5 Kolay Adımda E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

5 Kolay Adımda E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?
Sosyal Medyada Paylaş

E-ticaret günümüzde çok geniş bir yer tutmakta ve tüm dünya devleri tarafından önemle üzerinde durulmaktadır. Tüm büyük şirketler fiziksel mağazalarının yanında e- ticaret web sitesi kurarak dijital dünyadan satışlarına da başlamış durumdadır. Ayrıca unutulmamalıdır ki şuan için dünyanın en zengin insanı olan kişi Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos’tur. Son derece gelişmiş bir e-ticaret sitesi olan Amazon tüm dünyada aktif olarak kullanılmakta ve kıtalar arasında ticaret yapılmasını sağlamaktadır.

E-ticaretin bu kadar gelişmesi diğer insanları da bu sektöre yönlendirmiş durumdadır. Küçük işletmeler de artık kendi e-ticaret sitelerini kurarak bu kulvarda yerlerini almışlardır. Son derece kolay bir hale gelen e-ticaret sitesi kurma işlemi markanızın dijitalleşmesinde büyük önem taşımaktadır. Şimdi gelin adım adım e-ticaret web sitesi oluşturalım…

1. Ürün Seçimi Yapın

E-ticarette satacağınız ürün belirlenmeden site kurmak yanlış bir hareket olur. E-ticaret sitesini satacağınız ürüne göre şekillendirebilir ve daha çekici bir site oluşturabilirsiniz. Fiziksel mağazanızda sattığınız ürünlerin tamamını e-ticaret sitenizde satabileceğiniz gibi sadece bir bölümünü de satabilirsiniz.

Belirlediğiniz ürünün internetten alışveriş için uygun olduğundan ve kolay kargolanabileceğinden emin olun. İnternet mağazanızda satacağınız doğru ürünü belirledikten sonra ikinci adıma geçin.

2. Alan Adı Belirleyin

Domain yani alan adı internet dünyasındaki fiziksel adresinizdir. Müşterileriniz bu aşamada belirleyeceğiniz isimle internet sitenize erişecek ve kataloğunuzdaki ürünleri görecektir. O yüzden akılda kalıcı, çarpıcı ve dikkat çekici bir alan adı belirleyin. Alan adınızın uzun olmamasına ve kolay yazılabilir olmasına dikkat edin.

Ayrıca dilerseniz oluşturacağınız e-ticaret web sitesi için fiziksel mağazanızın marka adını da kullanabilirsiniz.

3. Doğru E-Ticaret Platformunu Tercih Edin

E-ticaret platformu, e-ticaret sitenizi ayağa kaldıracağınız yerdir. Site kurma işinde en çok dikkat etmeniz gereken adımlardan bir tanesidir. Markanızın yüzü olacak internet siteniz için müşterilerinizin gözünde en iyi etkiyi yaratacak tasarımı sunabilen bir platformu tercih etmelisiniz.

Wix, WordPress, Shopify ve diğer bağımsız platformlar gibi internet sitesi oluşturma platformunu kullanabilirsiniz. WordPress şuan dünya genelinde en çok kullanılan web sitesi oluşturma platformlarından bir tanesidir ve e-ticaret sitelerine yönelik çok fazla eklenti bulundurmaktadır.

Doğru platformu ararken fiyatlandırma, platformun size sunduğu tasarım imkanları, ödeme sistemi, mobil tasarım ve diğer e-ticaret özelliklerini göz önünde bulundurun. En doğru tercihi yapıp sitenizi tasarladıktan sonra bir sonraki adım olan “Hosting ve Alan Adı Bağlama”ya geçin.

4. Hosting ve Alan Adı Bağlama

Hostinginiz ve alan adınızın bağlanması müşterilerinizin sitenize erişebilmesi için mutlaka yapmanız gereken bir adımdır. Bu adımda, 2. adımda oluşturduğunuz alan adı ve 3. adımda belirlediğiniz internet sitesi oluşturma platformunda tasarladığınız site arasındaki bağlantıyı yapmalısınız. Alan adınızın Cname kayıtlarına internet sitenizin Cname kayıtlarını eklemelisiniz. Kayıtları ekledikten sonra birkaç saat içerisinde kayıt oturup aktif hale gelecek ve artık insanlar alan adınızı kullanarak 3. adımda tasarladığınız siteye erişebilir hale gelecektir.

5. Fiyatlandırmayı Yapıp Satışlara Başlayın!

E-ticaret satışları için doğru adımdasınız, 5. adımda artık siteniz hazır hale geldi ve fiyatlandırmaları yapıp satışlara başlayabilirsiniz. Ürünlerinizin görsellerini, açıklamalarını ve diğer gerekli bilgileri ürün kataloğunuza ekledikten sonra fiyatını belirleyip satışlarınıza başlayabilirsiniz.

E-ticaret web sitesi oluşturduktan sonra mutlaka yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de sosyal medyada markalaşmanızdır. Markanız için bir sosyal medya hesabı açarak buradan sitenize kitle çekmelisiniz. Bunun için bir sosyal medya uzmanıyla çalışabilir ve en doğru gel sonuçlar elde edebilirsiniz.

5

5 Kolay Adımda E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

E-ticaret günümüzde çok geniş bir yer tutmakta ve tüm dünya devleri tarafından önemle üzerinde durulmaktadır. Tüm büyük şirketler fiziksel mağazalarının yanında e- ticaret web sitesi kurarak dijital dünyadan satışlarına da başlamış durumdadır.

Sending
User Review
5 (2 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
  • Yazar : Gali Medya
  • Kategori : E-Ticaret
  • 17 Eylül 2020
Yorum Gönder