Facebook Reklamları Nasıl Yazılır?

Facebook Reklamları Nasıl Yazılır?
Sosyal Medyada Paylaş

Facebook reklamlarının yazılması, uygulama üzerinden reklam kriterlerinin belirlenmesi ile mümkün olmaktadır. Facebook reklamları başlıklı sekme üzerinden giriş yapılarak istenen kitleler belirlenerek reklam oluşturulabilmektedir.

Facebook reklamlarını oluşturmak için sırasıyla şu adımların takip edilmesi ve ardından reklamın yayınlanma süresinin beklenmesi gerekmektedir:

  • Öncelikle sitenin sağ üst kısmında bulunan küçük ok işaretine tıklanarak reklam oluştur kısmının açılması gerekmektedir.
  • İkinci aşamada ise reklamın hangi tür üzerinden verileceği ile ilgili olarak seçim yapılması gerekmektedir. Buradaki aşamada reklamın beğeni olarak mı geleceği, etkileşim olarak mı geleceği gibi seçimler yapılabilmektedir.
  • Üçüncü aşamada ise hedef kitle belirlenmektedir. Hedef kitle ise reklamın hangi kesime yönelik yapıldığı ile ilgili olmaktadır. Bu kısımda yaş, cinsiyet, bölge gibi seçimler yapılması gerekmektedir.
  • Son aşamada ise reklam ile ilgili süre ve beraberinde bir bütçe ayarlamasına gidilmesi gerekmektedir. Reklamın kaç gün süreyle yayınlanmasını istediğinize bağlı olarak oluşturulan bütçe banka ya da kredi kartınız üzerinde tahsil edilecektir.

Bunların yanı sıra reklam ile ilgili olarak görsel seçimi ya da reklam metni oluşturma gibi kısımlar da Facebook üzerinden tamamlanmakta olan işlemler arasında yer almaktadır. Reklam içeriğini de kendi isteğiniz doğrultusunda şekillendirmeniz mümkündür.

Facebook Reklam Türleri Nelerdir?

Facebook reklam türleri, reklamın geri dönüşünün ne şekilde olacağını belirleyen başlıklardır. Bunlardan birisi gönderi yolu ile etkileşimdir ve sayfada bulunan herhangi bir gönderi üzerinden reklam yapılmasını sağlamaktadır.

Reklam türlerinden bir diğeri ise sayfa ya da gönderi reklamıdır. Bu reklam türü üzerinden de isteğe bağlı olarak sayfanın ya da gönderinin reklamının yapılmasının ardından beğeni sayısında artış olması hedeflenmektedir.

İnternet ya da uygulama üzerinden yapılan reklam türleri ise belirlenen linkler üzerinde sitelerin etkileşimini hedeflemektedir. Sitenizin reklamını yapmak istediğinizde bu türü tercih ederek sitenize çok sayıda takipçi kazandırmanız mümkün olacaktır.

Reklam türlerinin tercih edilmesinden sonra yayınlama adımları ortalama olarak aynı şekilde devam etmektedir. Facebook reklamları üzerinden beklentinizi tam olarak belirleyip kısa sürede reklamınızı yayınlayabilirsiniz.

Facebook Reklamlarında Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Facebook reklamları üzerinde hedef kitlenin belirlenmesi, yayınladığınız reklamların kimler tarafından görülmesini istediğinize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Facebook reklamlarında cinsiyete, yaşa ya da yaşanan bölgeye bağlı olarak reklam yayını yapılabilmektedir.

Bunların yanı sıra reklam hedef kitlesini daha da özelleştirmek için dil veya ilgi alanı gibi seçenekler de tercih edilebilmektedir. İlgi alanı tercihi sayesinde gönderinizin gerçek hedef kitlesine ulaşması sağlanmış olacaktır.

Facebook Reklamlarında Hesap Belirleme Nasıl Olur?

Facebook reklamlarında hesap belirleme, reklamın niteliğine ve kaç gün süre ile yayında kalacağına göre değişkenlik göstermektedir. Bir gün üzerinden belirlenen sabit fiyat değişen gün sayısına göre artış ya da azalma gösterebilmektedir.

Reklam bütçesi ile ilgili ayarlama yapılırken aynı zamanda ülkenin para biriminin de belirtilmesi ve bu birim üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir. Yapılan hesaplamalarda günlük harcamanın yanı sıra toplam bir bütçe de oluşturulması mümkün olmaktadır.

Reklam yayınlamak için süre seçilmesinin yanı sıra farklı bir ödeme yaparak süresiz yayınlanma da sağlanabilmektedir. Bunun için reklamın yayınlanmasından önce gerekli seçeneklerin tercih edilmesi ve sonrasında reklamın onaylanması gerekmektedir.

Facebook Reklamlarında Görsel Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Facebook reklamlarında görsel seçiminin yapılması, reklamın etkileyiciliği açısından oldukça önemlidir. Reklamın görsel kalitesi ve çözünürlüğü ne kadar iyiyse o kadar etkili olacağı için 1200 x 444 boyutundan daha küçük olmayan görsellerin seçilmesi önerilmektedir.

Facebook reklamları içerisinde görsel seçimlerini destekleyen metin seçimleri de oldukça önemlidir. Ulaşılan geniş kitlelerin kalıcı takipçiler haline dönüştürülmesi için kısa ve etkili metinlerin yazılması önerilmektedir.

Facebook Reklamları Nasıl Yazılır?
5

Facebook Reklamları Nasıl Yazılır?

Facebook reklamlarının yazılması, uygulama üzerinden reklam kriterlerinin belirlenmesi ile mümkün olmaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder