan alışveriş siteleri, her gün milyonlarca kullanıcı tarafından tıklanan reklamlar verirler. Ancak hiçbir zaman sitede gezinme sayısı ile satın alım sayısı birbirini tutmaz. Bu nedenle online alışveriş sitelerinin sipariş başına ödeme, fatura başına ödeme gibi ödeme sistemlerini kullanmaları firmaların yararına olacaktır.

Kayıt Olun ve Reklam Verin!

Gerekli bütçeye ve ödeme biçimine karar vermenizin ardından yapmanız gereken, Adwords sistemine kaydolmaktır. Adwords müşteri hizmetlerinden kayıt olabileceğiniz sistemde size bir form gönderilir. Formu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak internet ortamında bu konuda yetkisi bulunmayan kişiler de Google reklamları konusunda yetkili olarak kendilerini tanıtabilmektedir. Bu nedenle başvurunuzu alan ve formunuzu değerlendiren kişinin Adwords yetkilisi olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Formunuzu uygun şekilde doldurmanızın ardından başvurunuz değerlendirmeye alınır.

Google Reklamı Bir Yatırımdır!

Yapacağınız reklam başvurusunu bir tür yatırım olarak görmeniz, daha iyi bir strateji kurmanız açısından önem taşımaktadır. Bunun için dolduracağınız forma özen göstermeniz gerekir. Formda özellikle coğrafya büyük önem taşımaktadır. Reklamınızı coğrafya ile kısıtlamanız, görüntülenme sayınızı ve müşteri potansiyelinizi büyük ölçüde etkiler. Aynı zamanda formda hitap etmek istediğiniz cihazları da işaretlemeniz gerekir. Sadece cep telefonlarından, sadece pc ekranından ya da sadece tabletlerden görüntülenme seçeneği olduğu gibi, bunların birkaçından da reklamınızın görünmesini talep edebilirsiniz. Tıklanma oranınız, zaman içinde karınızı etkileyecek ve müşteri sayınızı arttıracaktır. Google reklamı vererek ulaştığınız potansiyel müşteri sayısını arttırabilirsiniz.

5

Google Reklam Başvurusu

Firmaların ürünlerini tanıtmak için yapacakları Google reklam başvurusu, firmanın Google tarafından belirlenen şartları karşılaması karşılığında yapılmaktadır. Google üzerinden verilecek reklam ücretinin ödenmesi, bütçenin belirlenmesi, en uygun reklam çeşidine karar verilmesi gibi adımlardan sonra reklam verilme işlemi gerçekleştirilir.

Sending
User Review
1 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder