Google Alerts Nedir ve Nasıl Kurulur?

Google Alerts Nedir ve Nasıl Kurulur?
Sosyal Medyada Paylaş

Google Alerts; ilgilendiğiniz konuyla ilgili Google Arama sayfasında yeni sonuç göründüğünde, sizin e-posta aracılığı ile haber almanızı sağlayan bir bildirim sistemi olarak bilinmektedir. Google Alerts kurulumu oldukça kolaydır ve özellikle işletmeler Google Alerts ile işletmeleri ile ilgili doğru stratejiyi belirleyebilmektedirler. Sadece kendi işletmenizi değil, rakip işletmeleri de Google Alerts ile takip edebilmektesiniz. Ancak öncesinde Google Alerts’i hangi amaç ile kullanacağınıza karar vermeniz ve buna göre doğru kelimeleri belirlemeniz gerekmektedir.

Google Alerts’i Kullanmanın Artıları Nelerdir?

Google Alerts’in sağladığı avantajlar aşağıda verilmiştir:

  • Basit anahtar kelime izleme özelliği bulunmaktadır. Google’ın izlediği tüm kaynaklar üzerinden bir anahtar kelimenin takibini yapabilmeniz mümkün olmaktadır.
  • Google Alerts kullanırken seçtiğiniz anahtar kelimelerin takibi sonucunda elde edilen veriler e-postanıza gönderilmektedir. Ayrıca google.com/alerts üzerinden de takibini yapabilirsiniz.
  • Google’dan mail alacağınız sıklığı istediğiniz şekilde belirleyebilmeniz mümkündür. Günde bir, haftada bir veya belirlediğiniz farklı bir sıklıkta Google size mail göndermektedir.

Google Alerts Hangi Amaçlar İçin Kullanılabilir?

Google Alerts kullanım amaçları şöyledir:

  • Marka hakkındaki olumsuz yorumları izlemek için Google Alerts kurulumu yapılabilmektedir.
  • Bloglrın ve haber sitelerinin rakip firmalar hakkında söyledikleri Google Alerts ile takip edilebilmektedir.
  • Sektördeki önemli değişiklikler görülebilir ve trendler Google Alerts sayesinde izlenebilmektedir.
  • Sektörle ilgili üretilen içerikleri çeşitlendirebilmek için yeni kanallar bulunmasına katkı sağlayabilmektedir.

Google Alerts’in Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Alerts kurmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • https://www.google.com/alerts adresine gidilmelidir.
  • Açılan sayfada şununla ilgili bir uyarı oluştur yazan bir arama kutusu bulunmaktadır. Takip etmek istenen konu bu kutuya girilmelidir.
  • Ayarları değiştirmek için seçenekleri göster butonuna tıklanmalıdır ve sunulan seçenekler arasında istenen değişiklikler yapılmalıdır. Bildirim alma sıklığı, göreceğiniz site türleri, dil, bilgi almak istediğiniz coğrafi yerler, görmek istediğiniz bilginin miktarı, uyarı alacağınız hesaplar gibi seçenekler bulunmaktadır.

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra Uyarı Oluştur butonuna tıklanmalıdır. Google Alerts bu şekilde kurulmaktadır ve sonrasında seçimlere göre Google’dan e-posta almaya başlanmaktadır.

Google Alerts Nedir ve Nasıl Kurulur?
5

Google Alerts Nedir ve Nasıl Kurulur?

Google Alerts; ilgilendiğiniz konuyla ilgili Google Arama sayfasında yeni sonuç göründüğünde, sizin e-posta aracılığı ile haber almanızı sağlayan bir bildirim sistemi olarak bilinmektedir.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder