Tüm Arama Motorlarında Organik Reklam Stratejileri Nasıl Yapılır?

Tüm Arama Motorlarında Organik Reklam Stratejileri Nasıl Yapılır?
Sosyal Medyada Paylaş

Organik reklamların arama motorlarında nasıl yapılacağı işletmeler açısından oldukça önemli bir konudur. Satış ve pazarlama açısından reklamın önemi büyüktür. Organik reklam da, büyük kar kazandıran ve başarılı bir reklam ve pazarlama yöntemidir.

Arama motorlarınla organik pazarlama yapabilmek için öncelikle profesyonel kişilerle çalışmak önemlidir. Organik pazarlama sonucu başarılı sonuç almada hizmet satın almanın yanında hedeflenen reklamlar için kullanılacak yöntemler de önemlidir.

Organik reklam stratejisi olarak Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) kullanılır. SEO’ya uygun düzenlemeler yapmak ve doğru anahtar kelimeleri kullanmak, ilgili web siteyi müşterilerin karşısına çıkarmada etkilidir. Web sitesinin sürekli içerik üretmesi ve SEO destekli çalışmalar yapması da organik reklam stratejileri açısından önemlidir.

Organik Trafik Nedir?

Organik trafiğin ne anlama geldiği pazarlamacılar tarafından bilinmesi gereken bir konudur. Organik trafik, web sitelerine arama motorlarından doğal olarak gelen müşteriler olarak tanımlanabilir. Herhangi bir para harcamadan veya reklama ihtiyaç duymadan gelen müşteriler, organik trafik içinde yer alır. Bu şu anlama da gelmektedir: Bir web sitesinin organik trafiği ne kadar yoğunsa arama motorlarında o kadar üstlerde ve iyidir.

Özellikle web sitelerinin ve web sitesi aracılığıyla satışların yaygın hale gelmesi sonucu, organik trafik kavramı önem kazanmıştır. E ticaret siteleri organik reklam stratejileri geliştirmek için büyük çaba göstermektedir. SEO çalışmaları veya sosyal medya reklamları organik trafiğin yoğunlaşmasını sağlar.

Organik Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada organik pazarlama yapmak için pazarlamacıların bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Markanın gücünü yükseltmede büyük bir önemi olan organik sosyal medya pazarlaması için aşağıdaki yollara başvurulabilir:

 • Marka, hedef kitlesine odaklanmalıdır. Tüketicilerin iyi tanınması, sosyal medya reklam stratejileri açısından önemlidir. Hedef kitleye yönelik, dikkat çekici içerikler üretilmelidir. Paylaşım yapılacak zaman, kullanılan dil vb. hedef kitleye uygun şekilde ayarlanmalıdır.
 • Marka özgün olmalı, kendi tarzını oluşturmalı ve farkını hissettirmelidir. Aynı ürünü satan firmalardan farklı bir tutum sergilemek, tüketicilerin farklı olan firmayı tercih etmelerini sağlayabilir. Kullanıcılarla etkileşimde olmak da markayı olumlu bir yere taşır.
 • Sosyal medya ağlarındaki içeriklere dikkat edilmelidir. Her sosyal medya için farklı boyutlarda görsel ve metin hazırlamak gerekebilir. Özellikle etiket seçimi markanın öne çıkabilmesi için önemlidir.
 • Sosyal medya istatistikleri dikkate alınarak reklam içeriği hazırlanmalıdır. Kullanıcıların beğendiği şeyler, dikkatlerini çeken içerikler vs. dikkate alınmalıdır. Organik artış için beğeniler, yorumlar, tıklanmalar oldukça elverişli seçeneklerdir.
 • Yalnızca satış odaklı içerikler paylaşmak markayı geliştirmek için yeterli değildir. Sürekli kendinden bahseden firmalar, organik pazarlamada başarılı olamaz. Sosyal paylaşımlar ve kullanıcıların değerini kazanmaya yönelik paylaşımlar, organik reklam stratejileri açısından etkilidir.

Sosyal medyada organik reklam stratejileri, markanızın gelişmesinde ve öne çıkmasında büyük öneme sahiptir. Sosyal medya, tüketicilerle daha kolay etkileşim kurma avantajını verir. Bu nedenle sosyal medyadaki içerikler, dikkatle ve özenle hazırlanmalıdır.

Dijital Pazarlama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijital pazarlamada dikkat edilmesi gereken şeyler aşağıdaki gibidir:

 • Doğru hedef belirleyerek reklam stratejisi oluşturmak
 • Reklamları bütüncül olarak ayarlamak ( Sosyal medya ve arama motoru reklamları birbirini tamamlamalıdır. )
 • Yeniden pazarlama yöntemiyle müşteriyi elde tutmak
 • Arama motoru için doğru reklam stratejileri
 • Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO )
 • Doğru sosyal medya kullanımı

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, dijital pazarlama için en uygun ve etkili yöntemlerden biridir. SEO sayesinde kullanıcılar aradıkları web sitelerinin sonuçlarına daha hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmektedirler. Organik reklamlar da arama motoru optimizasyonu sayesinde müşterilerine kolayca ulaşmakta ve herhangi bir para harcamadan reklamlarını yapabilmektedirler.

5

Tüm Arama Motorlarında Organik Reklam Stratejileri Nasıl Yapılır

Organik reklamların arama motorlarında nasıl yapılacağı işletmeler açısından oldukça önemli bir konudur. Satış ve pazarlama açısından reklamın önemi büyüktür.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
 • Yazar : Gali Medya
 • Kategori : SEO
 • 23 Haziran 2020
Yorum Gönder