Covid 19 Sürecinde E-ticaretin Önemi Nedir?

Covid 19 Sürecinde E-ticaretin Önemi Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

Covid 19 sürecinde e-ticaret dünyasında da büyük değişiklikler olmuştur. Salgın döneminde evde kalmanın önemi, fiziksel temas kurulmaması, karantina ve sokağa çıkma yasağı gibi pek çok neden fiziksel ticareti durma noktasına getirirken e-ticaretin önemi ve popülerliğini ise arttırmıştır.

Fiziki olarak hizmet veren mağazalar için ticaret durma noktasına gelmiş, ancak insan ihtiyaçları sona ermemiştir. İnsanlar ihtiyaçlarını bir şekilde karşılamak ve hayatlarını idame ettirmek zorundadır. Bu durum insanları fiziksel temas olmaması ve sokağa çıkma ihtiyacını ortadan kaldırması gibi nedenlerle e-ticaret dünyasına yönelmeye itmiştir.

E-ticaret yönteminde tek fiziksel temas kargoyu kabul etmek aşamasında gerçekleştirmektedir. Hatta pek çok firma temassız teslimat alternatifi sunarak bu teması da ortadan kaldırmıştır. Bu durum zaman ve enerji tasarrufu sağlarken bir yandan da güven vermektedir.

Covid 19 salgını günümüzde zaten başlamış olan e-ticarete geçiş sürecini oldukça hızlandırmıştır. Bu süreçte e-ticaret uyumluluğu olan firmalar, salgının ekonomik etkilerinden çok daha az etkilenmiştir. Çünkü kapanan fiziksel mağazaların yerini internet mağazaları kısa sürede almıştır.

Covid 19 Sürecinde Tüketici Ürünlerinde Büyüme

Covid 19 sürecinde e-ticarette büyüyen sektörler incelendiğinde, tüketicilerin pek çok ihtiyacını sanal ortamda karşılamaya başladığı görülmektedir. Örneğin tüketici kitlenin nadiren internetten yapmayı tercih ettiği gıda ve diğer temel ihtiyaç alışverişleri, covid 19 salgını ile birlikte internete taşınmıştır. Bu durum e-ticaretin önemi hususunu da bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Bunun yanında evde kalmayı tercih eden tüketici kitlesi, zaman ayıramadıkları hobileri için de zaman ayırmıştır. Puzzle, yoga matı, boyama kitabı gibi ürünler normale kıyasla dört katı daha fazla aranmıştır.

Tüketicinin hemen her konuda sanal dünyaya geçmesi, e-ticaretin firmalar için önemini de gözler önüne sermektedir. Örneğin eBay ürün kategorilerinden birisi olan otomobil parçaları geçmişe oranla %116 daha fazla aranmıştır.

Covid 19 Sürecinde E-Ticarette Mobil Alt Yapının Önemi

E-ticarette mobil alt yapı  her zaman önemini koruyan bir konu olmuştur. Pek çok kullanıcının evinde dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar olsa da, kullanıcıların mobil uygulamalara yönelimindeki artış günümüzde e – ticarette de kabul görmüştür. Hızlı ve kaliteli bir e-ticaret deneyimi sunmak için covid 19 sürecinde trafiğinizde olacak artışı öngörmeniz ve gerekli optimizasyonlarını yapmanız, sürece hazır olmanız için yeterli değildir.

E-ticaretin olmazsa olmaz kabul edildiği bugünlerde mutlaka müşterileriniz için mobil alt yapınızı hazırlama ve evlerden ofislere hatta otobüs duraklarına kadar her noktada size ulaşım sağlayabilmelerini mümkün kılmanız gerekmektedir. Bu nedenle bu dönemi mutlaka mobil alt yapınızı geliştirmek için bir fırsat olarak görmelisiniz.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Dijital pazarlama, e-ticarette başarılı olabilmeniz için en önemli husustur. E-ticaret, fiziki ticaretin sanal dünyaya taşınmış halidir. Bu doğrultuda pek çok kural e-ticaret pazarında da geçerliliğini sürdürmektedir. Bunların arasında en önemlisi ise hiç kuşkusuz pazarlamadır.

Covid 19 salgının tüketici kitlede yaşattığı şok, kullanıcıları e-ticarete yöneltmiş ve bu kapsamda e-ticaret satışları artmıştır. Ancak bu pazarda yerinizi almak istiyorsanız, mutlaka rekabete girebilmek için doğru pazarlama taktiklerini uygulamanız gerekmektedir. SEO çalışmaları, sosyal medyayı aktif kullanmak gibi pazarlama stratejilerine uyum sağlamak, rekabet edebilir hale gelmenizi kolaylaştıracaktır.

E-Ticarette Tüketicilere Esneklik Sağlamak

E-ticarette esnek çözümler üretmek, Covid 19 sürecinin getirdiği sosyal uzaklıkta ekonomik olarak olumlu etkilenebilmek için önemli adımlardan birisidir. Yukarıda vermiş olduğumuz örnekteki gibi covid 19 sürecinde e-ticaret uygulamalarına gelen temassız teslimat özelliği bu duruma en güzel örneklerden birisidir. Süreçte sadakat tekliflerini çoğaltmanız, ek nakliye ve teslimat seçenekleri oluşturmanız müşteri kitlenizi de olumlu etkileyecek ve firmanıza olan bağlılığı arttıracaktır. E-ticaretin önemi ve popülerliğini dikkate alarak yaptığınız bu çalışmalar, süreci başarılı bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

5

Covid 19 Sürecinde E-ticaretin Önemi Nedir

Covid 19 sürecinde e-ticaret dünyasında da büyük değişiklikler olmuştur. Salgın döneminde evde kalmanın önemi, fiziksel temas kurulmasıdır

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
  • Yazar : Gali Medya
  • Kategori : E-Ticaret
  • 06 Haziran 2020
Yorum Gönder