Sosyal Medya Reklam Modelleri

Sosyal Medya Reklam Modelleri
Sosyal Medyada Paylaş

Sosyal medya reklam modelleri sosyal medya türlerine ve ilgili kitleye göre farklılık göstermektedir. Genellikle alıcı kitle ve sosyal medya uygulamalarının kullanım şekillerine göre şekillenen reklam modelleri vardır. En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları olan Instagram, twitter, snapchat ve facebook uygulamalarının sosyal medya reklam modelleri aşağıdaki başlıklarda belirtilmiştir.

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir?

Facebook, uygun fiyatı ve tasarımı ile tercih edilen bir reklam platformuna sahiptir. Reklam ile ilgili olabilecek doğru kişilerin bulunması ve reklamın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayan platform, temelde sık kullanılan 4 farklı reklam türüne sahiptir.

 • Tek görsel; tek bir görselin belirlene uygun reklam boyutları ile sayfaya düşen reklamlardır. Bu şekilde sayfa akışı içinde tek görseller, afiş poster, kampanya tarzı reklam verilebilir.
 • Tek video; sadece bir adet reklam videosunun akış içinde görünmesini esas alan reklam modelidir.
 • Döngü; birden fazla resmin veya videonun tek bir postta birleştirilmesi ile oluşan reklam modelidir. Bu reklam modeli ile tanıtılan ürün ayrıntılı bir şekilde açıklanabilir ve ürün içeriğine dair daha detaylı bilgiler verilebilir.
 • Slayt gösterisi; içeriğinde en fazla 10 görselin bulunabildiği bir reklam modelidir ve içinde bulunan görseller gösterim sonrası başa dönerek tekrar oynatılır.

Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Sosyal medya reklam modelleri nelerdir diye bakıldığında son dönemlerin en popüler sosyal medya ağlarından biri olan Instagram’ın story reklam özelliği dikkat çekmektedir. Instagram’da da Facebook’ta olduğu gibi reklam temellerini oluşturan 4 reklam modeli bulunmaktadır.

 • Instagram stories reklamları; bu reklamlar hikâye özelliğinin kullanılması sırasında çıkmaktadır. Bireyler hikayeler arasında gezerken otomatik olarak çıkarlar ve ilgili hesap veya linke sayfayı kaydırarak kolaylıkla ulaşabilirler. Hem görsel hem de videolu olarak içerik paylaşımı yapmak mümkündür.
 • Video reklamları; yatay veya kare formatta en fazla 60 saniye olabilen reklam modelidir. Akış esnasında paylaşılan postların arasında kullanılır.
 • Fotoğraf reklamları; ürünün direk fotoğrafının bulunduğu veya direk kampanyanın duyurulduğu reklamlardır. Direk satın alma sayfasına bağlanmayı sağlayan link uzantıları vardır.
 • Dönen reklamlar; ürün hakkında daha çok bilgi ve içerik paylaşılmasını sağlayan görsel reklamlardır. Birden fazla görselin çevrilerek görüntülenmesini sağlar.

Snapchat Reklam Modelleri Nelerdir?

Snapchat farklı filtreleri ve eğlenceli tasarımı ile dikkat çeken ve kendine has reklam özellikleri bulunan bir sosyal medya uygulamasıdır. Farklı özellikleri ile reklamların farklı şekilde sunulmasını sağlamaktadır. Uygulamanın 3 farklı reklam sunma özelliği bulunmaktadır.

 • Sponsored lenses; Snapchat’in eğlenceli filtrelerini kullanarak tanıtım yapmayı sağlayan bir reklam türüdür.
 • Sponsored Geofilters; vereceğiniz reklamlar Snapchat kullanıcılarının tercih ettiği lokasyonlara göre filtrelenmekte ve ardından kullanıcının hikayesine eklenmektedir.
 • Snap Ads; 10 saniye uzunluğunda videolar içeren reklamlardır. Hikâye özelliği içinde paylaşılır ve doğrudan reklam veren site ile ilişkilendirilebilir.

Twitter Reklam Modelleri Nelerdir?

Sahip olduğu tasarımı ve içerik yönetimi ile diğer sosyal medya ağlarına göre farklı bir kullanıcı kitlesi bulunan Twitter, reklamlarını da kendi özelliklerine uygun olarak şekillendirmektedir. Bu modeller şu şekildedir:

 • Sponsorlu Tweet; anahtar kelime kullanımı ile etkin olan ve anahtar kelimeye bağlı olarak hesaplarla ilişkilendirilen reklam modelidir. Kullanıcıların arama kısmına yazdıkları kelimelerle ilişkili reklamların sunulmasını sağlamaktadır.
 • Sponsorlu günden- #hastag; reklam aracılığı ile ürünün gündemde yer almasını ve tüm kullanıcılar tarafından görülmesini sağlamaktadır.
 • Sponsorlu hesap; ürününüzle ilgilenebilecek kullanıcıların kimi takip etmeli menüsünde gözükür. Sosyal medya reklamları arasında sponsorlu hesap modelini kullanarak reklamınızın Twitter kullanıcılarının ilgilerine göre tercih edilmesini sağlayabilirsiniz.
5

Sosyal Medya Reklam Modelleri

Sosyal medya reklam modelleri sosyal medya türlerine ve ilgili kitleye göre farklılık göstermektedir. Genellikle alıcı kitle ve sosyal medya uygulamalarının kullanım şekillerine göre şekillenen reklam modelleri vardır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder