Google Ads Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Google Ads Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş

Google Ads’e etki eden faktörler, kalite puanı, analizi yapılmış anahtar kelimeler, reklam açılış sayfasının düzeni ve kaliteli reklam metinlerini oluşturma faaliyetleridir. Google Ads etkileyen faktörler hakkındaki kalite kriterlerine göre, reklam başarıları belirlenir.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanlaması, yayınlanan reklamın diğer reklamlardan bir adım öne geçmesini sağlayan ve Google Ads’e etki eden faktördür. Kalite puanı, tıklama oranı, reklam alaka seviyesi, açılış sayfasının kalitesi ile bağlantılıdır. Anahtar kelimelere ilişkin durumlar sekmesinin kontrol edilmesi ile tıklama oranı veya reklam alaka seviyelerinden hangisine daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği anlaşılarak, kalite puanı pozitif yönde geliştirilir.

Reklamlar için oluşturulan başlıkların sıklıkla aratılan kelimelerden seçilmesi, reklam uzantılarının açılış hızlarının iyi seviyede olması, coğrafi performansın yüksek olması halinde yüksek kalite puanı kapsamında, Google Ads üzerinden istenilen verim kazanılır.

İyi Analiz Edilmiş Anahtar Kelimeler

İyi analiz edilen anahtar sözcükler, internet kullanıcılarının arama işlemlerinde tercih ettikleri sözcüklerdir. Bu sözcükler Google Ads etkileyen faktörler arasında önemli yere sahiplerdir. Sayfa düzenleyicileri tarafından reklam içerikleri için uygun olduğu düşünülen belirli sloganlar veya kelimeler, internet kullanıcılarının tercih ettikleri sözcükler ile uyumlu olmayabilmektedir. Bu yüzden Google üzerinden yapılan aramalarda ilk sayfada çıkan kelime sonuçları baz alınarak belirli bir konsept içinde anahtar kelime belirlemesi yapılır. Diğer yandan Google Ads anahtar kelime planlayıcı bölümü kullanılarak, iyi analiz edilmiş sözcüklere ulaşım sağlanır.

Reklam Açılış Sayfası Düzeni

Reklam açılış sayfası düzeni, internet kullanıcılarının sık kullandıkları kelimelerin ve içerik çeşitlerinin uygulanması gereken yerdir. Bu sayfa üzerinde her bir benzer anahtar kelime için ‘’ Final URL’’ belirmek gerekir. Benzer anahtar kelimeleri kendi aralarında guruplara ayırma, uygun metinleri yazarak URL’lere yönlendirme işlemleri reklam açılış sayfası üzerinde yapılarak, Google Adss kullanımında daha etkili sonuçlar alınır.

Diğer yandan ana sayfa üzerinde kaliteli reklam metinlerinin yayınlanması başarı oranını yükseltir. Bir reklam içeriğinin veya metninin farklı varyasyonlar üzerinden 3 veya 2 farklı şekilde ana sayfada yer alması, Google Ads etkileyen faktörler arasındaki reklam sayfası açılış kalitesini pozitif yönde etkiler. Kaliteli video ve metin içerikler riskleri düşürerek, kullanıcıları sayfa düzenine çeker.

Google Ads Etkileyen Faktörler Nelerdir?
5

Google Ads Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Google Ads’e etki eden faktörler, kalite puanı, analizi yapılmış anahtar kelimeler, reklam açılış sayfasının düzeni ve kaliteli reklam metinlerini oluşturma faaliyetleridir.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder