En İyi Veri Analiz Yazılımları Nelerdir?

En İyi Veri Analiz Yazılımları Nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş

Veri analizi gelişen dünyada hafife alınmaması gereken ve her şirketin özenle üzerinde durduğu bir husustur. Tüm şirketler ve küçük işletmeler müşterilerinin verilerini analiz ederek yeni pazarlama planları geliştirmekte ve kitlelerini ellerinde tutmaya çalışmaktadırlar. Bu noktada veri analiz yazılımları insanların imdadına yetişmektedirler.

Microsoft Excel

Excel, Microsoft tarafından geliştirilen ve iş dünyasında en fazla kullanılan ofis programıdır. Veriyi tablolar haline kaydetmenizi sağlayan bu yazılım veriyi kolay ve rahat bir şekilde analiz etmenizi sağlayarak işinizi çok kolaylaştırmakta ve size zaman kazandırmaktadır. Onlarca farklı özellikte ve renkte tablo yapmanıza izin veren Excel öğrenmesi de kolay olan bir yazılımdır.

Python

Python esasen bir programlama dilidir. Python kullanarak oluşturacağınız küçük scriptler ya da diğer adıyla yazılımlar veri kazıma işleminde son derece işinize yarayacaktır. Veri analizi yapan yazılımların bir çoğu Python ile kodlanmıştır. Python’un veri analizi konusunda bu denli çok kullanılıyor olmasının sebebi sahip olduğu devasa kütüphanelerdir. Veri analizi için ihtiyaç duyulan tüm kütüphaneler Python’da bulunmaktadır. Bu da yazılımcıyla büyük kolaylık sağlamakta ve zaman kazandırmaktadır.

Matlab

Matlab, özellikle Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde bir ders olarak öğretilmektedir ve veri analizinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Zoho Analytics

Zoho Analytics renkli ve anlaşılır sunumlar yapmanıza olanak tanıyan bir veri analiz yazılımıdır. İnfografikler ile analizi destekleyen yazılım tabloları istediğiniz gibi özelleştirerek analizden daha net sonuçlar çıkarmanızı sağlamaktadır.

Zoho Analytics’in öne çıkan özellikleri şunlardır:

  • TXT, CSV, HTML ve Excel dosyalarından veri girişi alabilmekte ve bu uzantılarda çıktı verebilmektedir.
  • Güçlü güvenlik sistemiyle verilerinizi güvende tutar.
  • Sürekle ve bırak özelliğiyle kolay raporlama olanağı tanır.
  • Eş zamanlı işbirliği yapmanızı sağlar.
  • HTTP destekli API sunar.

Splunk

Splunk, mobil artırılmış gerçeklik sunan bir yazılımdır ve en iyi veri analiz yazılımları arasında yer almaktadır. Splunk, girdiğiniz verileri son derece şık ve okunaklı bir görünümle sunar. Ayrıca sunduğu bu bilgiler gerçek zamanlı olarak uygulanabilir yapıdadır.

Splunk, kolay bir kullanım arayüzüne sahiptir ve bu yüzden herhangi bir teknik bilgisi olmayan kişiler bile yazılımı rahatlıkla kullanabilmektedir. Sunduğu tablolar mobil uyumludur, tablet ve telefonlarda sorunsuz bir şekilde okunabilmektedir. Ayrıca Splunk  elde ettiğiniz çıktıları QR ve NFC ile tarama seçeneği vermektedir.

Tableau Software

Tableau, son derece gelişmiş bir yazılım olup verileri analiz etmekten ziyade sizlere daha okunaklı ve kolay anlaşılır raporlar sunar. Basit çaplı veri analizi de yapan Tableau Software, analiz sonucunu herkesin anlayacağı şekilde sizlere sunarak analizden doğru sonuçlar çıkarmanızı sağlar. Ayrıca çıktı olarak sunduğu renkli infografikler sunumlarınızda gayet etkili bir anlatım yapmanız için sizlere yardımcı olur.

Google Fusion Tables

Google’ın geliştirdiği Fusion Tables gelişmiş bir veri analiz yazılımıdır. Geniş veri yapılarını kolay bir şekilde görselleştirmenizi sağlayan Google Fusion Tables aynı zamanda harita üzerinde de çalışmanızı sağlamaktadır. Haritalama konusunda son derece başarılı olan yazılım kolay arayüzüyle rahat bir kullanım sunmaktadır.

Qlik Sense

Qlik Sense, yapay zekayla çalışan başarılı bir veri analiz programıdır. Minimal tasarımı kolay bir kullanım imkanı sunmaktadır ve geniş kitleler tarafından kullanılmaktadır. Programın sunduğu veri görselleri kullanıcının analiz sürecini kolaylaştırmakta ve ciddi zaman kazandırmaktadır.

En iyi veri analiz yazılımları arasında yer alan Qlik Sense görsel olarak sürükle ve bırak özelliği bulundurmaktadır. Ayrıca farklı veri kaynaklarından hızlı ve güvenilir bağlantılar alarak analizinizi zenginleştirmektedir. Son olarak Qlik Sense, güçlü API ile çalışmaktadır.

En İyi Veri Analiz Yazılımları Nelerdir?
5

En İyi Veri Analiz Yazılımları Nelerdir?

Veri analizi gelişen dünyada hafife alınmaması gereken ve her şirketin özenle üzerinde durduğu bir husustur.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder