İşletmeniz İçin Sosyal Medya Taktikleri

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Taktikleri
Sosyal Medyada Paylaş

İşletmenize yönelik sosyal medya ipuçları işletmenizin büyümesine ve başarı elde etmesine olanak tanır. Kullanıcıların yaklaşık %60’ı için satın alma kararlarını verirken sosyal medya en etkili platformdur. İşletmeniz için sosyal medya etkili kullanılırsa markalaşma ve pazarlama idealleriniz açısından katkı sağlar. Google Plus, Linkedin, Twitter, Instagram, Facebook gibi dünyada etkin kullanılan platformlarda işletme sayfaları oluşturarak hedef kitleye hitap edilmelidir.

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı?

İşletmenize yönelik sosyal medya paylaşımlarının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Paylaşımlarda kullanılan görsel ve metinler üst kalitede olmalıdır.
 • İlgi çeken ve merak uyandıran paylaşım başlıkları seçilmelidir.
 • Yönlendirme yapılmak istenen linkler kısaltılarak kullanılmalıdır.
 • Güncel paylaşımlar ve yayınlar yaparak ilgi kazanılmalıdır.
 • Yüksek takipçi elde etmek için sayfa veya beğeni satın alınmamalıdır.
 • İşletmeyle ilgili sosyal ağlardan sorulan sorulara mümkün olduğunca cevap verilmelidir.

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Reklamları

İşletmenize yönelik sosyal medya tanıtımları farklı platformlar üzerinden yapılabilmektedir. Makul ücretlerle pek çok kitleye ulaşan kampanyalar düzenlenebilir. Tanıtımlar yaparak doğal yollardan takipçi elde etmek kolaylaşır. Facebook, Instagram üzerinden uygun fiyatlarla reklamlar vererek hedef kitlenize hitap edebilirsiniz. Örneğin Instagram sponsorlu reklam verme özelliği sayesinde ulaşmak istediğiniz profili ve bütçenizi belirleyerek hareket edebilirsiniz.

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Çekilişleri

İşletmenize yönelik sosyal medya üzerinden çekilişler ilginin canlı kalmasını sağlar. Sosyal medya üzerinden belirlenen zamanlar için çekiliş düzenleyerek işletme takipçilerine küçük hediyeler yollanabilir. Bu şekilde hedef kitle, işletmeyle ilgili yorum yaparak farklı kişilerin dikkatini çekmeyi başarabilir. Ücretsiz olarak gönderilen küçük hediyeler ve yapılan sürprizler sayesinde hesap üzerinde hareketlenme olacaktır.

İşletmeniz İçin Kaliteli Sosyal Medya İçerikleri 

İşletmenize yönelik kaliteli sosyal medya içerikleri etkili online pazarlama için gereklidir. Nitelikli ve bilgilendirici olarak yazılmış içerikler, sosyal medya hesaplarında hedef kitleyle paylaşılabilir. İşletmenin internet sitesi veya blog sayfası varsa sosyal medya hesabına yönlendirme yapılarak etkileşim sağlanabilir. İşletmeniz için sosyal medya içeriğinde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 • İçeriklerin işletmenin uzman olduğu alanı yansıtması,
 • Sunulan hizmet ya da ürünle ilgili yapılan uygulamaların paylaşılması,
 • Uzmanlık alanından yola çıkarak ilgi çekici yeni içeriklerin oluşturulması,
 • Yazının yanında infografik kullanılarak zenginleştirilmiş içerikler kullanılması,
 • Yeni içerik yazılarının yanında eskiden yazılan içeriklerin ve gönderilerin paylaşılması.

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Görselleri

İşletmenize yönelik sosyal medya görselleri tanıtım açısından büyük etkiye sahiptir. Yazılar okunmadan önce görsel öğeler veya videolar daha fazla ilgi uyandırmaktadır. İlgi çekici işletme görselleri ve videoların kullanılması fark edilmeyi kolaylaştıran unsurlardandır. Özellikle video kullanımı sosyal medyada en çok etkileşim sağlayan araçlardandır. Performans açısından diğer öğelere göre yaklaşık 9 kat fazla tıklanma alabilmektedir. İşletmenin kuruluşu, amacı ve markalaşmaya dair bilgiler verildiğinde hedef kitle bunun samimi olduğunu düşünebilir.

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Canlı Yayını

İşletmeniz için sosyal medyada canlı yayın düzenleyerek büyük bütçeler ayırmadan kullanıcılarla buluşabilirsiniz. Canlı yayınlar sayesinde kullanıcıların anında geri dönüş yapma ve görüşlerini bildirme fırsatı olur. Hedef kitleyle anlık olarak iletişim kurulduğunda işletmenin tanıtımı gerçek zamanlı olarak yapılmış olur. Kullanıcıların işletme sahibiyle iletişim kurması ve markayla ilgili detaylı bilgileri ilk ağızdan alması işletmenin güvenilirliğini arttırır.

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Aracı Seçimi

İşletmeniz için sosyal medya platformunun seçimi doğru kişilere sesinizi duyurabilmek için önemlidir. Dünyada %48 oranında sosyal medya kullanıcısı olduğu varsayılırsa platform seçimini doğru yapmak ve hedeflenen tüketiciye ulaşmak gerekir. Örneğin Facebook, sosyal medya araçları arasında en sık kullanılanlar arasında yer almaktadır. İşletmeniz için sosyal medya üzerinden ücretli veya ücretsiz olmak üzere kampanyalar oluşturabilir, tanıtımınızı yapabilirsiniz.

İşletmeniz İçin Sosyal Medya Taktikleri
5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder