Sosyal Medya Metrik Haritası Nedir?

Sosyal Medya Metrik Haritası Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

Sosyal medya metrik haritası olarak bilinen kavram, sosyal medya platformları üzerinden reklam yapmakta olan markaların yürüttükleri stratejilerin ne kadar sonuç verdiğini ifade etmektedir. Sosyal medya metrik haritası, farklı seçenekler ile analizleri kullanıcılara sunmaktadır. En çok kullanılanlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Audience Growth Rate
  • Social Share of Voice
  • Keywords
  • Customer Response Rate
  • Customer Satisfaction Score
  • Return of Investment Datası
  • Channel Reports
  • Virality Rate
  • Conversion Rate
  • Click Through Rate

Audience Growth Rate Metriği Nasıl Kullanılır?

Audience Growth Rate metriği, güncel takipçi sayınızın takip edilmesini sağlayan bir metriktir. Belirli dönem aralıklarında mevcut takipçileriniz üzerinde yapılan bu hesaplama ile kaç kişi tarafından takip edildiğiniz öğrenilmektedir.

Raporlama dönemleri içerisinde hesaplama yaparken yeni takipçi sayınızın ve toplam takipçi sayınızın bilinmesi gerekmektedir. Yeni takipçilerinizin sayısının mevcut takipçi sayısına bölünmesi ve 100 rakamı ile çarpılması sonucunda istenen sonuca erişebilirsiniz.

Social Share of Voice Metriği Nedir?

Social Share of Voice metriği, markanızın kimlerin gündeminde olduğunu gösteren bir raporlama olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kaç kişinin size ve reklamlarınıza ulaşabildiğini de göstermesi nedeniyle iyi sonuçlar vermektedir.

Ayrıntılı bir raporlama sunması nedeniyle öncelikli olarak bir analiz aracından yardım alınması gerekmektedir. Mevcut görüntülenme sayılarınız üzerinden hesaplama yapılacağı için bireysel olarak takip edilmesi mümkün olmamaktadır.

Keywords Metriği

Keywords olarak bilinen metrik, anahtar kelime kullanımı üzerinden rapor sunmaktadır. Anahtar kelimeler, markanızın hangi sözcüklerin aranması sonucunda erişildiğini gösteren kelimelerdir. Arama motoruna müşteri profillerinizin neler yazdığını bu rapor sayesinde görüntüleyebilirsiniz.

Bu metriğin kullanılması sayesinde daha farklı aramalar sonucunda markanıza erişim sağlanması sonucuna ulaşılabilmektedir. Bu nedenle yeni anahtar kelimeleri de kullanarak bilinilirliğinizin artmasını sağlamaktadır.

Sosyal medya metrik haritası olarak bilinen bu yöntemler de analiz araçları ile kullanılmaktadır. Özellikle arama motorlarının analizini yapan araçların kullanılması farklı kolaylıklar sunmaktadır.

Customer Response Rate Metriği

Customer Response metriği, müşteri potansiyelleriniz ile yakın temas kurmanızı sağlamaktadır. Özellikle aynı sektör içerisinde bulunan farklı markalar ile kurulan iletişimlerden hareketle sizin markanızın daha öncü bir marka olmasını desteklemektedir.

Bu metrik aynı zamanda sizin mevcut müşterilerinizle de ne kadar etkili temas kurabildiğinizi göstermektedir. Rapor sonuçlarında istenen verilere ulaşılmaması durumunda iletişim kanallarınızı arttırmanız önerilmektedir. Bu öneri ile markanızı geliştirme olanağınız da bulunmaktadır.

Customer Satisfaction Score Metriği Nedir?

Customer Satisfaction Score metriği, müşterilerinizin memnuniyet durumunu inceleyen ve buna ilişkin veriler sunan bir metrik haritası olarak bilinmektedir. Memnuniyet oranları belirlenirken hem sayısal oranların hem de duygusal oranların sağlanması sayesinde detaylı bilgi almanız mümkün olmaktadır.

Bu metrik üzerinden elde edilen veriler sayesinde müşterileriniz hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz. Müşterilerinizin geri bildirimleri ile birlikte markanızdaki eksik yönler tespit edilerek geliştirme stratejileri planlanabilmektedir.

Duygusal ölçeklendirmesi içerisinde markanızın iyi ya da kötü olmasının yanı sıra adil olmasıyla ilgili de verilerin sunulduğu bilinmektedir. Bu sayede markanıza yönelik oluşturulan algıların düzenlenmesi sağlanabilmektedir.

Return of Investment Datası Nedir?

Return of Investment Datası müşterilerinizden ziyade yatırımlarınız ile ilgili olmaktadır. Mevcut yatırımlarınızın değerlendirilmesi, hangi ölçüde getiri sağladığı gibi durumlar incelendikten sonra yeni yatırımlarınız için de destekleyici bir metriktir.

Sosyal medya metrik haritası seçeneklerinden birisi olan Return of Investment Datası, yaptığınız yatırımların geri dönüşlerinin nasıl olduğundan ziyade ne tür olduğunu da veri olarak sunmaktadır. Markanızın bilinir bir marka haline gelmesi ya da ürün satış oranlarınızdan hangisi için etkili olduğuna dair ayrıntılı bilgileri bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Sosyal Medya Metrik Haritası Nedir?
5

Sosyal Medya Metrik Haritası Nedir?

Sosyal medya metrik haritası olarak bilinen kavram, sosyal medya platformları üzerinden reklam yapmakta olan markaların yürüttükleri stratejilerin ne kadar sonuç verdiğini ifade etmektedir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder