Sosyal Medya Etkili Reklam Stratejileri

Sosyal Medya Etkili Reklam Stratejileri
Sosyal Medyada Paylaş

Sosyal medya reklamları kullanılarak, markaların ve web sitelerinin tanıtımı yapılabilir. Sosyal medya etkili reklam stratejilerinin kullanımıyla, firmaların e-ticarette yüksek kar marjı elde etmesi sağlanır. Instagram, Linkedin, Twitter, Facebook ve Youtube başta olmak üzere, birçok sosyal medya kanalından etkili reklam stratejisi oluşturulmaktadır. Reklam çalışmalarının hedef kitleye uygun sosyal medya kanalı üzerinden tercih edilmesi, reklam stratejilerinin başarı oranını yükseltecektir. Hedef kitlenin ağırlıklı olarak kullandığı sosyal medya kanalı tercih edilerek, web sitesi ve markaların tanınırlık oranı yükselecektir. Sosyal medyada etkili reklam nasıl oluşturulur türündeki soruların cevabı, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Sosyal Medya Reklamlarında Hedef Kitle Belirlenmelidir

Sosyal medya üzerinden reklam pazarlaması yapmadan önce, hedef kitlenin doğru şekilde seçilmesi gerekir. Hedef kite belirlemesinin doğru şekilde yapılması, reklamların %100 başarı getirmesi için gereklidir. Reklam stratejilerinin ilk şartı olan hedef kitle belirlemesinde, cinsiyet, yaş, eğitim ve hobiler gibi seçeneklere dikkat edilmelidir. Hedef kitlenin cinsiyeti ve yaş aralığı, pazarlanmak istenen ürünün doğrudan şahıslara tanıtılmasını sağlar. Hedef kitle analizi için uzman desteklerine başvurmak faydalı olacaktır.

Hedef Kitleye Hitap Eden Sosyal Medya Platformu Seçilmelidir

Hedef kitlenin eksiksiz şekilde belirlenmesinin ardından, kitleye hitap eden sosyal medya platformunun seçilmesi gerekir. Doğrudan kadınlara hitap eden reklamlar için Facebook ve Instagram üzerinden reklam yayını yapılırken, iş hayatını ilgilendiren profesyonellik ağırlıklı içerikler için Linkedin ve Twitter üzerinden yayın yapılması etkili olacaktır. Hedef kitlenin yer almadığı sosyal medya kanallarında reklam paylaşımı yapıldığında, herhangi bir reklam getirisi elde edilmez ve boş yere reklam masrafı yapılır.

Reklamların Geçerli Bir Hedefi Olmalıdır

Sosyal medya reklamlarının profesyonelce hazırlanması için reklam hedefleri belirlenmelidir. Sosyal medya üzerinden etkili reklam yayını yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Ölçülebilir: Reklam yayın hedeflerinin adım adım takip edilecek şekilde hazırlanması gerekir.
 • Spesifik: Sosyal medya kanallarında yayınlanacak reklamların hedefleri, gerçeğe bire bir uyumlu, ölçülmesi kolay ve etkili olmak zorundadır.
 • Ulaşılması Kolay: Hedeflerin çok yüksek olmaması ve kısa vadede etkili şekilde ulaşılabilmesi zorunludur.
 • Gerçekçi: Reklam çalışmaları için belirlenen hedeflerin, mevcut bütçe ve zamana uyumlu olması gerekir.
 • Zamana Duyarlı: Analiz ve raporlama çalışmalarının etkili şekilde gerçekleştirilmesi için belirli zaman dilimlerinde hedefe ulaşılması gerekir.

Sosyal Medya Reklamlarında Başarı Metriği Belirlenmelidir

Sosyal medya reklamları için belirlenen hedefler, ölçülebilir ve net olmak durumundadır. Başarı metrikleri arasında yer alan unsurlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İnternet sitelerinin yönlendirilmesini kolaylaştıran web sitesi trafiği
 • Etkileşime açıklık
 • Web sitesi ziyaretçilerinin sayısının artması ve etkileşimin sağlanması
 • Site ziyaretçilerine karşı duyarlılık
 • Reklamlardan alınacak geri dönüş

Yukarıda sıralanan reklam metriklerine eksiksiz şekilde riayet edilmesi gerekir.

Sosyal Medya Yönetim Aracının Belirlenmesi Gerekir

Sosyal medya reklamlarının takibini kolaylaştırmak ve reklamların etkili stratejilerle gelişmesini sağlamak için etkili yönetim aracı belirlenmelidir. Sosyal medya yönetim aracını belirlerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Sosyal medya üzerinden ulaşılmak istenen hedefler
 • Sosyal medya araçlarında aranan özellikler ve reklam aracının kullanılma sebepleri
 • Kullanılmak istenen sosyal medya platformu
 • Ücretli sosyal medya kampanyalarının sağladığı getiriler

Yukarıda sıralanan maddelere dikkat edilerek, sosyal medya reklam yönetim panellerinin seçimi yapılmalıdır. Sosyal medya kanallarındaki reklamların takibi, araçlar sayesinde düzenli şekilde ilerlemektedir. Sosyal medya araçları, haftalık ve aylık raporlamalar hazırlayarak reklamların getirilerini takip etmektedir. Sosyal medya reklam stratejilerinin başarılı olmasını sağlayan reklam araçları, getirisi düşük olan reklamları geri çekmekte ve yeni stratejiler planlamaktadır.

5

Sosyal Medya Etkili Reklam Stratejileri

Sosyal medya reklamları kullanılarak, markaların ve web sitelerinin tanıtımı yapılabilir. Sosyal medya etkili reklam stratejilerinin kullanımıyla, firmaların e-ticarette yüksek kar marjı elde etmesi sağlanır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder