JavaScript Nedir ve Nasıl Kullanılır?

JavaScript Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Sosyal Medyada Paylaş

JavaScript betik dili, yazılım ve web tarayıcılarının hazırlanması için kullanılmaktadır. Netscape firmasının geliştirdiği JavaScript, web sitesinin HTML ve CSS tasarımının ardından, hareketlerini koordine etmektedir. JavaScript üzerinden web sitesini koordine etmek için gerekli kod dilini öğrenmek gerekir. HTML kodlarıyla bir web sitesinin içerikleri eklenirken, CSS kodlarıyla web sitelerinin görselliği artırılmaktadır. JavaScript kullanımıyla da web sitelerinin davranışları düzenlenir ve istendiği şekilde koordine edilir. JavaScript nedir ve JavaScript nasıl kullanılır türündeki soruların cevabı, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

JavaScript Kullanımının Önemi Nedir?

Web sitelerinin interaktif yönünü artırmak için kullanılan JavaScript, her seferde tekrardan kod yazılması zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Sunucu yerine internet tarayıcısında çalıştırılan JavaScript, üçüncü parti kütüphanelerden destek alınmasıyla devreye sokulmaktadır. 20 yılda dünyadaki en popüler yazılım dillerinden bir tanesi haline gelen JavaScript, internet tarayıcısının kullanıldığı tüm katmanlarda etkin şekilde kendini göstermektedir. İnternet sağlayıcıları tarafından yayınlanan tüm web siteleri ve uygulamalarda, JavaScript etkisi görülmektedir. Çeşitli oyun motorlarının kullanımında etkili yazılım dilidir.

JavaScript Kullanımıyla Neler Yapılabilir?

JavaScript üzerinden yapılabilecek işlemler ve bunların sağladığı avantajlar, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Compiler yani derleyici kullanımına gerek kalmadan, HTML kullanımıyla web tarayıcısı yorumlanmaktadır.
 • Farklı yazılım kod dilleriyle kıyaslandığında, daha çabuk ve kolay şekilde öğrenilebilir.
 • Kodlardaki hataları bulup çözmede sıkıntı yaşanmayacaktır.
 • Web sayfalarının öğeleri ya da özel durumları için tasarıma açık şekildedir.
 • JavaScript üzerinden tasarlanan web siteleri, tek seferde birden fazla platformda çalışabilir şekilde tasarlanmıştır.
 • JavaScript kullanımıyla, input değerlendirmesi kolaylıkla sağlanabilir. Manuel veri kontrol zorunluluğu, JavaScript sayesinde azaltılmaktadır.
 • Web site tasarımı ve kullanımının daha interaktif hale gelmesi sağlanarak, site ziyaretçilerinin dikkati çekilir.
 • Farklı yazılım dillerine kıyasla, daha hafif ve hızlı şekilde ilerlemektedir.

Web sitesi üzerinde JavaScript kodunun eklenmesi için iki ayrı yöntem kullanılmaktadır. Kullanım şekillerinden bir tanesi <script> etiketinin iç kısmına eklenti yapılmasıdır. Bir diğer kullanım şekli de harici dosya içerisinde çağrışım yapılarak eklenti yapılmasıdır. HTML dosyasının içerisinde JavaScript <header> etiketlerinde konumlandırma yapılmaktadır. JavaScript dilinin dinamik görünümleri için HTML kodları yorumlanması ve talep edilen dinamizmin elde edilmesi oldukça kolaydır. Java ve JavaScript arasında belli başlı benzerlikler bulunsa da birbirinden farklı teknolojiler kullanılmış ve tasarımlar elde edilmiştir. Java ve JavaScript arasındaki en temel fark, Java’nın sanal makine ve tarayıcılarda çalışma imkânı bulunurken, JavaScript kodlarının sadece tarayıcı gelişiminde kullanıma uygun bulunmasıdır. İki tasarımın birbiriyle karıştırılmaması, kullanım kolaylığı açısından etkili olacaktır.

JavaScript Kullanımının Zayıf Yönleri Var Mıdır?

JavaScript kullanımından kaynaklanan aksaklıklar ve JavaScript dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Olası tehlike ve açıklara karşı zayıflık gösterebilir.
 • Kullanıcı bilgisayarları üzerinde zararlı kodları çalıştırmada etkili olabilir.
 • Tüm tarayıcı ve cihazlar tarafından desteklenmeyebilir.
 • JS kodlarının boyutu standarttan büyüktür.
 • Farklı aygıtların üzerinde farklı tarzda çalışma sağlanabilir. Farklılıklar tutarsızlık riski oluşturabilir.

JavaScript kullanımının artması, yazılım sahtekarlarına açık kapı bırakmaktadır. Uzmanca hazırlanmış bir JavaScript tasarımı, olası risklerin engellenmesi için gereklidir.

JavaScript Kullanımının Yazılım Dillerinden Farkı Nedir?

En popüler yazılım dillerinden bir tanesi olan JavaScript, çok amaçlı kullanım desteği sunmaktadır. Alışılmış yazılım dillerine kıyasla daha kolay olması, birçok web sitesi geliştiricisinin JavaScript kod dilini tercih etmesini sağlamaktadır. HTML dosyası internet zerindeki popüler yazılım dillerindendir ve sitelerin şekil alması için kullanılır. HTML yazılımları, web sitelerinin yapı taşı olarak adlandırılmaktadır. Web tasarımda JavaScript kullanımıyla, HTML sayfaları oluşturulabilir, farklı HTML bileşenleri okunabilir veya yazılabilir.

5

JavaScript Nedir ve Nasıl Kullanılır

JavaScript betik dili, yazılım ve web tarayıcılarının hazırlanması için kullanılmaktadır. Netscape firmasının geliştirdiği JavaScript, web sitesinin HTML ve CSS tasarımının ardından, hareketlerini koordine etmektedir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder