Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?
Sosyal Medyada Paylaş

Dijital pazarlama, çeşitli sosyal medya kanalları ya da internet kullanılarak yapılan pazarlama türüdür. Dijital pazarlama teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir pazarlama çeşidi olmakla beraber son dönemlerde oldukça yoğun ilgi görmektedir. Dijital pazarlama yapılması firmaları çeşitli avantajlar ve kolaylıklar sağlamakta, pazarlamayı daha verimli hale getirmektedir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama en basit tanımıyla dijital yolların kullanılarak pazarlama yapılmasıdır. Bu yeni pazarlama çeşidinde kullanılan streteji ve kanallar geleneksel pazarlama yönteminden farklı bir noktada durmaktadır. Dijital pazarlama yapılırken internet siteleri, sosyal medya kanalları ve çeşitli internet platformlarının tamamı bir alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Dijital Pazarlama İle Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Dijital pazarlama teknolojik gelişmelerle paralel olarak ilerlemiştir. Teknolojinin gelişmesi pazarlama konusununda ilerlemeyi sağlamış ve pazarlamayı ditital bir boyuta taşımıştır. Bu gelişmlerin öncesinde büyük ve kurumsal firmaların tamamı geleneksel pazarlama yöntemini kullanırken, dijital pazarlama olanaklarının çeşitlenmesi ile bu alana yoğunlaşılmıştır. Geleneksel pazarlama bünyesinde radyo, televizyon vb. araçlar bulunur. Geleneksel pazarlamada iletişim çoğunlukla tek taraflı olarak gerçekleşmektedir. Geleneksel pazarlamanın tüketici alışkanlıklarına yönelik izlenimlede bulunan yapısı dijital pazarlamaya geçilmesi ile değişmiştir. Ditijal ve geleneksel pazarlama arasındaki farklar temel olarak şu şekilde sıralanabilir.

 • Geleneksel pazarlama için gazete, televizyon vb.araçlar kullanılırken, dijital pazarlama için kullanılan kanallar çeşitli internet platformları, mobil uygulamalar ya da sosyal medya hesapları olmaktadır.
 • Geleneksel pazarlamada firmanın müşteriyle kurduğu ilişki tek taraflı bir şekilde olurken, dijital pazarlamada ilişki çift yönlü olarak ilerlemektedir.
 • Geleneksel pazarlamanın izlemeye dayalı yapısı, firma ile müşteri arasında karşılıklı deneyimlemeye dönüşmüştü

Dijital Pazarlama Hangi Kanallar İle Yapılabilir?

Dijital pazarlama yapılırken kullanılabilecek çok çeşitli kanallar bulunmaktadır. Dijital pazarlamanıngelişmesinde etkili olan internet uygulamalarının tamamı bu pazarlama yöntemi için bir kanal konumndadır. Dijital pazarlamada kullanılabilecek kanallar şu şekilde sıralanabilir.

 • Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan dijital pazarlama
 • Arama motorlarında görünür olmaya yönelik dijital pazarlama
 • Mail yoluyla yapılan dijital pazarlama
 • Reklam vererek yapılan dijital pazarlama

Dijital Pazarlama Stretejileri Nelerdir?

Dijital pazarlama yapılırken kullanılacak çeşitli kanallarda, doğru stretejilerin kullanılması son derece önemlidir. Dijital pazarlama için çok çeşitli kanallar bulunmakla beraber bu kanallardaki pazarlama stratejileri etkili olmazsa dijital pazarlamadan istenilen verim alınamayabilir. Dijital pazarlamada etkili olan stratejiler şunlardır.

 • Arama motorları üzerinden yapılacak dijital pazarlamada, arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmak oldukça ö Bu noktada söz konusu içerikte kullanılan anahtar kelimelere dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Sosyal medya üzerinden yapılacak dijital pazarlamalar için, doğru soyal medya hesabının seçilmesi oldukça önmeli bir noktadır. Sosyal medya hesaplarının kullanıcı kitleleri arasında çeşitli farklılıklar olmasından kaynaklı olarak, pazarlama yapacak firmanın sosyal medya hesabını doğru seçmesi gerekir. Pazarlamanın alıcısı olabilecek kitleye yönelik yapılması son derece ö
 • Dijital pazarlamada önemli olan stratejilerden biri de içerik hazırlanmasıdır. Dijital pazarlamada söz konusu mal ya da hizmet doğru kitleye uygun kanallardan ulaşsa bile, içeriğin tatmin edici olmaması durumunda beklenilen sonucu vermeyebilir. Bu noktada içeriğin tüketici taleplerine uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın firmalar tarafından kullanılma oranı her geçen gün artmaktadır. Dünyanın dijital bir noktaya evrilmesinin bir sonucu olarak dijital pazarlama kullanmayan firmalar, birçok noktada geri planda kalmaktadır. Dijital pazarlamanın kurumsal firmalara için birçok kazanım sağladığı söylenebilir. Dijital pazarlama yönteminin kullanılması ile elde edilen kazanım ve avantajlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Dijital pazarlama firmalara zaman tasarrufu sağlamaktadır.
 • Dijital pazarlamada kullanılan araçlar ile müşteri kitlelerine ulaşmak çok daha kolaydır.
 • Dijital pazarlamanın hızlı ve kolay olmasından dolayı firmaların verimi yü
 • Dijital pazarlamada çift yönlü iletişim olması, tüketici taleplerinin anlaşılması açısından kolaylık sağlamaktadır.
5

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır

Dijital pazarlama, çeşitli sosyal medya kanalları ya da internet kullanılarak yapılan pazarlama türüdür. Dijital pazarlama teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir pazarlama çeşidi olmakla beraber son dönemlerde oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
 • Yazar : Gali Medya
 • Kategori : E-Ticaret
 • 04 Haziran 2020
Yorum Gönder