Google Reklamı Nasıl Verilir?

Google Reklamı Nasıl Verilir?
Sosyal Medyada Paylaş

Google reklamı nasıl verilir, sorusunun yanıtı, Adwords hizmetlerde ve ajanslarda verilebilmektedir. Burada yapılacak işlemlerde kişilerin ilk olarak Adwords sistemine kayıt olmaları gerekmektedir. Sistem kaydının yapılmasının ardından reklamın büyüklüğüne, türüne, hedef kitlesine ve kullanılacak servislere karar verilmesi gerekmektedir. Kullanılacak servisin sadece Google aramaları ile mi sınırlı kalacağı, e-posta ile reklam servisinden de yararlanılma durumu gibi detaylar, reklam veren firma ve Adwords sistemi arasında belirlenecektir. Reklamların çeşidi ödemeleri değiştirebilir. Video reklam, hedef kitleli reklam, fotoğraflı reklam, tıklama başına kazandıran reklam gibi çeşitler, firmanın ödeyeceği reklam ücretini değiştirir. Bunun yanında reklam vermek isteyen firmanın mutlaka Adwords hesabının olması gerekmektedir.

  • Adım: Bütçe Belirleme

Bütçe belirleme adımında kullanacağınız reklam çeşidinin özelliklerini bilmeniz gerekmektedir. yoğun reklam yatırımını ilk aya yapmanız büyük önem taşımaktadır. İlk ayda yoğun yatırımda bulunan firmalar, ilerleyen dönemlerde müşterilerinin kendilerini araştırmalarını sağlar. Bu sayede reklam bütçelerini düşürebilirler. Reklam bütçesinin ilerleyen aylarda düşme ihtimali, ürün tanınırlığı da arttıkça firmaya daha büyük kar getirir.
İlk adımda bütçe belirlenirken, kullanılacak servis de belirlenmelidir. Tıklama başına ücretlendirme söz konusu ise, reklam ücretini, reklamınıza tıklayan müşteri sayınıza göre ödersiniz. Bu nedenle ilk ay günlük kaç tıklanma istiyorsanız, bütçenizi buna göre ayarlamalısınız. Ayarlayacağınız bütçeye göre tıklama sayınız fazla geldiğinde, Google reklamınızın görünürlüğünü sadece o gün için düşürür.

  • Adım: Satış Reklamları

Satış için reklam verilmesi durumunda işlemler daha farklı devam eder. Kullanıcılar satış yapan sitelere çok fazla ziyarette bulunmaktadır. Dolayısıyla firmanın Google reklamları için ayıracağı bütçe, bu konuda artış göstermelidir. Ancak birçok satış sitesi, kullanıcıların sitedeki neredeyse tüm ürünlere baktığını, ancak hiçbirini almadığını görebilir. Bu durumlarla karşılaşma halinde yapılması gereken, ödeme tipini değiştirmek olmalıdır. Ödeme tipi değiştirme seçeneği sayesinde, sadece gerçekleşen satış başına ya da kesilen fatura başına Google reklam ödemesi yapmak mümkün olacaktır.

  • Adım: Üyelik ve Form Doldurma

Bütçeyi ve ödeme şeklini kararlaştırdıktan sonra kişilerin yapması gereken, fiili olarak harekete geçmek olmalıdır. Bu da sadece Adwords üyeliği ile mümkün olur. Kişiler ilk olarak Google Adwords sistemine kayıt yapmalıdır. Kayıt, firmanın doğrulanmasını ve gerçekliğinin ispatlanmasını kapsar. Sonrasında gönderilecek formun doldurulması gerekmektedir. Ancak internet ortamının güvenilmesi zor bir alan olması nedeniyle, kişilerin kendilerine yardımcı olan Adwords elemanını tanımaları gerekmektedir. Bunun için yetki derecesinin ve doğrulamanın sorgulanması önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin, kendilerine gönderilecek formu doğru bir şekilde doldurmaları gerekir. Formda firma ve ürün bilgilerinin yanında reklamın özellikleri, tahmini görüntülenme beklentisi sayısı gibi detaylar yer almalıdır. Aynı zamanda formda firmanın satış yapacağı coğrafya da belirlenmelidir. Coğrafya sınırlaması, internetten satışlarda dahi kullanıcı için belirleyicidir. Bu nedenle form üzerinde coğrafya seçilirken potansiyel müşterilerin mevcut olduğu coğrafya dikkate alınmalıdır.

Google Reklamları ve Yatırım

Bir tür yatırım olarak Google reklamı vermek, firma adına satışların artmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda Google tarafından ek hizmetler kapsamında, firmanın da onayıyla kişilere e-posta gönderilerek reklamın yayılması mümkün olmaktadır. Reklamın yeterli tıklama sayısına ulaşmaması durumunda Google, e-posta, sosyal medya gibi araçları da kullanır. Reklamın beklenen görüntülenmeye ulaşmasından sonra, anlaştığı şekilde firmadan ödeme talep eder. internet ortamının istiflenme özelliği sayesinde, yayınlayacağınız reklam uzun süre online alanda sabit kalır. Aynı zamanda reklamı görüntüleyen ve ya reklama maruz kalan kişilerin sayısı arttıkça, reklam kullanıcıların zihninde yer edinir. Bu nedenlerle Google reklamı vermek, diğer platformlardan çok daha avantajlı bir işlem olacaktır.

5

Google Reklamı Nasıl Verilir?

Google reklamı nasıl verilir, sorusunun yanıtı, Adwords hizmetlerde ve ajanslarda verilebilmektedir. Burada yapılacak işlemlerde kişilerin ilk olarak Adwords sistemine kayıt olmaları gerekmektedir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder