Youtube’nin Günümüzdeki Önemi Nedir?

Youtube’nin Günümüzdeki Önemi Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

Youtube kullanmanın önemi, e-ticaret firmaları ve fiziki olarak faaliyet gösteren firmalar açısından oldukça büyüktür. Bu durumu sağlayan birçok farklı parametre bulunmaktadır. Ancak Youtube’nin önemi incelenirken ilk olarak Youtube platformunun diğer platformlar arasındaki sıralamasına değinmek gerekmektedir.

Youtube arama motorları arasında Google’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalar Youtube aktif kullanıcı sayısının yaklaşık olarak 30 milyon olduğunu göstermektedir. 18 – 24 yaş arasındaki genç kitlenin %96’sının Youtube kullandığı ve bu kitlenin büyük bir kısmının TV izlemeyi tercih etmediği bilinmektedir. Bu noktada firmaların Youtube’da olması, genç kitleye doğrudan hitap edebilmesini sağlamaktadır.

Bunun yanında Youtube içerikleri, Google aramalarında da kullanıcılara sunulmaktadır. Yani yalnızca Youtube’da içerik üretmek dahi aynı anda iki önemli arama motorunda trafik elde edilebilmesini sağlamaktadır.

Youtube İçeriklerinin E-Ticarette Önem Nedir?

Youtube içeriklerinin e-ticaret firmaları açısından önemi, değinilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Firmalar e-ticaret pazarında olmasa dahi, TV reklamları gibi geleneksel reklamcılık faaliyetlerinin ulaşmadığı genç kitlelere ulaşabilmek için Youtube’da yer almak zorundadır. Ancak e-ticaret firmalarının bu noktada daha büyük bir avantaj sahibi olduğunu söylemek gerekmektedir. Videolarınıza ekleyeceğiniz basit bir linkle videolarınızı izleyen kullanıcıyı ürünü satın almaya yönlendirebilir veya Youtube’a koyacağınız reklamlar ile ürünlerinizin hedef kitlesine doğrudan yönelebilirsiniz. Bu durum Youtubenin önemi konusunun bir kez daha hatırlatmaktadır.

Bunun yanında e-ticaret pazarında olan firmaların dijital pazarlamacılık noktasındaki bilgi ve tecrübesini düşünürsek, Youtube platformunda yer almamanız, rekabette geri plana düşmenize de neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar Youtube kullanıcılarının her gün yaklaşık olarak 40 dakika Youtube’da içerik izlediğini ortaya koymuştur.

Youtube İçerikleri Üretmenin Firmalar Açısından Avantajları Nelerdir?

Youtube içeriği üretmenin e-ticarette avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Genç ve dinamik kitleye doğrudan ulaşma şansı bulmanız mümkün olmaktadır.
 • Kullanıcılar için Youtube içerikleri, ürünleri satın almadan önce zahmetsiz bir şekilde kapsamlı olarak inceleme fırsatı sunmaktadır. Etkili bir ürün tanıtımı satış hacmini arttırmaktadır.
 • Yazılı içerikler ve geleneksel reklamcılık uygulamalarına kıyasla Youtube içeriklerinin etkileşim oranları çok daha yüksektir.
 • Youtube için hazırladığınız içerikleri birçok farklı mecrada da kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede farklı mecralarda tek bir içerik ile etkileşim sağlamanız mümkün olmaktadır.
 • İçeriklerinize ekleyeceğiniz basit bir link ile satış yönlendirmesi yapabilirsiniz. Bu sayede marka değerinizi yükseltmeniz ve trafik akışını arttırmanız mümkün olmaktadır.

Youtube ile Nasıl Satış Yönlendirmesi Yapılır?

Youtube’da satış yönlendirmesi yapmak için tercih edebileceğiniz yollar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İçeriklere link eklemek en sık tercih edilen yöntemdir.
 • Ürün bilgilerini videonuzun açıklama kısmına dahil ederek ürünü beğenen kitlenin ürüne ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Diğer Youtube kanalları ile etkileşime geçerek reklam verebilirsiniz.
 • Youtube platformunda reklam verebilirsiniz.

Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?

Youtube video reklam, Youtube platformunda yer almak isteyen firmaların en sık tercih ettiğini seçeneklerden birisidir. Video içeriklerin ilgi çekici olması ve Youtube platformunun video içerik sıralamasında ilk sırada yer alması, Youtubenin önemi noktasında büyük bir sıçramaya neden olmuş ve Youtube reklam için de etkili bir platform haline gelmiştir. Bu doğrultuda pek çok firma Youtube reklamı vermeye yönelmiştir. Platformda reklam verebilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Youtube hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • “Başlayın” butonuna tıklamanız ve hemen ardından Youtube reklam sayfasına ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Reklam vermek istediğiniz videonun URL’sini yazmanız gerekmektedir.
 • Reklam metni, açıklama gibi detayları belirlemeniz gerekmektedir.
 • Reklam bütçenizi günlük olarak belirlemeniz gerekmektedir.
 • Hedef kitle seçimi yaptıktan sonra “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayarak reklamınızı hazırlayabilirsiniz.
Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder