SEO’da Backlink Ne Kadar Önemli?

SEO’da Backlink Ne Kadar Önemli?
Sosyal Medyada Paylaş

Backlink, geri bağlantı profili olarak da adlandırılmaktadır. Site dışı optimizasyon çalışmalarında kullanılmaktadır. Backlinkin kalitesi arttıkça; link verilen web sitesinin site sıralaması ve arama motoru görünürlüğü olumlu yönde etkilenmektedir. Bu da arama motorları tarafından web sitesinin ziyaret etmeye değer olduğu anlamına gelmektedir. Backlink, teknik SEO çalışmaları arasında sıralamayı etkileyen ve önemini koruyan bir kriterdir. Backlinkler metin olabileceği gibi görsel olarak da kullanılabilmektedirler. Backlink oluştururken zamanlamaya önem verilmelidir. Kısa süre içerisinde birçok backlink oluşturmak yerine, 2 veya 3 haftalık periyotlarda backlink oluşturulmalıdır. Ayrıca bir sayfa içerisinde verilen çok sayıda backlinkin de çok fazla katkısı olmamaktadır.

Backlinkin Tanımı Nedir?

Backlink nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; bir web sitesinin içeriğinde, bir başka web sitesine yönlendiren link verilmesidir. Kullanılan backlink sayısı, bu backlinklerin niteliklerine bakılarak bir web sitesinin ne kadar güvenli olduğu görülebilmektedir. Google’ın PageRank algoritması ile backlinkin önemi günümüzde konuşulmaya başlamıştır. Hem arama motorlarında daha doğru sonuçların gösterilmesi mümkün olmuştur hem de link alan web sitesinin gücünün arttığı görülmektedir.

Backlinklerin SEO’ya Etkisi Nasıl Ölçülür?

SEO backlink etkileşimine bakıldığında; başka bir web sitesine verilen veya başka bir web sitesinden alınan linklerin SEO’ya etkisi, Google Search Analytics ile ölçülebilmektedir. Kişi hangi web sitelerinde kendi web sitesine backlink verildiğini bu sayede görüntüleyebilmektedir. Bunun için Search Console bölümünde Arama Trafiği menüsü bulunmalıdır. Bu menüden Sitenize Bağlantılar butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada en çok bağlantı verenler ve en çok bağlantı verilen içerik olmak üzere iki kısım bulunmaktadır. Bağlantı sayıları ayrı ayrı görülebildiği gibi toplam bağlantı sayısı da gözükmektedir.

Backlinklerin PR değerlerinin hesaplanması ise oldukça uzun sürmektedir. Verilen linklerin katkısı yaklaşık olarak 3 ay içerisinde hesaplanmaktadır. Web sitesinin site dışı gücü ile ilgili bilgi edinebilmek için algoritma puanını hesaplayan araçlar bulunmaktadır. Bu araçlardan biri Majestic ve diğeri de MOZ Open Explorer olmaktadır.

Backlink Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Backlink önemli mi sorusuna yanıt vermek gerekir ise; SEO konusunda oldukça önemli olmaktadır. Dolayısı ile de backlink seçimine bir hayli dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken durumlar ise şu şekildedir:

  • Backlink alınan web sitelerinin kalitelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Link alınan web sitelerinin kalitesiz olması durumunda, bundan link alan web sitesi de etkilenebilmektedir. Bu yüzden katkı puanlarına araç kullanarak baktıktan sonra, puanı yüksek olan web siteleri alınmalıdır.
  • Link alan ve link veren web sitesinin aynı temaya sahip olması ya da birbirleriyle bağlantılı olan konularda faaliyet göstermeleri faydalı olmaktadır.
  • Linklerin ne şekilde alındığına dikkat edilmelidir. Makale içerisinde uygun bir kelimeden web sitesine link verilmesi tercih edilmelidir. Makalenin en alt kısmındaki linkler ücretli link olarak algılanabilmektedir ve bu da verimli bir katkı sağlamamaktadır.
  • Hedef anahtar kelimeler üzerinden link verilmesi gerekmektedir.
  • Linklerin alt sayfalara homojen bir şekilde dağıtılması gerekmektedir.

Backlink ve SEO Stratejisinin Önemi Nedir?

Web sitesi her ne kadar başarılı bir kod yapısı ile hazırlanmış veya iyi bir altyapıya sahip olsa da; web sitesinin yeterli trafiği almaması durumunda harcanan emek çöpe gitmektedir. Dolayısı ile de web sitesinin yeterli trafiği alabilmesi için SEO çalışmalarının yapılması gerekmektedir. SEO stratejisi ise oldukça geniş, teknik ve sosyal yönleri kapsayan bir stratejidir. Backlink ne kadar önemli sorusuna cevap vermek gerekir ise; dijital pazarlamanın en önemli faaliyetlerinden biri olarak gösterilmektedir.

5

SEO’da Backlink Ne Kadar Önemli?

Backlink, geri bağlantı profili olarak da adlandırılmaktadır. Site dışı optimizasyon çalışmalarında kullanılmaktadır. Backlinkin kalitesi arttıkça; link verilen web sitesinin site sıralaması ve arama motoru görünürlüğü olumlu yönde etkilenmektedir. Bu da arama motorları tarafından web sitesinin ziyaret etmeye değer olduğu anlamına gelmektedir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
  • Yazar : Gali Medya
  • Kategori : SEO
  • 28 Mayıs 2020
Yorum Gönder