Web Tasarım ve SEO İlişkisi

Web Tasarım ve SEO İlişkisi
Sosyal Medyada Paylaş

Web tasarım ve SEO ilişkisi; bir web tasarımını başarıya taşıyabilmek için kurulması gereken bir bağdır. Web sitesi tasarlanırken estetik açıdan iyi olmasına önem verilmesinin yanı sıra; SEO kurallarına da uygun olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede web site trafiğini arttırmak ve sıralamada web siteyi daha üst sıralara taşımak mümkün olmaktadır.

Web Tasarımı ve SEO İlişkisi Nedir?

Web tasarımı ve SEO çalışmasının birlikte yapılması durumunda bir web sitesini daha üst sıralara taşıyabilmek mümkün olmaktadır. Web sitesinin başarılı olabilmesi için web tasarımı ve SEO birbirini tamamlamaktadır. Arama motorları, SEO kurallarına uygun olmayan bir web sitesinin tasarımını önemsemediği için web sitesi tasarımı yapılırken aslında SEO çalışması da yapılmaktadır. SEO kurallarına dikkat edilerek web sitesi tasarlanmaktadır.

Flash Web Tasarımının SEO’ya Etkisi Nedir?

Flash web siteleri; oldukça süslü ve hareketli olmalarının yanı sıra, ziyaretçileri etkilemek için hazırlanmaktadırlar. Ancak tarayıcılar bu web sitelerini yeterince okuyamadıkları için kaynak görüntülendiğinde herhangi bir içerik ile karşılaşılamamaktadır. Bunun yanı sıra web sitesindeki sayfaların açılma hızını da yavaşlatmaktadır. Dolayısı ile ziyaretçiler web sitesinde uzun vakit geçirmemektedir. Google’ın hemen çıkma oranı için ölçtüğü değerler yüksek çıktığında ise; aranan kelime ile web sitesinin alakasız olacağı düşünüldüğü için Pagerank değeri düşürülmektedir ve sıralamada da web sitesi geriye kaydırılmaktadır. Ayrıca flash web sitelerinin trafikleri Google Analytics gibi araçlarla izlenemediği için SEO çalışmalarını da olumsuz etkilemektedir.

Web Tasarımı Mı Yoksa SEO Mu Önemlidir?

Web tasarım ve SEO çalışmasından hangisinin daha önemli olduğuna bakılır ise; kötü tasarlanmış bir web sitesinin SEO konusunda başarı sağlayabilmesi veya SEO çalışması iyi olmayan bir web sitesinin tasarımının oldukça iyi olabilmesi mümkündür. Ancak iyi tasarlanmış bir web sitesinin SEO çalışması başarısız olduğunda web sitesinin ziyaretçi trafiği olmamaktadır. Ayrıca SEO çalışması iyi olan bir web sitesine ziyaretçi gelse de tasarımı kötü olduğu için kısa süre içerisinde web sitesinden ayrılmaktadır. Dolayısı ile ikisi de önemli olmaktadır.

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken SEO Kuralları Nelerdir?

Web site tasarımı yapılırken uygulanması gereken SEO kuralları aşağıda verilmiştir:

 • Mobil uyumlu bir web sitesi tasarlanmalıdır. Günümüzde arama motorlarını kullanan kullanıcıların büyük çoğunluğu mobil cihazlar aracılığı ile arama yapmaktadır. Dolayısı ile mobil uyumlu web sitelerinin arama motoru sıralamasında daha üst sıralarda olması muhtemeldir.
 • Akılda kalan, web sitesinin amacı ile uyumlu, kolay ve anahtar kelime içeren bir domain adının seçilmesi gerekmektedir.
 • Kolay okunabilen bir kaynak kodunun kullanılması ile beraber web sitesi öne çıkartılabilmektedir. Ara yüz kodlaması HTML 5 olarak kodlanabilmektedir.
 • URL yapısının SEO uyumlu olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Web sitesinin altyapısının hızlı çalışması adına hosting seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Tasarım ve yazılım değişikliğinin sonradan yapılabildiği altyapılar da kolaylık sağlamaktadır.
 • HTML, CSS ve Javascript gibi dosyaların hatasız bir şekilde kodlanması gerekmektedir. Ayrıca bu kodların tanımlarının yoğunluğunun içerik oranı ile uyumlu olması, içerik oranını aşmaması gerekmektedir.
 • Web sitesindeki alt sayfaların açılabilmesi için gerekli olan menüler ve linkler, kolay görülebilen bir yerde olmalıdır. Ayrıca tıklandığında direkt olarak ilgili sayfaya yönlendirmelidir. Breadcrump yapısının uygulanması SEO açısından oldukça olumlu olmaktadır.
 • İçerik ve sayfa oluşturma alanlarında meta alanlarının bulunması gerekmektedir. Özgün meta girişleri yapılmalıdır.
 • Web tasarımda dikkat edilmesi gerekenlerden biri de; web sitesine eklenen resimlere alt etiket eklenmesi ve bu etiketlerin SEO kurallarına uygun olmasının gerekmesidir.
5

Web Tasarım ve SEO İlişkisi

Web tasarım ve SEO ilişkisi; bir web tasarımını başarıya taşıyabilmek için kurulması gereken bir bağdır. Web sitesi tasarlanırken estetik açıdan iyi olmasına önem verilir

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
 • Yazar : Gali Medya
 • Kategori : SEO
 • 21 Mayıs 2020
Yorum Gönder