Kendi Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Kendi Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?
Sosyal Medyada Paylaş

Kendi markanızı oluşturmak, konu ile ilgisi olan girişimciler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Marka gerek elektronik ticaret gerekse geleneksel ticaret için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Sıfırdan en yükseğe marka çıkarmak işe başlamadan önce her ne kadar kolay bir şeymiş gibi gözükse de, diğer mal ve hizmetler ile aranızdaki farkı ortaya koyacak bir marka olmak oldukça zorlu bir süreçtir. Faaliyet göstereceği alanda tanınan ve bilinen bir marka olmak için ilgili kimsede olması gereken en önemli şey zaman ve emektir.

Marka Nedir?

Marka nedir, sorusuna verilecek cevap markanın genel sınırlarının çizilmesi için oldukça önemlidir. Marka firma tarafından üretilen mal ya da hizmeti diğer mal ya da hizmetlerden ayıran yani ayırt edici özelliği olan herhangi bir sembol, yazı ya da resimdir. Yani markanın en önemli özelliği sunulan mal ya da hizmeti benzerlerinden ayırma özelliğidir.

Marka seçimi yapılırken faaliyet gösterilen iş kolundan uzak bir sembol, yazı ya da resim seçmek markalaşmayı kolaylaştıran bir etmendir. Örnek vermek gerekirse Apple firmasının markası olan ısırılmış elmanın akıllı cihazlarla hiçbir alakası olmaması, bu logonun markalaşmasında büyük etkilere sahiptir. Bu nedenle faaliyet gösterilecek iş kolunun sembollerinden uzak bir sembol seçmek hem hitap edilen kitle tarafından markanın daha kolay tanınmasına hem de unutulmamasına yardımcı olmaktadır.

Marka Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Marka seçilirken dikkat edilmesi gerekenler sıfırdan başarılı bir marka elde edilebilmesi için göz önünde bulundurulması gereken noktalardır. Marka belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilmektedir:

  • Markanın hitap edeceği ortalama müşteri kitlesinin belirlenmesi başarılı bir marka olma yolunda atılması gereken ilk adımdır.
  • Hitap edilecek hedef kitle belirlendikten sonra kitlenin dikkatinin çekilmesi için gereken özellik yani marka odağı belirlenmelidir.
  • Bu işlemden sonra markanın faaliyet göstereceği iş koluna uygun ismi belirlenmelidir.
  • Markalaşma yolunda bir diğer önemli adım markanın sloganıdır. Akıllarda kalan dikkat çekici bir slogan markanın tanınırlığını artırmaktadır.
  • Markada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli şey markanın logosudur. Marka logosu hedef kitlenin görsel hafızasına hitap edecek şekilde dizayn edilmelidir.
  • Markanın rengi ve kullanılacak yazı tipi ile müşteri hizmetlerinin kalitesi markalaşma yolunda dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlardır.

Marka Belirlenirken Renk Seçimi Neden Önemlidir?

Marka belirlenirken renk ve yazı seçimi hem markalaşma adına hem de markanın marka olarak nitelendirilmesi için dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerden bir tanesidir. Çünkü büyük markalar incelendiğinde markada kullanılan renk ve yazı tipi markaya özel olarak tasarlanmış olduğu ve bu tasarımın hukuken de korunduğu göze çarpmaktadır. Yani markanın renk seçimi ile yazı tipi marka hukuku açısından korunan ve mali değeri olan özelliklerdir. Örnek vermek gerekirse Akbank ile Ziraat Bankası tarafından kırmızı renk kullanılmasına rağmen bu bankaların markasında tercih edilen tonlar farklıdır ve aynı tonlar bankacılık sektöründe faaliyet gösterecek başka bir firma tarafından kullanılamamaktadır.

Kusursuz Bir Marka İçin Müşteri Hizmetlerinin Önemi Nedir?

Kusursuz bir marka için müşteri hizmetleri her ne kadar markanın tanınması için yeterli olmasa da markanın kurumsal kimliğinin ön plana çıkarılması için oldukça önemlidir. Müşteri hizmetleri kaliteli bir hizmet sunan marka tarafından mal ya da hizmet alan müşterilerin bunu çevreleri ile paylaşmasına, marka hakkında yapılan kullanıcı yorumlarının pozitif olmasına neden olmakta ve firma tarafından sunulan mal ya da hizmete olan talebi arttırmaktadır.

5

Kendi Markanızı Nasıl Oluşturursunuz

Kendi markanızı oluşturmak, konu ile ilgisi olan girişimciler tarafından en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
  • Yazar : Gali Medya
  • Kategori : SEO
  • 16 Haziran 2020
Yorum Gönder