Google Reklam Maliyetleri

Google Reklam Maliyetleri
Sosyal Medyada Paylaş

Google reklamı, firma ve ürünlerin tanıtımı, kullanıcılara sağlıklı bir şekilde ulaştırılması, kullanıcıların ürün hakkındaki fikirlerinin öğrenilmesi konusunda önem taşımaktadır. Reklam maliyetleri de, verilecek reklamın niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Az maliyetle kullanıcıların dikkatini çekmek mümkün olduğu gibi, nispeten yüksek maliyetlerde satış garantisi almak da yerinde olacaktır. Reklamın ne şekilde ve Google arama motoruna bağlı hangi mecrada kullanılacağı, maliyeti etkileyecektir. Google sayfasını açtığınızda sağ altta görülebilecek videolu reklamlar ile arama yaptığınızda karşınıza çıkan resimli reklamlar arasında maliyet farkı bulunmaktadır. Bazı reklamların ücretleri gösterim başına alınmakta iken, bazılarının ücretleri sadece kullanıcı reklam üzerine tıkladığında ödenmektedir. Dolayısıyla firmanın ödeyeceği reklam maliyetlerini, hangi tip reklam istediği belirler.

Bütçe Baştan Belirlenmelidir!

Google reklamlarında, başvuru öncesinde bütçe belirleme işlemi yapmak, başvuruda aklınızın karışmasını önler ve reklamınızdan istediğiniz verimi almanızı sağlar. Ancak bütçe belirlenirken ağırlıklı olarak ilk ayların bütçesi kabarık tutulmalı, diğer aylarda yavaşlayan bir ivme ile azaltılmış olmalıdır. Bunun nedeni başlangıç evresinde yeterli müşteri sayısını toplayabilmek olmalıdır. Yeterli müşteri sayısına ulaşan firma, ilerleyen dönemde daha az reklama ihtiyaç duyar ve kendi müşteri kitlesini kazanmış olur.
Başlangıç aşamasında belirlenen bütçeyi 300 TL olarak düşünelim. Bu miktar, günlük 10 TL’ye tekabül edecektir. Sizin, ödemenizi tıklama başına ücretlendirme tarifesi ile ödeyeceğinizi düşünelim. Tıklama başına ödeyeceğiniz tutarın 10 Kr olduğunu hayal edelim. Bu durumda ödediğiniz miktarla günlük 100 tıklama sayısına kadar ulaşılabilir. 100 tıklama sayısı istediğiniz hedefe yakınsa, bu tıklama sayısında yeterli etkileşimi sağladığınızı düşünüyorsanız, bu miktarla devam edebilirsiniz. Google reklamlarında, günlük 100 tıklama sayısını geçtiğinizde reklamınızı otomatik olarak durdur. Yeni gün başladığında ise reklamınız yeniden dönmeye başlar. Google Adwords üzerinden yapılan başvurularda aylık belirlenen tutar bellidir. Hiçbir firma, belirlenen tutarın üzerinde ödeme yapmaz. Google reklam maliyetleri, belirleyeceğiniz sınırlara göre şekillendirilir.

Bütçe Sınırı Konabilir!

Bazı durumlarda reklam bütçesi hafif esnek bırakılabilir. Örneğin reklam bütçesinde günlük sınır 100 tıklama iken, firma 150 tıklamaya kadar para ödeyebileceğini beyan eder. Bu durumda bitçe sınırı günlük 150 tıklama olarak belirlenir. Günlük tıklanma sayısının 100 tıklama altında kalması durumunda başka, 150 tıklamaya ulaşması durumunda başka ücret ödersiniz. Ancak beyan ettiğiniz maksimum ücret tutarı asla aşılmaz. Siz sınır bütçe belirlediğiniz sürece Google Adwords, bütçenizin yettiği düzeyde reklamlarınızın dönmesine izin verir. Ödeme gününde herhangi bir sürpriz ile karşılaşmazsınız.

Esneklik Gereklidir!

Google reklamlarının Adwords sistemi üzerinden verilmesi durumunda size herhangi bir anlaşma imzalama şartı getirilmez. Anlaşma imzalamanız durumunda anlaşma süresince her ay reklam parası sizden alınır ve reklamlarınız her ay dönmeye devam eder. Ancak anlaşma imzalamak istememeniz durumunda da herhangi bir zorlama ile karşılaşmazsınız. Bunun yanında her firmanın anlaşmayı durdurma, reklam akışını kesme ve ani reklam bırakma hakkı bulunmaktadır.

Ödeme Yöntemleri Farklılık Gösterebilir!

Google reklamları, ödeme bazında değişiklik gösterir. Eğer sadece tanıtım konusunda reklam veriliyorsa tıklama ve ya gösterim başına ödeme şeklinde ücret alınabilir. bu tür ödemelerde kullanıcının ekranına reklam getirildiğinde ya da kullanıcı reklam üzerine tıkladığında ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer Google reklamları ile bir ürünün satışını yapıyorsanız, online bir mağaza iseniz, ödeme şeklinizi satış başına ya da fatura başına şeklinde ayarlayabilirsiniz. Özellikle online mağazalar, alışveriş yapmasa da ürün bakmak için reklamların üzerine tıklayan pek çok kullanıcı bulundurmaktadır. Alışveriş sitelerinde en uygun reklam ödeme yöntemleri, satış başına ödeme olacaktır. Google reklam alanında bu tür sitelerin tıklama başına ödeme yapması, siteyi gereksiz masrafa sokar.

5

Google Reklam Maliyetleri

Google reklamı, firma ve ürünlerin tanıtımı, kullanıcılara sağlıklı bir şekilde ulaştırılması, kullanıcıların ürün hakkındaki fikirlerinin öğrenilmesi konusunda önem taşımaktadır.

Sending
User Review
1 (2 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder