En Etkili Pazarlama Yöntemleri

En Etkili Pazarlama Yöntemleri
Sosyal Medyada Paylaş

Etkili bir pazarlama yöntemi işletmeler için ürünlerinin ve markalarının tanımı konusunda büyük önem arz etmektedir Zira işletmenin ürünleri her ne kadar iyi ve kaliteli de olsa pazarlama yöntemi konusunda birtakım eksiklikleriniz bulunuyorsa, kitlelerin ürünlerinizden haberdar olma durumları da o kadar sıkıntıya girecektir. Bu durumda etkili bir pazarlama yöntemi geliştirmek, en az kaliteli ürünler üretmek kadar önemlidir. Ürünlerin müşterilere tanıtımı konusunda yapılabilecek en etkili pazarlama yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • İnternet sitesini düzenlemek,
 • Blog yazmak,
 • E-mail listeleri yapmak,
 • Basın bültenleri oluşturmak,
 • Rakip işletmeleri gözlemlemek,
 • Kampanyalar ve indirimler düzenlemek,
 • Müşteri etkinlikleri düzenlemek,
 • Hareketli görüntülerden faydalanmak.

İnternet Sitesi Düzeni

Web sayfanızın ilgi çekici bir tasarıma sahip olması, işletmenin daha profesyonel görünmesini sağlamaktadır. Bu sebeple internet sitesinin düzeni ve tasarımı, müşterilerin ilgisini çekebilecek ve taleplerini karşılayabilecek düzeyde olmalıdır. Dolayısıyla müşteri taleplerine cevap vermeyen internet sitelerinin de sağlam bir düzenden geçirilmesi gerekmektedir. İşletme sahipleri internet sitesi oluşturma konusunda uzman olmayabilir. Bu durumda bazı internet sitelerinden hazır şablonlar kullanılarak işletme adına bir internet sitesi açılabilir.

Blog Yazmak

Blog yazıları işletmelerin ürünlerini müşterilere tanıtmaları ve pazarlamaları için oldukça etkili bir yöntemdir. Blogun müşteriler tarafından kabul görmesi uzun ve zahmetli bir süreci kapsıyor olsa da işletmeler bloglarına vakit ayırmalı ve belirli aralıklarla blogları için kaliteli içerikler üretmelidir. Blog çalışmalarına önem veren ve düzenli içerik üreten işletmelerin diğer işletmelere nazaran daha çok müşteriye ulaşması ve müşterilerle bir güven bağı kurması söz konusudur.

E-Mail Çalışmaları

E-posta üzerinden pazarlama çalışmalarına önem veren işletmelerin pazarlama konusunda bir adım önde olduğu bilinmelidir. Fakat e-posta çalışmalarının küçük işletmeler tarafından yeteri kadar değer görmediği de aşikârdır. e-posta çalışmalarının ilk adımı e-posta adresleri toplamaktır. Bunun için sitenizde e-posta ile üye olmak için bir kayıt formu oluşturmalısınız. Ürün katalogları için e-posta adresi isteme olanağınız da bulunmaktadır. Fakat bunun için “ürünlerimiz hakkında e-posta bilgisi almak için adresinizi yazın” gibi sıradan bir mesaj yazmak müşterilerin ilgisini çekmemektedir. Bu hususta işletmelerin doğru ve etkileyici bir metinle birlikte müşterilerine ulaşması ve müşterilerinin e-posta adreslerini alması gerekmektedir. Doğru bir e-posta çalışması, yoğun kitlelere ürünler hakkında doğrudan bilgi vereceği için en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir.

Spam Kutusuna Düşmemek için Ne Yapmak Gerekir?

E-postaların spam kutusununa düşmesi durumunda e-postaların amaca hizmet etmesi söz konusu değildir. Ayrıca e-posta sağlayıcıları da gönderdiğiniz maillerin spam kutusuna düşüp düşmemesini kontrol edememektedir. Spam kutusuna düşmemek için kara listeye dâhil edilmemeniz gerekmektedir. Ayrıca toplu e-posta gönderirken kullanabileceğiniz bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar kullanılarak gönderilen e-postaların spam kutusuna düşmesi durumu oldukça az görülmektedir. Bahsi geçen toplu mail gönderme uygulamaları aşağıdaki gibidir:

 • Mailchimp,
 • Blue Sky Factory,
 • Emma,
 • Sumo,
 • Constant Contact,
 • AWeber,
 • Campaign Monitor.

Basın Bülteni Hazırlamak

Basın bülteni oluşturmak bir işletme için yapılabilecek en kolay tanıtım ve pazarlama yöntemlerinden biridir. Bunun için bazı firmalarla görüşülebilir ve bu sektörde faaliyet gösteren bu firmalardan birtakım destekler alınarak profesyonel bir basın bülteni hazırlanabilir. İşletmeler için ürünlerin ve web sitesinin tanınırlığını arttırmaya büyük fayda sağlamaktadır. Hazırlanan basın bülteni için yerel medya ile görüşülebilir ve basın bülteninin yerel medyada yer alması sağlanabilir.

Rakip İşletmeleri Gözlemlemek

Diğer işletmelere dair gözlem yapmak ve bu gözlemler akabinde analizler oluşturmak, işletmeniz için yol çizmeniz konusunda büyük fayda sağlamaktadır. Rakip işletmenin sosyal medyada çizdiği profil ve müşterilere yaklaşım şekilleri, müşterilerin verdiği geribildirimler üzerine yeni stratejiler belirlemek sizi rakip işletmelerden bir adım öne geçirebilir.

5

En Etkili Pazarlama Yöntemleri

Etkili bir pazarlama yöntemi işletmeler için ürünlerinin ve markalarının tanımı konusunda büyük önem arz etmektedir

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
 • Yazar : Gali Medya
 • Kategori : SEO
 • 08 Haziran 2020
Yorum Gönder