Rakiplerinizin Neler Yaptığını Öğrenmek İçin Analiz Araçları

Rakiplerinizin Neler Yaptığını Öğrenmek İçin Analiz Araçları
Sosyal Medyada Paylaş

Rakiplerinizin çalışmalarını değerlendirmek için kullanılan analiz araçları, aynı sektör içerisinde yer alan farklı girişimcilerin sanal reklamcılık üzerinden neler yaptıkları ya da hangi anahtar kelimeler ile çalıştıkları gibi konuları ele almaktadır. Analiz araçları arasında en çok bilinenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ahrefs
  • Semrush
  • Advanced Web Ranking
  • Buzzsumo
  • Ubersuggest

Bu analiz araçları içerisinde kendi pazarlama stratejinizi belirlemeye yönelik pek çok veri sunulmaktadır. Rekabet ortamı içerisindeki eksikliklerinizi da fark etmenize yardımcı olmaları sayesinde gelişerek daha çok takipçi kazanmanızın da önemli bir yolu olarak bilinmektedir.

Analiz araçları içerisindeki verilerden yararlanarak reklam stratejilerinizi belirlemenizin yanı sıra gönderilerinizin de hem içeriklerinde hem şekillerinde bir düzenleme yapabilirsiniz. Bu düzenlemeler sayesinde daha kalıcı takipçiler yakalamanız beklenmektedir.

Ahrefs Analiz Aracının Özellikleri Nelerdir?

Ahrefs analiz aracı, sunduğu veriler ile en kapsamlı olarak bilinen araçlar arasında yer almaktadır. Özellikle anahtar kelime üzerinden yapılmakta olan paylaşımlarda rakipleriniz ile aranızda oluşan sıralama farkını vermesi açısından iyi bir takip aracı sayılabilir.

Ahrefs üzerinden aynı zamanda kendi içeriklerinizi de doğru bir biçimde düzenleme fırsatı bulmanız mümkündür. Sunulan paketlerden içerik düzenleme seçeneğini tercih ederek kısa sürede daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

Semrush Analiz Aracı

Semrush aracı, diğer araçlarda olduğu gibi SEO denetimi üzerinden anahtar kelime analizlerini detaylı bir biçimde yapabilmektedir. Bunun yanı sıra rakipleriniz ile karşılaştırmalı olarak anahtar kelime kullanımlarınızı da takip etmeniz mümkün olmaktadır.

Uluslararası pek çok platform üzerinden referanslı olan bu uygulama, analiz araçları arasında paket halinde içerik sunmaktadır. Seçtiğiniz herhangi bir paket üzerinden farklı verileri elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Ahrefs ve Semrush analiz araçları sunduğu veriler ve fiyat performansı bakımından birbirine oldukça eş değer nitelikler taşımaktadırlar. Yalnızca referans durumları ile ilişkili olarak Semrush aracında farklılaşmalar söz konusu olabilmektedir.

Advanced Web Ranking Analiz Aracı

Advanced Web Ranking aracı, pek çok uygulamaya göre daha gelişmiş veriler sunmakta olan bir araç olarak bilinmektedir. Çevrimiçi kullanılmasının yanı sıra uygulama olarak masaüstünde de kullanım kolaylığı sunması açısından tercih edilebilmektedir.

Diğer araçlarda olduğu gibi anahtar kelimeler üzerinden bir sıralama yapmakla beraber, sizin kendi sıralama gelişiminiz hakkında da inceleme yaparak öz değerlendirmenizi kolaylaştıran raporlar sunmaktadır.

Advanced Web Ranking, diğer analiz araçlarına göre daha ekonomik fiyatlarla satışa sunulmasının yanı sıra Google ile entegre bir biçimde çalıştığı için de pek çok SEO uzmanına kolaylaştırıcı etkiler sunmaktadır.

Buzzsumo Analiz Aracının Özellikleri

Buzzsumo aracının özellikleri, genellikle rakipler arasındaki enlere ulaşmayı amaçlamaktadır. Anahtar kelimeyi en iyi kullanan ya da en çok takipçi kazanan rakiplerinizi belirlemekle birlikte sizin de en olduğunuz süreçlere gelmeniz açısından detaylı veriler sunmaktadır.

Anahtar kelime kullanımının yanı sıra genel anlamda herhangi bir konuyla ilgili olarak da rakiplerinizin yapmakta oldukları paylaşımları görüntülemenize yardımcı olmaktadır.

Ubbersuggest Analiz Aracı

Ubbersuggest analiz aracı, çok fazla anahtar kelimeye erişim sağlanmasını hedefleyen bir araç olarak bilinmektedir. Kullanılan anahtar kelimeler ile ilgili veriler sunmasının yanı sıra yeni anahtar kelime önerileri de sunması nedeniyle oldukça faydalı bir araç olarak bilinmektedir.

Analiz araçları içerisinden farklı olarak aynı zamanda ülkeler bazında sınıflandırma özelliği de bulunduran uygulama kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilebilmektedir. Bu sayede ülke bazında rekabet ortamının değerlendirilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Analiz araçları, içerisinde özel arama özelliği de sunan bu uygulama sayesinde belirli bir platforma özel olarak arama yapma kolaylığı da sunan bir araç olması nedeniyle verilere hızlı bir biçimde ulaşılmasını sağlamaktadır.

Rakiplerinizin Neler Yaptığını Öğrenmek İçin Analiz Araçları
5

Rakiplerinizin Neler Yaptığını Öğrenmek İçin Analiz Araçları

Rakiplerinizin çalışmalarını değerlendirmek için kullanılan analiz araçları, aynı sektör içerisinde yer alan farklı girişimcilerin sanal reklamcılık üzerinden neler yaptıkları ya da hangi anahtar kelimeler ile çalıştıkları gibi konuları ele almaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder