Google Organik Reklamlarda İlk Sıralara Nasıl Yükselir?

Google Organik Reklamlarda İlk Sıralara Nasıl Yükselir?
Sosyal Medyada Paylaş

Google organik reklamlarda üst sıraya çıkmanın yolu arama motorunun temel işleyişinin kavranmasıdır. Belirli kriterleri sağlayan nitelikli web sayfaları Google reklamlarında ilk sıralarda yerini alır. Google organik reklamlarda yükselmek için temel ipuçları şunlardır:

 • Özgün İçerikler
 • Sayfa Etiketleri
 • Optimizasyon(SEO)
 • Google Ads
 • Backlinkler

Güncellemelerle Organik Reklamlarda İlk Sıraya Yükselmek

Güncelleme yaparak organik reklamlarda ilk sıraya çıkmak için kullanıcılara daima ilgi çekici nitelikler sunulmalıdır. Güncel çıkan eklentiler takip edilerek gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Doğru anahtar kelimeler kullanılarak yapılan içerik güncellemeleriyle ziyaretçilerin ilgisi kazanılmalıdır. Web sitesinin SSL sertifikası, iletişim paneli, kullanıcı haritası gibi etmenler önem verilmesi gereken detaylardır.

Google arama motoru, belirli bir kalitede ve güncel olan içerikleri öne planda tutar. Rakip web sitelerinin analizinin yapılması ve büyüme stratejilerinin incelenmesi gerekir. Yapılan analizler sonucunda tespit edilen olumlu stratejiler web sitesine dönük olarak kullanılabilir. Kullanıcılara aradığını veren net içerikler, üst sıralarda yer almayı kolaylaştıran faktörlerdendir.

SEO ile Organik Reklamlarda İlk Sıraya Yükselmek

SEO yaparak organik reklamlarda ilk sırayı almak için nitelikli ve özgün çalışmalar yapılması gerekir. Web sitesi optimizasyonunu, organik olarak ziyaretçi sayısını arttıran ve Google’da ilk sıralara yerleşmeyi sağlayan çok yönlü bir çalışma gerektirir. Günümüzde SEO alanında profesyonel kişiler veya ajanslar bu tip optimizasyon uygulamaları yapmaktadır. SEO üzerinden başarıya ulaşmak için dikkat edilecek noktalar şunlardır:

 • Doğru anahtar kelimelerin/kelime gruplarının tercih edilmesi,
 • Meta açıklamalarının doğru şekilde yapılması,
 • Görsellik konusunda çalışmalar yapılması,
 • Kapsamlı, bilgilendirici, nitelikli olan içeriklerin ziyaretçilere sunulması.

Google Ads ile Organik Reklamlarda İlk Sıraya Yükselmek

Google Ads kullanarak organik reklamlarda üste çıkmak etkili ve hızlı bir yöntemdir. Google Ads hesabı oluşturularak sisteme giriş yapıldıktan sonra temel anahtar kelimeler belirlenir. Bütçe belirlemesi yapılarak oluşturulan tanıtımlar Google üzerinden yayınlanarak site üzerinde organik trafik oluşmasını sağlar. Google Ads’i verimli kullanabilmek için anahtar kelime türetmelerine yönelik analizler yapılmalıdır. Google organik reklamlarda yükselmek ve nitelikli anahtar sözcük seçimleriyle geniş kitlelere ulaşmak mümkündür.

Backlink ile Organik Reklamlarda İlk Sıraya Yükselmek

Backlink sayesinde organik reklamlarda ilk sıraya çıkmak sitenizde tanımlı olan nitelikli bağlantılarla mümkündür. Web sitenizi ziyaret eden kitlenin aktif olarak kullandığı diğer kaynaklardaki linklerle sıralamada yukarı çıkılır. Ziyaret edilme oranı yüksek ve kaliteli olan internet siteleriyle bağlantı kurulduğunda güvenilirlik seviyesi artmaktadır.

Google Organik Reklamlarda İlk Sıralara Yükselmenin Önemi

Google organik reklamlarda ilk sıralara çıkmanın önemi belirli başlıklar altında incelenebilir.

 • Erişilebilirlik: Organik reklamlar, herkes tarafından erişilebilirdir. Sınırlı bütçeye sahip olan işletmeler için maliyeti düşük bir yöntemdir. Ücretli reklam vermeyi tercih etmeyenler doğal yollardan gelen ziyaretçilerle trafik elde etmeyi amaçlar. Site trafiğinin üst düzeyde olması Google’ın organik tanıtımlarında çıkmaya olanak sağlar.
 • Ücretsiz: Organik kullanıcı trafiği için ücretli yöntemlerin aksine herhangi bir bütçe ayrılmasına gerek yoktur. Reklamlarda görünmek için ekstra ücretler ödemeye gerek kalmaz. İnternet sitesi ve içeriklerin optimize edilmesi için SEO uzmanları ile çalışılırsa bunun için makul bir bütçe ayırmak gerekebilir.
 • Yeni Fırsatlar: Reklamlarda üst sıralarda yer almak marka tanınırlığı üzerinde olumlu etki oluşturur. Farklı kitlelerin verilen hizmetlerle ilgili fikir sahibi olmasını sağlar. Kişi veya kurum bazında iş birliği yapmak isteyenlerle karşılaşma fırsatı oluşur.
 • Sağlam Temel: Organik olarak büyümenin anlamı internet sitesinin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi demektir. Nitelikli anahtar kelimeler ve içerikler sayesinde Google organik reklamlarda yükselmek mümkün olur.
Google Organik Reklamlarda İlk Sıralara Nasıl Yükselir?
5

Google Organik Reklamlarda İlk Sıralara Nasıl Yükselir?

Google organik reklamlarda üst sıraya çıkmanın yolu arama motorunun temel işleyişinin kavranmasıdır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder