Türkiye’de En Çok Kullanılan Arama Motorları

Türkiye’de En Çok Kullanılan Arama Motorları
Sosyal Medyada Paylaş

Türkiye’de aktif olarak en çok kullanıcı sayısına sahip arama motorları aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Google,
  • Yandex,
  • Bing,
  • Yahoo,
  • DuckDuckGo
  • Infospace

Google

Google, Türkiye üzerinde internet trafiği konusunda yerini ilk sıralardan alan arama motorlarının önünde gelir. Bütün platformlar üzerinde %84.6’lık bir Google araması söz konusudur. Mobil aramalarda ise aramaların %84.7’ünden sorumludur. Bu istatistiklerle birlikte Google’ın arama motorları arasında en çok kullanılan ve arama yapılan arama motoru olduğu söylenebilmektedir. Google’ın bir arama motoru olarak kendini göstermesi sayfa otoritesine bağlı olarak gerçekleşti. Böylece backlink sayıları da sayfanın sıralama kabiliyetine doğrudan etki eder bir durum kazandı. Online pazarlamacıların sıralama kazanmak için bir olanak sağlamasının da önü açılmış oldu ve bu şekilde online dünyada büyük bir değişikliğin ilk adımları atılmış oldu.

Yandex

Yandex ise Türkiye’de en çok kullanılan ikinci arama motoru konumundadır. Tüm platformlar üzerinde %12.3 oranında bir Yandex araması bulunmaktadır. Mobil aramalar ise %13 oranındadır. Bu istatistikler de Yandex’in Türkiye’de en çok kullanılan ikinci arama motoru olduğunu ispatlamaktadır. İsmini “Yet Another Indexer” kelime grubundan alan Yandex, iki Rus geliştirici tarafından Arkadia şirketi bünyesinde geliştirilen bir projedir. Şimdilerde ise Rusya’da yapılan aramaların neredeyse yarısından sorumludur. Google’a nazaran daha basit sayılabilecek bir algoritma kullanan Yandex için optimizasyon çalışmaları ise daha az zorlayıcıdır.

Yahoo

Yahoo arama motorunun Türkiye’de en çok tercih edilen üçüncü arama motoru olduğu söylenebilir. Bütün platformlarda yapılan aramaların %1.6’sı Yahoo üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca %0,8 mobil arama oranı bulunmaktadır. Önceleri Yahoo’nun, Google ile yarışabilecek konumda olduğu düşünülmekteydi. Fakat süreç içerisinde Google’ın inanılmaz gelişimi, Yahoo’yu geride bıraktı ve Yahoo popülerlik konusunda sıkıntılar yaşamaya başladı. Buna rağmen arayüzüyle ve site katalogları ile oldukça kapsamlı ve temiz sonuçlara ulaşmaktadır. Diğer arama motorlarıyla kıyaslandığında Yahoo, kullanıcılarına alışveriş aramaları için ek özellikler ve ayrıcalıklar sunmaktadır. Bing tarafından da desteklenen Yahoo, aramalar konusunda da Bing ile benzer içeriklere ulaşmaktadır.

Bing

Bing, Türkiye’de kullanılan arama motorları arasında en çok tercih edilen dördüncü arama motoru konumundadır. Genel olarak %0,9 gibi bir arama söz konusuyken mobil platformlarda ise bu oran %0,5’tir. Dünya genelinde bilinirliği en yüksek olan ikinci arama motorudur. ABD üzerinden yapılan aramaların %2’sini yönetmektedir. Diğer arama motorlarına nazaran Bing arama motorunun bazı ayrı özellikleri bulunmaktadır. Bu sekmeler aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Filtreli reklamlar,
  • Haritalar,
  • Resimler,
  • Haberler,

DuckDuckGo

DuckGuckGo’nun, Türkiye içerisinde kullanıcı sayısı bakımından beşinci sırada bulunmaktadır. Tüm platformlarda %0,1 oranına sahipken mobil aramalar için de oran %0,1 civarındadır. DuckDuckGo, öteki arama motorları gibi kişilerin aramalarını ve geçmişini takip etmemekte ve bu aramaları saklamamaktadır. Kullanıcı gizliliği konusunda arama motorları arasında en güvenli arama motoru olduğu söylenebilmektedir. Aramalarınız doğrultusunda arama bilgilerinizi izlemeyen ve bu verileri saklamayan DuckDuckGo arama motorunda arama verileriniz bilinmediğinden hedefli reklama maruz kalmazsınız. İçerisinde yer alan reklamlar, kişiselleştirilmiş ve hedefli reklamlar değildir. Basit bir arayüze sahip olan DuckDuckGo, diğer arama motorlarına kıyasla aramaları daha basit bir hale getirmektedir.

InfoSpace

InfoSpace arama motoru, kendine özel bir ağ oluşturmuştur. Böylece üzerinde yapılan aramaları, diğer arama motorları üzerinden kullanıcılarına sunmaktadır. Türkiye’de kullanıcı sayısı ve arama oranı üzerinden sıralandığında diğer arama motorlarına kıyasla pek fazla kullanıcıya sahip olmasa bile Meksika, Hindistan ve Arjantin üzerinden yoğun bir trafik almakta ve 12.2 milyon kadar aylık ziyaretçi sayısına sahip olmaktadır.

5

Türkiye'de En Çok Kullanılan Arama Motorları

Google, Türkiye üzerinde internet trafiği konusunda yerini ilk sıralardan alan arama motorlarının önünde gelir. Bütün platformlar üzerinde %84.6’lık bir Google araması söz konusudur.

Sending
User Review
3 (2 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder