Facebook Piksel Etkinlikleri Nasıl Yapılır?

Facebook Piksel Etkinlikleri Nasıl Yapılır?
Sosyal Medyada Paylaş

Facebook Piksel Etkinliklerinin yapılması, Facebook üzerinden verilmekte olan profesyonel reklamlar üzerinden istatistik veriler sunulmasını hedeflemektedir. Facebook Piksel Etkinlikleri adıyla bilinen bu güncel uygulama, aktif olarak reklam performansınızın değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

Uygulama üzerinden yapılmakta olan raporlandırmalar, hedef kitleniz üzerinden de bir inceleme yapılmasını sağlamaktadır. Reklamların kimlerin ilgisini çektiği ya da kimlerin ilgisini çekmediği yönünde hedef kitlenizde düzenlemeye gitmenize yardımcı olabilmektedir.

Facebook Manage üzerinden kurulumu yapılabilmekte olan bu uygulama, Facebook reklamları üzerinden edinilen bir kod ile kullanılmaktadır. Kodun oluşturulmasından sonra incelemeler ya da raporlandırmalar da bu kod üzerinden yapılmaktadır.

Piksel kodu oluşturulurken üç farklı yöntem ile kod oluşturma olanağı bulunmaktadır. Bunlardan birisi manuel olarak kod oluşturma iken diğerleri otomatik olarak kod oluşumunu sağlamaktadır.

Facebook Piksel Kodu Oluşturma Aşamaları Nelerdir?

Facebook Piksel kodu oluşturma aşamaları için öncelikle Facebook Manage linki üzerinden hesaba giriş yapılması gerekmektedir. Bunun akabinde takip edilecek adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Kod oluşturma sürecinde otomatik ya da manuel seçeneği tercih edildikten sonra ölçüm yapmaya uygun olan kodun oluşturulması gerekmektedir.
  • Chrome üzerinden link kopyala yapıştır yöntemi ile Facebook Manage sistemine entegre edilmektedir.
  • Bu aşamaların akabinde reklam için hazırlık tamamlanmakta olup hedef kitlenin en etkin bir biçimde belirlenmesi gerekmektedir. Hedef kitlenin belirlenmesi ise doğrudan reklam içeriği ile ilişkili bir süreç olarak bilinmektedir.
  • Son aşama ise reklamların tamamlanmasıdır. Bu süreçte Facebook yöneticisi tarafından reklamların incelenmesi ve onaylanması için gerekli olan zamanın beklenmesi gerekmektedir.

Facebook Piksel Etkinlikleri kodlarının alınması için süreci bilmeyenlere yönelik otomatik seçim olanağı bulunmaktadır. Bu seçenek üzerinden yalnızca kod ile arama yapılacağı için bilgi eksikliğine rağmen kolay yürütülebilir bir süreç olarak bilinmektedir.

Facebook Piksel Olay Kodları Nelerdir?

Facebook Piksel olay kodları, sektörle bazda değişkenlik göstermekte olan kodlardır. Reklamların hedef kitlelere doğru bir şekilde ulaşması için böyle bir ayrıma gidilmektedir. Bu nedenle kodlara yönelik yapılan şu dağlımlar bilinmelidir:

  • Alışveriş kodları üzerinden ürün satışlarının takibi kolay bir biçimde yapılabilmektedir. Hangi ürünün hangi fiyatlardan satıldığı gibi bilgiler bu kod üzerinden takip edilmektedir.
  • Potansiyel müşteri bulma kodu üzerinden ise herhangi bir bize ulaşın formu ya da e-mail başvurusu yapmış olan müşterilere hitap edilmesi sağlanmaktadır. Seçici bir reklam yayın şeklidir.
  • Kayıt tamamlama, ödeme bilgileri ekleme, sepete ekleme, dilek listesine ekleme, satış başlatma, ara, içerik görüntüleme, abone olma, deneme başlatma, iletişime geçme, konum bulma ve planlama başlıklarındaki kodlar ise isimlerinde belirtilen süreçlerin tanınması ve takip edilmesinde kullanılmaktadır.

Olay Kodlarının Entegre Edilmesi Nasıl Yapılır?

Olay kodlarının entegre edilmesi, işlemin yapılacağı yere gerekli olan kodun aynı şekilde yapıştırılması ile mümkün olan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde hem sayfada hangi bölümde dönüşümün yapılacağı hem de nasıl bir içerik olacağı kod üzerinden belirlenmektedir.

Alışveriş süreçlerinde eklenmekte olan kodlarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu para cinsinin doğru bir biçimde eklenmesidir. Bu nedenle “currency” olarak belirlenen alana hangi para cinsinden satış yapılacaksa onun yazılması gerekmektedir.

Facebook Piksel Helper Nedir?

Facebook Piksel Helper, entegre edilen kodların doğru çalışıp çalışmadığını test etmekte olan bir uygulamadır. Chrome üzerinden çalışmakta olan uygulamada, herhangi bir hata durumu olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Facebook Piksel Etkinlikleri üzerinden herhangi bir işlem yapılmasının ardından mutlaka Helper üzerinden incelenmeli ve müşteriler ile temas kurulmadan önce hataların düzenlenmesi gerekmektedir. Kodlar üzerinde yapılacak küçük değişiklikler ile bu kodların düzenlenmesi mümkün olmaktadır.

Facebook Piksel Etkinlikleri Nasıl Yapılır?
5

Facebook Piksel Etkinlikleri Nasıl Yapılır?

Facebook Piksel Etkinliklerinin yapılması, Facebook üzerinden verilmekte olan profesyonel reklamlar üzerinden istatistik veriler sunulmasını hedeflemektedir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder