Google Ads Yeniden Pazarlama Nedir?

Google Ads Yeniden Pazarlama Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

Google Ads yeniden pazarlama İngilizce remarketing kelimesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılmaktadır. Yeniden pazarlama bireylerin tercihleri üzerinden şekillenen ve onların ilgilerine göre benzer reklamların daha sık karşılarına çıkmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

Google Ads Yeniden Pazarlama Nedir?

Google Ads yeniden pazarlama nedir diye baktığımızda bunun günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız bir pazarlama çeşidi olduğunu görmekteyiz. Bireylerin tercihlerinin bir sonraki kullanımlarda da sürekli karşılarına çıkmasını sağlayan bir reklam modelidir. Bu yöntem ürün almak için tercih edilen herhangi bir platformda beğenilen birey tarafından kullanılan başka platformlarda karşısına çıkmasını sağlar. Örneğin herhangi bir e-ticaret sitesinden beğendiğiniz bir elbiseyi sepete eklemeniz veya diğer renklerine ve bedenlerine bakmanız remarketing için yeterli olmaktadır. Birey e-ticaret sitesinden alışveriş yapmadan çıktıktan sonra gireceği bir sonraki sitede Google Adwords yeniden pazarlama özelliği ile aynı elbisenin reklamını görecektir. Bu bireylerin aynı ürüne farklı kanallar üzerinden maruz kalmasını sağlamaktadır. Aynı ürünün farklı platformlarda karşınıza çıkmasını sağlayan özellik budur.

Google Ads Yeniden Pazarlama Nasıl İşler?

Google Ads üzerinden reklam veren bireyler remarketing özelliğinin kullanılması için kod almaları gerekmektedir. Google Ads üzerinden verecekleri reklamların farklı platformlarda gözükmesini sağlamak için reklamın ilgi duyan kitleye göre bir kodu bulunmaktadır. Bu kod ürünü görüntüleyen bireylerin hesaplarına geçerek onları belirlenen kitle ağına dahil eder. Yaptıkları ürün görüntüleme sonrası kitle ağına eklenen bireyler bir sonraki Google Adwords reklamlarında yeniden pazarlama yöntemine uygun olarak aynı reklamı görmektedirler. Hedef kitlenen otomatik olarak oluşmasını sağlayan bu özellikten faydalanmak için ilk olarak Adwords paneli üzerinden giriş yapılması gerekmektedir. Ardından kitaplıktan paylaşılan kitaplık seçilmelidir. Hedef kitle sekmesi açılarak hedef kitle ayarlaması yapılmalıdır. Belirlenen hedef kitlenin özellikleri girildikten sonra yeniden pazarlama özelliği seçilmeli ve ardından belirlenen kitledeki kişilere yeniden pazarlama kodu çıkarılmalıdır. Bu işlemin ardından yeniden pazarlama özelliği işletmeler tarafından kullanıma hazır hale gelmektedir.

Google Ads Yeniden Pazarlamanın Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Google Ads yeniden pazarlama özelliğinin sağladığı birçok stratejik kazanç bulunmaktadır. Bunların bazıları şunlardır.

  • Doğru kitleye zamanında erişim; işletmelerin hedef kitleye erişmesini kolaylaştırarak daha hızlı çözüm elde edilmesini sağlar. Etkin arama sağlayarak reklamın daha fazla etkileşimli bireye gönderilmesini sağlar.
  • Büyük ölçekli erişim; aynı veya benzeri ürün üzerinde inceleme yapmış tüm bireylere kolaylıkla ulaşır. Hem mobil hem de web sitesi üzerinde yapılan göz taramaları sayesinde kullanıcıların dikkatini çeken reklamların daha fazla görüntülenmesini sağlar.
  • Odaklı reklamcılık; ihtiyacı olan bireylere odaklanarak tam kazançlı hedef kitle seçimi yapılmasını sağlar.
  • Reklam oluşturma kolaylığı; farklı reklam içerikleri yerine benzer içeriklerin sürekli kullanılarak hafızada kalıcı hale gelmesini sağlar. Bu da bireylerin tek bir reklam üzerinden etkilenmelerini sağlar.

Google Ads Pazarlama İçin Kullanılan Cookie Süreleri

Google Ads yeniden pazarlama özelliği kullanımlara bağlı olarak reklamların daha etkin olmasını sağlamaktadır. İncelenen ürünlere göre oluşturulan hedef kitlenin korunumu bireylerin tercihlerine göre farklılık göstermektedir. Genellikle reklamların korunması için tercih edilen ve kullanılan cookie kodları 30 veya 45 güne kadar ürünle ilgili benzer reklam aktarımının yapılmasını sağlamaktadır. Buna karşın bu süre ve bu süre içinde gösterilen reklam tekrarı bireyin tercihlerine göre değişiklik gösterir ve bu süre maksimum 3 kez ila 5 kez arasında değişiklik gösterebilmektedir. Google reklam ayarlarını değiştirerek Google Ads yeniden pazarlama sonucu gösterilen reklamları kısıtlayabilir veya kendi tercihlerinize göre kişiselleştirerek daha kolay kullanabilirsiniz.

5

Google Ads Yeniden Pazarlama Nedir?

Google Ads yeniden pazarlama İngilizce remarketing kelimesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılmaktadır. Yeniden pazarlama bireylerin tercihleri üzerinden şekillenen ve onların ilgilerine göre benzer reklamların daha sık karşılarına çıkmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder