Youtube Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sosyal Medyada Paylaş

Youtube reklam vermek isteyen kişilerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılan Youtube çok kısa bir süre içerisinde yüklenen bir içeriğin milyonlarca kişi tarafından görüntülenmesine vesile olmaktadır. Bu durumda popüler olarak sınıflandırılan kişi veya kanallar aracılığı ile pek çok reklam önümüze çıkmaktadır. Bu reklamlara benzer Youtube reklamları vermek isteyen kişilerinse dikkat etmesi gerek bazı konular bulunmaktadır. Bu hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Hikâye Anlatımı,
 • Anlatımın Kısa, Öze ve Anlaşılır Olması,
 • Görsel ile Marka Arasındaki İlişki,
 • Hedef Kitlelerin Belirlenmesi,
 • Kampanyalar,
 • Formatlar,
 • Ölçümleme.

Yukarıdaki adımların sırasıyla ve doğru bir şekilde izlenmesi durumunda kişilerin verecekleri reklamların başarıya ulaşma olasılığı büyük oranda artacaktır.

Hikâye Anlatımı

Reklamların bir hikâye ile birlikte yapılması, o reklamın kişilerin üzerinde bıraktığı etkiyi ve akılda kalıcılığı büyük oranda arttıracaktır. Reklam aracılığı ile kişiye aktarılmak istenen mesajın hikâye yolu ile belirlenen hedef kitleye daha doygun bir şekilde iletilmesini sağlayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gerek husus ise gerçeklikten çok uzaklaşmadan insanlara hitap ederek şekilde reklamların yapılmasıdır.

Anlatımın Kısa, Öz ve Anlaşılır Olması

Reklam verenin bir hikâye belirlemesinin ardından anlatmak istediğini kısa, öze ve anlaşılır bir şekilde hedef tuttuğu kitleyi sıkmayacak bir şekilde anlatması gerekmektedir. Anlatılmak istenin uzun ve karmaşık olması izleyiciyi kısa sürede sıkılmasına ve odağının dağılmasına neden olacaktır. Kısa, öz ve anlaşılır bir dilde anlatılmak istenenin Youtube reklamları ile aktarılması reklam verene olumlu yönde geri dönüş sağlamasının yanı sıra ürüne olan rağbetin de artmasında büyük rol oynayacaktır.

Görsel ile Marka Arasındaki İlişki

Reklam verenin vermeyi planladığı hizmete ve markasına uyumlu olacak şekilde reklam modelini seçmesi gerekmektedir. Reklam verenin modelini seçmesinden sonra elde ettiği süreyi ve reklam alanını en doğru ve etkili bir biçimde nasıl kullanabileceği ile ilgili çalışmalar yürütmelidir. İzleyicilere aktarılmak istenen mesajın görsellerle desteklenmesi kişiler üzerinde alıcı bir izlenim bırakabilmektedir. Reklam sahibinin gereksiz bilgilerle dolu ve uzun olan videoları izleyicileri sıkabilir ve amaçladığı geri dönüşe sahip olamamasına neden olabilir.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Reklam veren kişi tarafından ayarlanacak olan hedef kitlenin belirlenmesi izleyicilerin bilgileri ve doğru analizi akabinde daha sağlıklı olarak yapılmaktadır. Ayarlanabilen bu bilgiler ise aşağıdaki gibidir:

 • İzleyicilerin bulundukları yer,
 • Cinsiyetleri,
 • Yaşları,
 • İlgi alanları.

Reklamı yapan kişiler tarafından hedef kitlelerin doğru belirlenmesi kişinin yaptığı reklam harcamalarının yanı sıra reklamını yaptığı ürünün satışlarına doğrudan etki edebilmektedir. Böylece reklam için ayrılan bütçeden daha fazlasını kazanma şansı elde edilebilmektedir. Ancak kişilerin reklamı yayına verdikleri kanalın içerikleri ve kanal izleyicilerinin davranışları göz önünde bulundurularak hedef kitlesini belirleyebilir ve bu kitleye uygun bir reklam hazırlayarak ilgiyi üzerine çekebilir.

Kampanyalar

Reklam verenin doğru kampanyaları reklamlarında kullanmaları ile birlikte ilgiyi üzerlerine çekmeyi başarabilmektedirler. Video reklamların 3 seferden daha fazla olduğu durumlarda izleyicilerin ilgisi reklama kayabilmektedir.

Reklam Formatları

Reklam veren kişilerin pek çok farklı reklam formatından birini belirlenen kampanyalar doğrultusunda işine en çok yarayanı seçebilme imkânı vardır. Satış ve üyelik gibi hedeflerin video reklamında aktarılan kampanyaların bir amacı olarak sistemden tanımlanabilmektedir.

Ölçümleme

Reklamın yayına verilmesinin ardından ölçümleme yapılabilmesi için Brand Lift kullanılabilir. Brand Lift, izleyicilerin reklamlar aracılığı ile algılarının ne kadar değiştiğini ve o markaya olan rağbetin ne denli yükselişe geçtiğini belirlemeye yarayan bir yöntemdir. Böylece Youtube reklamlarının ne kadar işe yaradığını kişilerin ölçümlemesine olanak sağlar.

5

Youtube Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube reklam vermek isteyen kişilerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılan Youtube çok kısa bir süre içerisinde yüklenen bir içeriğin milyonlarca kişi tarafından görüntülenmesine vesile olmaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder