CSS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

CSS Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Sosyal Medyada Paylaş

Basamaklı stil şablonu olarak adlandırılan CSS, HTML 4,0 üzerinden kullanıma açılmıştır. HTML üzerinden web sitelerin görüntüleri değiştirilir. Web site görüntüsü için geliştirilen CSS dili, özel HTML kodlarıyla kullanılmaktadır. CSS kod dilini kullanabilmek için HTML kod dilini bilmek ve kullanmak gerekir. Web sitesi oluşturmak ve tasarımını geliştirmek için kullanılan kod dili, CSS kodları kullanılmalıdır. HTML kod dili ve CSS diliyle istenen web sitesi asarımı gerçekleştirilebilir. CSS nedir sorusuna cevap arayan kişiler, yazı içerisindeki başlıkları detaylıca incelemelidir.

CSS Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Stil şablonları olarak bilinen CSS, HTML koduyla hazırlanan web sitelerinin tasarımını üstlenmektedir. Çok zor dili olmadığından, CSS üzerinden tasarım yapmak oldukça basittir. CSS üzerinden yapılan tasarımlar, web sitesinin arka plan rengini, şablon dizilimini ve buna benzer birçok konuyu kapsamaktadır. Web sitesindeki her sayfa için özel tasarıma sahip olan CSS dosyası, basit HTML diliyle çözülebilecek biçimdedir. İngilizce olarak tasarlanan CSS kod stili, gerekli olan İngilizce kelimelerin bilinmesiyle kullanılabilir. CSS nasıl kullanılır sorusuna cevap arayan kişiler, basit bir HTML eğitiminin ardından tasarıma başlayabilirler.

CSS Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

CSS kullanımı için 3 ayrı yol geliştiriliştir. İstenen yollardan bir tanesi üzerinden, CSS kullanımı kolayca sağlanabilir. En fazla kullanılması gereken aşama üçüncü basamaktır. HTML etiket içi yani Inline Styles olarak adlandırılan basamak, CSS uygulamasının etkili olmasını sağlamaktadır. CSS üçüncü basamağı kullanmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 1. Nesneler için özellikleri bulmak
 2. Nesneye style=” etiketinin eklenmesi
 3. Style=”” etiketinin içerisine gerekli özellikleri eklemek

CSS kullanımının kolay ve kusursuz olması için HTML bilgisinin yeterli düzeye olması şarttır.

CSS Kullanımının Önemi Nedir?

CSS kullanımıyla yapılabilecek birçok işlem ve uygulama bulunmaktadır. Web sitesinde HTML dizilimi yapıldıktan sonra, site görünümü için yapılacak tüm işlemlerde, devreye CSS kodları girecektir. CSS üzerinden yapılabilecek başlıca uygulamalar şunlardır:

 • Web sitelerdeki arka plan tasarımlarının renklerini ayarlamaktadır.
 • Şablon ve nesnelerin farklı tasarımda olması için kenarlıklar tasarlanabilir ve istenen renklerde ayarlamalar yapılabilir.
 • Web sitesinde kullanılan yazıların boyutlarını ayarlayabilir ve istenen tasarımda renklendirme yapılabilir.
 • Yatay ve dikey menü tasarımları yapılabilir.
 • Web sitesi başlıklarının daha göz alıcı olması için çizgi ve stil eklemesi yapılabilir.

CSS Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

CSS kodlarının kullanımının sağladığı getiriler aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Güncelleme Kolaylığı: Bir ya da birkaç adet CSS dosyası içerisinde, sitedeki görselleştirmelerinin tamamı saklanabilir. İstendiği anda, site üzerinde istenen güncellemeler yapılmaktadır.
 • Veri Trafiği Tasarrufu: Tek bir CSS dosyası içerisinde, birden fazla stil yer almaktadır. CSS dosyalarının tek seferde indirilmesinin ardından, tarayıcı üzerinden kolayca erişim sağlanır. Tek seferlik CSS dosyası indirildiğinden, bir daha CSS dosyası indirilmesine gerek duyulmayacaktır.
 • İçeriklerde Esneklik: Tek bir içeriğin, birden fazla ortamda kullanılmasına imkan tanımaktadır. Tek bir içerik hem ana sayfada hem iç kısımlarda hem de RSS feed ve ekran okuyucuları için etkili kullanım sunmaktadır.
 • Güncel Kodlama Stratejileri: İçerikler ve görsel tasarım arasındaki bağımsızlık sayesinde, her cihaz ve her türlü ekran için farklı tasarımda sayfa hazırlanmaktadır.

HTML Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Zengin metin işaretleme dili olarak adlandırılan HTML, web sitesi tasarımında kullanılan kodlamaların temel adıdır. Web sitelerinin temel yapısını oluşturan HTML, CSS ile kullanılmakta ve ortaya güncel web sitesi tasarımları çıkmaktadır. Web tasarımda CSS kullanımıyla, site tasarımı son şeklini almaktadır. CSS kullanımı, HTML ile eşzamanlı olarak ilerlemektedir.

5

CSS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Basamaklı stil şablonu olarak adlandırılan CSS, HTML 4,0 üzerinden kullanıma açılmıştır. HTML üzerinden web sitelerin görüntüleri değiştirilir. Web site görüntüsü için geliştirilen CSS dili, özel HTML kodlarıyla kullanılmaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder