Google Adwords Anahtar Kelimelerin Önemi Nedir?

Google Adwords Anahtar Kelimelerin Önemi Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

Google Adwords anahtar kelimelerin önemi, web sitesi trafiği yaratma noktasında kendini göstermektedir. SEO uygulamalarının olmazsa olmazı olan anahtar kelimeler ile kullanıcılar arasında bir köprü kurulmaktadır. Anahtar kelimelerin önemi, site ile kullanıcıyı etkileşime geçirme, yani trafik sağlama noktasına kendini göstermektedir.

Site sahipleri, SEO çalışmaları ile web sitelerine organik trafik çekmeye çalışmaktadır. Bu çalışmalardan sonuç elde edebilmek için anahtar kelimeler kullanılmaktadır. Anahtar kelimeler, hitap ettiğiniz kitle, site içeriği gibi pek çok konuda fikir vermekte ve doğru kişileri sitenize çekmeye yardımcı olmaktadır.

İnternet kullanıcıları kelime veya kelime öbeklerini kullanarak arama motorunda arama yapmaktadır. Bu aramaların eşleştiği sonuçlar ise sonuç sayfasında gösterilmektedir. Kullanıcıların ilk sonuçlarının doğru şekilde eşleştiği ilk birkaç sayfaya tıklama ihtimalleri diğer sayfalardan çok daha yüksektir. Bu nedenle arama alışkanlıklarına uygun anahtar kelimeler kullanılması gerekmektedir. Google Adwords tam bu noktada devreye girerek doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmaktadır.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, içeriğinizi özetleyen kelime veya kelime öbeği olarak açıklanabilmektedir. Kullanıcıların aradıkları kelime ve kelime gruplarını tanımlamaya yarayan ve hakkında yazdığınız içeriği özetleyen kelimeler anahtar kelime olarak tanımlanmaktadır. Bu sayede içerikler ve kullanıcılar arasında köprü kurulmasına yardımcı olmaktadır.

Arama motoru Google’daki sıralamanız, anahtar kelimeler ile belirlenmektedir. Doğru anahtar kelime seçimi, içeriğiniz hakkında çok daha net bir bilgi verecektir ve içeriğinizi kullanıcıların önüne çıkacaktır. Bu durum bir kez daha web sitesi sahipleri için anahtar kelimelerin önemi hususunu göstermektedir.

Hedef kitlenizin yaptığı aramalar hakkında bilgi sahibi olmanız, kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Google Adwords bu noktada anahtar kelime araştırması ve doğru terimleri seçme imkanı tanımaktadır.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google tarafından sunulan bir ücretli reklam servisidir. Bu servis kullanılarak reklamlar oluşturmanız, web sitenize trafik çekmeniz gibi web sitesi için önem taşıyan çalışmaların pek çoğu gerçekleştirilebilmektedir.

Google Adwords içerisindeki “Anahtar Kelime Planlayıcı” servisi ise doğru anahtar kelimelere ulaşmanızı mümkün kılmaktadır.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısının Avantajları Nelerdir?

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ürün ve hizmetler ile ilgili anahtar kelime aramasını bu servis ile gerçekleştirebilmeniz mümkündür.
 • Anahtar kelime seçiminde doğru anahtar kelimelerin seçilebilme ihtimalini arttırmaktadır.
 • Arama hacmi istatistikleri servis sayesinde görüntülenebilmektedir. Bu sayede tahmini olarak tıklama sayısı ve dönüşüm sayısı gibi öngörülerinize sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.
 • Anahtar kelimelerin rekabet oranları hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olmaktadır.
 • Anahtar kelimelerin trafik oranının bilinmesi içeriklerinizi ve kampanyalarınızı doğru şekilde yönetmenize ve başarıya ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.
 • Ülke veya bölge olarak araştırma yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

Google Adwords Anahtar Kelime Araması Nasıl Yapılır?

Google Adword ile yeni anahtar kelime bulma için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öncelikle Google Ads hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından görüntülenecek olan sayfanın sağ üst köşesindeki araç simgesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Görüntülenen menüden “Planlama” sekmesine tıklanmalıdır.
 • Bu bölümde yer alan “Anahtar Kelime Planlayıcı” butonuna tıklanmalıdır.
 • Görüntülenen sayfada bulunan arama kutusuna kelime öbeği veya URL yazarak arama yapılabilmektedir.
 • Yazmış olduğunuz anahtar kelimeler hakkında istatistiksel bilgilere sahip olmak istiyorsanız, “Başlat” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu sayede arama hacmi, arama eğilimleri, anahtar kelime fikirleri, rekabet verileri gibi bilgiler edinilebilmektedir.

Anahtar kelimelerin önemi düşünüldüğünde doğru anahtar kelimesi seçiminde Google Adwords anahtar kelime bulma servisinin büyük bir avantaj sağladığı söylenebilmektedir.

5

Google Adwords Anahtar Kelimelerin Önemi Nedir

Google Adwords anahtar kelimelerin önemi, web sitesi trafiği yaratma noktasında kendini göstermektedir. SEO uygulamalarının olmazsa olmazı olan anahtar kelimeler ile kullanıcılar arasında bir köprü kurulmaktadır.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder