Mobil Web Tasarımının Geleceği

Mobil Web Tasarımının Geleceği
Sosyal Medyada Paylaş

Mobil web tasarımın geleceği günümüzde oldukça parlak ve açık olarak öngörülmektedir. Google dahil olmak üzere, arama motorlarına erişim sağlayanların büyük bir çoğunluğu mobil cihazları tercih ettiği için ziyaret ettikleri web sitelerinin de mobil uyumlu olması özelliğini aramaktadırlar. Mobil cihazların gelişmesi ve günümüze her şeyin mobilleşmesi ile beraber web tasarımı yapanların da web sitelerini devamlı olarak güncellemesi ve mobil uyumlu hale getirmesi gerekmektedir. Günümüzde mobil platform tasarımcılarına hem devletten hem de özel kurumlardan birçok yatırım desteği verilmektedir. Bununla beraber piyasada da mobil tasarım konusunda rekabet halinde olanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Mobil Web Tasarımının Gelişim Süreci Nasıldır?

2015 yılının şubat ayı ile beraber mobil web tasarımı yükseliş sürecine girmiştir. Google mysteryupdate isimli bir mobil uyumluluk güncellemesi geliştirilmiştir. Bununla beraber web site sahipleri de sitelerinin mobil uyumlu olmasına özen göstermeye başlamıştır. Mobil uyumlu web sitesi ve responsive gibi kavramların bilinirliği artmaya başlamıştır. Web tasarımcıları ve programcıları da mobil tasarımlara yoğunlaşarak bu konu hakkında çalışmaya başlamışlardır. İnternet kullanımının büyük bir yüzdesi mobil cihazlar ile gerçekleştirildiği için günümüzde sadece masaüstü cihazlara uyumlu bir web sitesi tasarımı tercih edilmemektedir. Mobil uyumlu olmayan web siteleri, SEO çalışmaları konusunda yeterli olmamaktadır.

Mobil Uyumlu Web Tasarımının Önemi Nedir?

Günümüzde internet kullanımı büyük oranda mobil cihazlardan olduğu için eğer web tasarımı mobil uyumlu olarak yapılmaz ise; insanlar bu web sitesine mobil cihazlarından erişim sağlayamamaktadırlar. Dolayısı ile de web sitesinden kısa süre içerisinde çıkmaktadırlar. Bu da web sitesinin okuma oranının azalması, ziyaretçi trafiğinin düşmesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Web sitesi arama motorlarındaki sıralamasını da kısa süre içerisinde kaybetmektedir. SEO çalışmaları olumsuz olarak etkilenmektedir. Mobil uyumlu bir web tasarımı, diğer web sitelerinin önüne geçebilmek için bir adım olmaktadır.

SEO uyumlu web siteleri arama motorlarında ilk sırada yer alabilmektedir. Ancak yerini koruyabilmesi için mobil uyumlu bir web sitesi olması da oldukça önemlidir. Dolayısı ile SEO uyumlu web sitelerinde yeniliklere açık olunması ve web sitesinin devamlı güncel tutulması gerekmektedir. Okuyucular tarafından dikkate alınması, ziyaretçi trafiğinin azalmaması, arama motoru sıralamalarında ilk sıralarda yer alabilmesi için SEO çalışmaları yapılırken mobil uyumluluk da dikkate alınmalıdır.

Mobil Uyumlu Olmayan Web Sitelerinde Karşılaşılan Hatalar Nelerdir?

Mobil tasarıma sahip olmayan web sitelerindeki genel hatalar aşağıda listelenmiştir:

  • Mobil cihazdan metinler okunamayacak kadar küçük puntolarda görünmektedir.
  • Bağlantıların birbirlerine oldukça yakın olduğu görülmektedir.
  • Mobil görüntü alanında ayarlama yapılmamış olduğu göze çarpmaktadır.
  • Mobil cihaz ile web sitesine girildiğinde uyumsuz eklentilerin olduğu görülmektedir.

Web Sitelerinin Mobil Uyumlu Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Web sitesinin mobil cihazlarla uyumlu olması için gerçekleştirilebilecek işlemler şöyledir:

  • Yazı büyüklüğünün mobil cihazlarda da okunabilecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bu yüzden daha büyük puntolar tercih edilebilmektedir.
  • Duyarlı yani responsive kodlamasının yapılması gerekmektedir.
  • Javascript ve CSS dosyaları optimize edilirken bu dosyaların yeniden düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir.
  • Web sitesi tasarımındaki flash ögelerin kaldırılması ve daha anlayışlı, kullanışlı bir hale getirilmesi gerekmektedir.
  • Web sitesine alınmış olan reklamların da mobil uyumlu hale gelmesi için optimize edilmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde reklamlar kayabilmektedir.
  • Mobil cihazlarda yapılan işlemlerin hızı, masaüstü cihazlarda yapılan işlemlerin hızlarına göre daha iyidir. Bu yüzden mobil web tasarımının geleceği de göz önüne alındığında sayfanın hızının arttırılması tavsiye edilmektedir.
5

Mobil Web Tasarımının Geleceği

Mobil web tasarımın geleceği günümüzde oldukça parlak ve açık olarak öngörülmektedir.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder