Covid 19 Sürecinde SEO’nun Önemi Nedir?

Covid 19 Sürecinde SEO’nun Önemi Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

Covid 19 sürecinde SEO’nun önemi, e-ticaret ve internet kullanımında artış olmasıyla kendini göstermiştir. SEO’nun önemi hususunu dikkate alan birçok web sitesinde trafik akışı dört katına kadar çıkmıştır. Covid 19 salgını ile birlikte gelen fiziksel temastan kaçınma, sosyal mesafeyi koruma, karantina ve sokağa çıkma tedbirleri gibi yeni uygulamalar, temas etmeme gibi avantajları nedeniyle insanları e-ticareti tercih etmeye yöneltmiştir. Bunun yanında bilgi almak ve vakit geçirmek için internet kullanımı da oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bu konuya basit bir örnek göstermek gerekirse, Türk Telekom firmasının mobil uygulamasının kullanımında %64 oranında artış olmuştur.

Bu durum web sitesi sahipleri için de SEO çalışmalarının önemini arttırmıştır. SEO çalışmalarının süreçteki önemini şu şekilde açıklamak mümkündür:

 • SEO çalışmaları ile Google sıralamanız yükselecek ve kullanıcılara ulaşmanız mümkün hale gelecektir.
 • Etkili bir SEO çalışması ile süreç sonunda da sadık kalacak kullanıcılar edinmeniz mümkündür.
 • Süreçte SEO çalışmalarına zaman ve bütçe ayırmak, uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Covid 19 Sürecinin SEO’ya Etkisi

Covid 19 sürecinin SEO çalışmalarına etkisi incelendiğinde en önemli etkinin covid-19 ve koronavirüs gibi anahtar kelimelerin sektör fark etmeksizin kullanılması şeklinde kendini gösterdiği görülmektedir.

Koronavirüs ve covid-19 gibi anahtar kelimelerinin arama hacminin yüksek olması, web sitelerini anahtar kelimeleri kullanmaya itse de, her web sitesi için aynı faydayı sağlayacağını söylemek oldukça zordur. Bu noktada sektörünüzle alakalı olmayan içerikleri trafik için sitenizde paylaşmanızın mevcut müşterilerinizi de yitirmekle sonuçlanabileceği gibi olumsuzlukları düşünmeniz gerekmektedir. Bunun yanında halkın hassas olduğu bir konuda uzman görüşüne dayanmayan asılsız haberler paylaşmamaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Covid 19 Sürecinde Alınması Gereken SEO Tedbirleri

Covid 19 döneminde alınması gereken SEO tedbirleri kapsamında sizlere önerilerimiz şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Covid 19 sürecinde SEO’nun önemi, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi hayati derecededir. Bu süreci doğru SEO çalışmalarıyla tamamlayarak verimli geçirebilir veya yanlış SEO çalışmaları yaparak mevcut müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu noktada en önemlisi kendi sektörünüze uygun içerikler üretmektir. Örneği bir haber sitesi değilseniz “coronavirüs belirtileri” başlıklı bir içerik bulundurmamalısınız. Ancak blog yazıları paylaştığınız bir siteniz varsa “evde yapılabilecek aktiviteler” ile ilgili bir içerik yazabilirsiniz.
 • Salgına yönelik bir sayfa oluşturmak faydalı olacaktır. E-ticaret siteleri için maske ve eldiven kategorisi, kitap siteleri için salgın döneminde okunabilecek kitaplar kategorisi bunun en güzel örneğidir.
 • Ürünleriniz ile ilgili hijyen içeriği oluşturabilirsiniz.

Bu gibi noktalara dikkat ederek coronavirüs anahtar kelimelerini etkili ve yerinde kullanmanız ve site trafiğinizi arttırmanız mümkündür.

Covid 19 Sürecinde Video İçerik Üretmenin Avantajları

Covid 19 döneminde video içerik üretmenin faydaları, etkili bir SEO çalışması ile bu süreci avantajlı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilmektedir. Günümüzde video içeriklerde de başta anahtar kelime kullanımı olmak üzere birçok SEO çalışması uygulanabilmektedir. Ancak pek çok işletme henüz bu avantajın farkında değildir. Bu nedenle rakipleriniz arasından öne çıkmak için video içerikler üretmeniz faydalı olacaktır. Elbette istediğiniz sonucu elde etme noktasında tekrar SEO’nun önemi ortaya çıkacaktır. Bu noktada etkili bir SEO çalışması ile video içeriklerden yazılı içeriklere kıyasla çok daha büyük bir avantaj elde edebilmeniz mümkündür.

Covid 19 Sürecinde Uygulanabilecek Pazarlama Tedbirler

Covid 19 sürecinde pazarlama tedbirleri  ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Müşterileriniz ile video konferanslar aracılığı ile bağlantınızı koruyun.
 • Kısa sürede yüksek performans sağlayabilecek içerikler oluşturun.
 • Web seminerleri düzenleyerek müşteri çevrenizi genişletin.
 • SEO’nun önemi hususunu unutmayın ve SEO çalışmalarına vakit ayırın.

Vido içerikler hazırlayarak fark yaratın.

5

Covid 19 Sürecinde SEO'nun Önemi Nedir

Covid 19 sürecinde SEO’nun önemi, e-ticaret ve internet kullanımında artış olmasıyla kendini göstermiştir. SEO’nun önemi hususunu dikkate alan birçok web sitesinde trafik akışı dört katına kadar çıkmıştır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
 • Yazar : Gali Medya
 • Kategori : SEO
 • 07 Haziran 2020
Yorum Gönder