Hayal Kırıklığı Yaratan Web Tasarım Hataları Nelerdir?

Hayal Kırıklığı Yaratan Web Tasarım Hataları Nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş

Hayal kırıklığı yaratan web tasarım hatalarından bazıları aşağıda verilmiştir:

  • Kullanıcıların sitenizin temasını sitenize girdikten sonra kısa süre içerisinde anlamalarını sağlamalısınız.
  • Hayal kırıklığı yaratan web tasarım hatalarından biri de web sitesinde küçük fontların kullanılmasıdır. Kullanıcıya rahat bir okuma ortamı oluşturulması gerektiği için fontların boyutu buna göre tercih edilmelidir.
  • Bağlantıları yeni pencerede açmak yerine bunun kullanıcı denetimine bırakılması gerekmektedir.
  • Ziyaretçileri onayları olmadan bültenlere kaydetmemeye özen gösterin.
  • HTML tablolar yerine CSS kullanmayı tercih edin.
  • Web sayfanızda çok fazla grafik kullanmayın ve yanıp sönen metinler bulundurmayın.

Hayal Kırıklığı Yaratan Web Tasarım Hatalarından Aşırı Yenilikçi Tasarım

Aşırı yenilikçi tasarım, kullanıcıların web sitesini kullanırken kendilerini rahat hissetmemelerine neden olabilmektedir. Tasarımcılar kendilerini en iyi tasarımları ile ifade etmektedirler. Her zaman üzerine koyarak daha farklı tasarımlar yapmayı amaçlamaktadırlar. Ancak bu süreçte kullanıcılar kendilerini rahat hissedebilecekleri ve alışık oldukları site tasarımlarını daha fazla tercih etmektedirler. Bu sebeple kullanıcının kafasını karıştıracak, istediği içeriğe ulaşma süresini arttıracak yeniliklerden uzak durulması gerekmektedir.

Sitede Boş Alan Bırakmama Hatası

Sitede boş alan kalmaması, kullanıcıları boğan bir durumdur. Sitenin her köşesinde banner, reklam ve animasyon olması; kullanıcının siteden uzaklaşmasına neden olan bir durumdur. Basit, temiz, şık ve kullanıcıların daha fazla memnun kalacakları tasarımlar tercih edilmelidir. Hayal kırıklığı yaratan web tasarım hataları arasında en sık yapılanlardan biri; web sitesinde bilgi vermek yerine sadece bir şeyler tasarlamak için sitedeki her alanın doldurulmasıdır. Bu sebeple sitede doldurulan her kısmın gerçekten gerekli olup olmadığı ve kullanıcıya fayda sağlayıp sağlamadığı üzerine düşünülmelidir.

Web Sitesinde Navigasyona Dikkat Etmeme Hatası

Web tasarımda navigasyonun önemi oldukça fazladır. Web sitesinde diğer bütün noktalara dikkat edilmiş olsa da kullanıcılar site içerisinde gezerken eğer iyi bir deneyim yaşayamıyorlarsa, kafa karıştıran sayfa isimleri varsa; siteden aradıklarını bulamadan kısa süre içerisinde çıkmaktadırlar. Hayal kırıklığı yaratan web tasarım hatalarından biri olan navigasyon hatası düzeltildiğinde; kullanıcılar sayfa sayfa gezmek yerine sadece akıllarındaki sayfalara bakabilmekte ve daha iyi bir site deneyimi yaşamaktadırlar.

Hayal Kırıklığı Yaratan Web Tasarım Hataları Nelerdir?
5

Hayal Kırıklığı Yaratan Web Tasarım Hataları Nelerdir?

Hayal kırıklığı yaratan web tasarım hatalarından bazıları aşağıda verilmiştir:

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder