DNS Prefetch Nedir?

DNS Prefetch Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

DNS Prefetch; internet sitelerinin daha hızlı şekilde açılması için kullanılan bir tekniktir. DNS Prefetch tekniği ile tarayıcıların hangi DNS adreslerini öncelikli olarak çözümlemeleri gerektiğini ayarlayabilmektesiniz. Web sitelerinin hızlı bir şekilde açılması, arama motorlarında olumlu bir intibaya sahip olmalarını sağlamaktadır. DNS Prefetch tekniğinin ortaya çıkması da tam olarak bu amaca dayanmaktadır. DNS Prefetch ile tarayıcının yapması gereken özel çözümleme işlemlerinden hangisinin önce yapılması gerektiği üzerindeki belirsizlik ortadan kalkmaktadır.

DNS Prefetch’in Hız Konusundaki Etkileri Nelerdir?

DNS Prefetch ile sayfa hızının bağlantısına bakıldığında; sayfaların çok daha hızlı şekilde yüklenmesini sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için alan adı haricindeki kaynakların DNS arama sürelerinde kısıtlama yapmanız gerekmektedir. Tarayıcıdan inisiyatif alarak size bu inisiyatifi teslim eden DNS Prefetch; bütün linklerde tercih edilebilecek bir etiket olmasa da size sitenizle ilgili bir özgürlük sağlamaktadır. Sayfaların daha hızlı yüklenmesi sayesinde, diğer kaynaklardaki dosyalar sıralama açısından daha öncelikli olabilmektedirler. Bu özelliği sayesinde link etiketi olarak da isimlendirilebilmektedir. Ancak DNS Prefetch tekniğinin doğru ve bilinçli bir şekilde kullanılması oldukça önemli olmaktadır. İlk olarak zamanlama düzgün ayarlanmalıdır. Gerekli kontroller yapıldığında, sonuç almamak için bir neden bulunmamaktadır. Aksine hız konusunda oldukça fazla tasarruf edilmesi sağlanmaktadır.

DNS Prefetch İle Verimli Hedef Kitlenizin Memnuniyet Düzeyini Arttırın

DNS Prefetch ile hedef kitlenizi memnun etmek oldukça kolaydır. Öncelikli veya verimli hedef kitlenize DNS Prefetch ile öncelik tanıyarak onların memnuniyet düzeylerini arttırabilmeniz mümkün olmaktadır. Basit olduğu kadar etkili bir geri dönüş sağlayabilmenizi ve tarayıcıyı yönlendirebilmenizi sağlamaktadır.

DNS Prefetch Hangi Durumlarda Kullanılmamaktadır?

DNS Prefetch kullanılmayan durumlar; tarayıcı alan adlarının çözümlendiği durumlardır. Alan adları zaten çözümlendiği için DNS Prefetch ile tekrar çözümlenmesine gerek duyulmamaktadır. Aksi takdirde siteye zarar verebilecek durumlar ortaya çıkabilmektedir. Dışarıdan dosya çekilmesi durumu yok ise; DNS Prefetch kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu da yarar yerine siteye zarar getiren durumlardan biridir. SEO konusunda da web siteleri için olumsuz bir durumdur. Dolayısı ile kullanıcıların DNS Prefetch kullanmadan önce bu durumları tartmaları gerekmektedir.

DNS Prefetch Nedir?
5

DNS Prefetch Nedir?

DNS Prefetch; internet sitelerinin daha hızlı şekilde açılması için kullanılan bir tekniktir.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder