Facebook Reklam Boyutları

Facebook Reklam Boyutları
Sosyal Medyada Paylaş

Facebook reklam boyutları reklam içeriğine ve sayfa akışına göre farklılık göstermektedir. Farklı türleri bulunan reklam içerikte bulunacakları yere göre farklı boyutlara sahiptir. Dikey sütunda bulunacak reklamlar, içerik içi reklamları ve üst bölme reklamları olmak üzere 8 ana başlıkta toplanan reklam türleri vardır.

Facebook Akışı Reklam Boyutları

Facebook akış içinde görünen reklamlar iki tipe ayrılmaktadır. Bunlar akış esnasında gösterilen görseller ve video reklamlarıdır.

  • Facebook akışı video reklamları; son zamanlarda en popüler olarak kullanılan reklam türüdür. Farklı video formatlarını destekleyen video reklamları, minimum 600×315 (1:9:1) veya 600×600(kare) boyutlarına sahip olmalıdır. Maksimum video boyutu 4GB olan video reklamları için farklı video formatları desteklenmektedir. Video reklamı için önerilen oranlar 9:16 – 16:9’dur.
  • Facebook akışı görsel reklamlar; popüler video kullanımın yanında hâlâ sıkça tercih edilmektedir. Kitap, albüm kapakları, etkinlik afişleri ve oyunlar için tercih edilen bu reklam türü için önerilen boyut 1200×628’dir. Maksimum boyut sınırı bulunmayan reklam, .pnj veya .jpg türdeki dosyaları desteklemektedir.

Facebook Sağ Sütün Reklamları

Masaüstü kullanımlar için tercih edilen sağ sütun reklamları son dönemlerde daha az talep edilen ve tercih edilen bir reklam türüdür. Masaüstü ekranda sağ sütun üzerinde gösterilen bu reklamların boyutu minimum 600×600 olmalıdır. 1200×628 önerilen boyuttur ve bağlantı dahilinde 1.9:1, bağlantı yoksa 9:16- 16:9 görüntü oranları kullanılmaktadır.

Yayın İçi Video Reklamları

Bu tür Facebook reklamları izlenilen yayına geçmeden önce gösterilmektedir. 5- 15 saniye boyunca atlanamayan zorunlu reklamlardır. Bu reklamlar 9:16 veya 16:9 oranlarında görüntünün içeriğine uygun boyutlarda .MP4 veya .MOV türünde yayınlanması tercih edilen videolardır.

Facebook Döngü Reklamları

Hareketsiz görsellerin birden fazla kullanımı ile video döngüsü izlenimi veren ve sayfanın farklı yerlerinde kullanılan reklamlardır. 600×600 minimum resim boyutuna sahip olmalıdır. Reklamın göze çarpması ve amacına uygun olması için tavsiye edilen boyut1080x1080’dir. 1:1 oranlı olması gereken reklam, döngü başına 2 ila 10 kart gösterimi sunmanızı sağlar. Sunulan video içerikleri maksimum 4 GB olmalıdır. Ve .MP4 ya da .MOV video türlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Döngülü facebook reklam boyutları nelerdir diye bakıldığında video tercihinde de 1:1 oranının kullanılması gerekmektedir.

Facebook Marketplace Reklamları

Mal ve hizmet satan bireylerin tercih edebileceği alışveriş esaslı bir reklam türüdür. Bir şeyler satın almak için kullanılan Facebook Marketplace, ürün satmak isteyen kişileri için tercih edilen bir reklam ağına sahiptir. Minimum resim boyutlarının 600×600 olması gerekirken bu oran genellikle 1200×628 olarak önerilmektedir.

Facebook Hızlı Makaleler Reklamları

Bu reklam, facebook mobil kullanıcıları ve mesajlaşma uygulaması Messenger kullanıcıları için hazırlanmış ve hızlı makale dağıtma imkânı sunan bir reklam türüdür. 1200×628 önerilen resim boyutlarıdır ve minimum resim ölçüsünün 600×600 olması gerekmektedir. %20’den fazla metin kullanımı olmayan resimlerin tercih edilmesi ve .jpg ya da .png resim doyası türlerinin kullanılması gerekmektedir.

Facebook Koleksiyon Reklamları

Facebook reklam verme için özel olarak tasarlanan koleksiyon türü reklamlardan tercih edebilirsiniz. Bu reklam türü, mobil uygulama üzerinden ürün kataloğu taramalarını kolaylaştırmaktadır ve ürünlerin özellikleri üzerine yoğunlaşmasını sağlar. 600×600 minimum orana sahip olan koleksiyon reklamları 1:1 ya da 9:16 görüntü oranında olmalıdır.

Facebook Hikâye Reklamları

24 saat içinde kaybolan ve son dönemde popüler olan hikâye özelliği facebook reklamları içinde kullanılabilmektedir. Dikey pozisyonda 9:16 oranında 1080×1920 önerilen resim boyutlarına sahip facebook reklam tercinizi görsellerin yanı sıra maksimum 15 saniyelik videolardan da yapabilirsiniz.

5

Facebook Reklam Boyutları

Facebook reklam boyutları reklam içeriğine ve sayfa akışına göre farklılık göstermektedir. Farklı türleri bulunan reklam içerikte bulunacakları yere göre farklı boyutlara sahiptir. Dikey sütunda bulunacak reklamlar, içerik içi reklamları ve üst bölme reklamları olmak üzere 8 ana başlıkta toplanan reklam türleri vardır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder