Breadcrumb Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?

Breadcrumb Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?
Sosyal Medyada Paylaş

Breadcrumb Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?

Sayfa işaret yolu olarak adlandırılan breadcrumb, web sitesi ziyaretçilerine yol anahtarı sağlayan önemli bir özelliktir. Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların, ekmek kırıntısı olarak tabir edilen küçük işaretlerle yönlendirilmesini sağlayan breadcrumb, Hansel ve Gratel masalından esinlenerek tasarlanmış, eşsiz uygulamalardan bir tanesidir. Web siteleri için navigasyon görevini üstlenen Breadcrumb, site ziyaretçilerinin web sitesi içerisindeki hareketlerini takip etmekte ve kayıt altında tutmaktadır. Breadcrumb hakkında merak edilenler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Breadcrumb Özellikleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Breadcrumb uygulaması, web sitesi içerisindeki işaretlerin takip edilmesini sağlarken, Google ve diğer arama motorlarına ait botların, web sitesi içerisindeki hiyerarşik düzeni ve hareketleri takip etmesine olanak tanımaktadır. Web sitesinin mevcut düzenini koruyan Breadcrumb, web sitesindeki düzene göre hareket edilmesini sağlamaktadır. Web sitesindeki kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye çıkaran ve internet sitesinin, SEO planlamasında üst sıralarda yer almasına olanak tanıyan Breadcrumb, web sitesinin gelişimi açısından çok önemlidir.

Breadcrumb Tasarımları Nelerdir, Temelinde Nasıl İşlemektedir?

Breadcrumb detayları ve bu sistemin yapısı, 3 farklı kategoride incelenmektedir. Breadcrumb için geliştirilen 3 kademeli tasarımlar, aşağıda tüm özellikleriyle ele alınmıştır:

  • Location Breadcrumb olarak adlandırılan sistem, sayfa işaret yolu kategorisinde en fazla tercih edilen ve beğeni toplayan sistem olarak tanınmıştır. Web sitesi ziyaretçisinin, web sitesini hangi kanalla ziyaret edilmesine dikkat edilmeksizin, Breadcrumb işaretleri devreye girmektedir. Web sitesine ait hiyerarşiyi aktif hale getiren location Breadcrumb, ziyaretçilerin doğrudan ana sayfaya erişmesi ve bir üst sayfaya kolaylıkla dönebilmesi için ayrıcalıklar sağlamaktadır.
  • Attribute Breadcrumb olarak belirtilen sistem, ziyaretçilerin geçmişte ve şu anda kullandıkları sayfaların niteliklerini dikkate almaktadır. Web sitesi içerisinde, kullanıcıların konumunu belirlemek ve yol göstermek gibi ayrıcalıkları bulunmamaktadır. E-ticaret siteleri için eşsiz bir filtreleme ve yön gösterme uygulamasıdır.
  • Path Breadcrumb olarak belirtilen sistem, sayfa işaret yolu prensibini tam olarak gerçekleştirmektedir. Web sitesi kullanıcılarının ziyaret ettiği tüm siteleri, ekmek kırıntısı yöntemiyle filtrelemekte ve mevcut sitede yön gösterici olarak kullanmaktadır.

Breadcrumb tasarımları, tercih edilecek web sitesi türüne göre değişiklik göstermektedir.

Breadcrumb Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?
5

Breadcrumb Nedir? Nasıl Etkili Kullanılır?

Sayfa işaret yolu olarak adlandırılan breadcrumb, web sitesi ziyaretçilerine yol anahtarı sağlayan önemli bir özelliktir.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder