Covid 19 Sürecinde B2B Ticaret Nasıl Yapılır?

Covid 19 Sürecinde B2B Ticaret Nasıl Yapılır?
Sosyal Medyada Paylaş

Covid 19 döneminde B2B ticareti konusunda da önemli gelişmeler ve değişiklikler yaşanmaktadır. Bu noktada en önemli gelişmelerden birisi B2B ticaret faaliyeti gösteren sitelerin e-ticaret pazarına daha çok yönelmeleri olmuştur.

Sosyal mesafe kuralları, karantina ve sokağa çıkma engelleri gibi birçok durum firmaların ve kişilerin home office çalışması ile sonuçlanmıştır. Bu durumun bir diğer yansıması ise fiziksel temas gibi problemler yaşatmayacak e-ticaret pazarının tercih edilebilirliğinin artması olmuştur. İnternet pazarında faaliyet gösteren pek çok firma dijital pazara adapte olduğu için ticari faaliyetlerini arttırdıkları SEO çalışmaları, içerik pazarlama kampanyaları gibi  dijital pazarlama çalışmalarıyla devam ettirmişlerdir. Bu durum B2B ticareti yapanlar için de e-ticarete adapte olma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır.

İnternet üzerinde alışverişin yaygınlaştığı bu dönemde, fiziki olarak faaliyet gösteren ancak sanal dünyada bulunmayan birçok firma kriz eşiğine gelmiştir. B2B ticareti ile uğraşanların da bu nedenle sanal dünyaya adapte olmaları oldukça önemlidir. Bu kapsamda dikkate almaları gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • E-ticaret siteniz yoksa, ticari faaliyetlerinize devam edebilmek için mutlaka site hazırlamanız gerekmektedir.
 • Ödeme ve teslimat konusunda esneklik sağlamanız gerekmektedir.
 • Kullanıcı deneyimlerini iyileştirmeniz gerekmektedir.
 • Etkili SEO çalışmaları, sanal dünyada fark yaratabilmeniz için oldukça önemlidir.
 • Dijital pazarlama stratejileri geliştirmeniz gerekmektedir.

E-Ticaret Önemi Nedir?

E-ticaret, fiziki olarak temas etmeyen ve home office çalışmaya yönelen işletmeler için alışverişin diğer adı haline gelmiştir. Bu nedenle B2B ticaret yaparken de müşterilerinize bu imkanı sağlamanız önemlidir. Fiziki olarak temas etmekten kaçınmak ve kalabalık ortamlara girmek istemeyen müşterileriniz, bu imkanı sunmadığınız takdirde farklı firmalara yönelebilecektir. Bu durum Covid 19 sürecinde müşteri çevrenizi daraltmanız ile sonuçlanacaktır.

Bu ve benzeri sebepler nedeniyle e-ticaret sitesi hazırlamanız gerekmektedir. Mevcut bir siteniz varsa, sitenizin Covid 19 nedeniyle artacak olan trafik akışına hazır olması önemlidir. Bu bakımdan sitenizin gelen trafiğin kaldırabileceğinden emin olmanız, arama motorlarına uyum sağlamasına dikkat etmeniz, güvenli ödeme gibi müşterilerinizi memnun edecek seçenekler oluşturmanız gerekmektedir.

Ödeme ve Teslimat Esnekliği Nasıl Sağlanır?

Ödeme ve teslimat esnekliği, müşteri deneyimini iyileştirmenin ve tercih edilebilirliğinizi arttırmanın en etkili yollarından birisidir. Müşterilerinize temassız teslimat, kapıda ödeme, güvenli ödeme gibi kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak imkanlar tanımalısınız.

Kullanıcı Deneyimi Nasıl Geliştirilir?

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için sitenizi kullanıcıların aradıkları ürünlere kolay ulaşmasını sağlayacak ve bu sayede kafa karışıklığını minimuma indirecek şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Kullanıcı deneyimini geliştirerek kullanıcıları doğrudan satın almaya yönlendirmeniz sağlanmaktadır. Bunun yanında kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlamanız, Google sıralamasında da üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

E-Ticarette SEO Çalışmaları Neden Önemlidir?

SEO çalışmalarının önemi, trafik noktasında kendini göstermektedir. Gerekli SEO çalışmalarını yaparak Google sıralamasında üst sıralara çıkabilir ve müşterilerinize çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken önemli SEO çalışmaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • HTTPS’e geçiş yapmak
 • Site hızını arttırmak
 • Eski ürünler için 301 yönlendirmesi kullanmak
 • Mobil cihazlar için SEO çalışmaları yapmak
 • Doğru anahtar kelime kullanımı
 • İlgi çekici başlık kullanımı
 • Meta açıklamaları oluşturmak
 • Kopya içerikleri düzenlemek veya kaldırmak

Dijital Pazarlama Çalışması Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama çalışmaları, B2B ticareti için de diğer tüm sektörler için olduğu kadar önemlidir. Dijital pazarda yer almak istiyorsanız, dijital pazarlama çalışmalarına da mutlaka emek vermeniz gerekmektedir. Bu sayede B2B ticaret yaparken dijital pazarda doğrudan hedef kitleye ulaşabilmeniz ve ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanız mümkün olacaktır.

5

Covid 19 Sürecinde B2B Ticaret Nasıl Yapılır

Covid 19 döneminde B2B ticareti konusunda da önemli gelişmeler ve değişiklikler yaşanmaktadır. Bu noktada en önemli gelişmelerden birisidir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
 • Yazar : Gali Medya
 • Kategori : E-Ticaret
 • 05 Haziran 2020
Yorum Gönder