Kriz Zamanlarında Sosyal Medya Yönetimi

Kriz Zamanlarında Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal Medyada Paylaş

Kriz zamanlarında sosyal medya yönetimi, dijitalleşen dünyada önemli bir noktada durmaktadır. Birçok finansal işletme ve firmanın sosyal medya üzerinden görünürlük kazanır. Firmalar sosyal medya hesaplarının yönetim biçimi ile itibar kazanırlar. Bu sosyal medya hesaplarında herhangi bir kriz oluşması durumlarında söz konusu işletmelerin göstereceği tavır ve krizi yönetme şekli oldukça önemlidir. Kriz durumunda sosyal medya hesabının yönetimini iyi yapan firmalar için kriz bir fırsata dönüşebilir. Ancak kriz yönetiminde yanlış hamlelerin yapılması geri dönüşü olmayan ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Dijitalleşen dünyada firmalar için önemli bir nokta olan sosyal medya yönetimi kriz zamanlarında daha da önemli hale gelir. Bunun sebebi sosyal medyadaki durum ve süreçlerin çok hızlı değişebilir olmasıdır. Dijital platformların anlık değişme özelliğine sahip olması, kriz zamanlarında sosyal medya yönetimi için kritik bir durumdur.

Sosyal Medyada Ne Gibi Krizler Çıkabilir?

Sosyal medyada kriz çıkması çok hızlı ve anlık gelişebilir bir durumdur. Sosyal medya krizleri, günlük hayatta olduğu gibi uzun süreçlerin bir yansıması olarak ortaya çıkmaz. Birçok zaman beklenmedik olarak, aniden gelişir. Firmaların sosyal medya hesaplarına yapılan herhangi olumlu ya da olumsuz bir yorumdan, firma için ciddi bir kriz doğabilmektedir. Bununla beraber şirket çalışanlarından birinin, kendine ait bir paylaşımı şirket hesabından yapması gibi bir durumda bir sosyal medya krizi olarak tanımlanabilir ve şirketin itibarı için ciddi hasarlara neden olabilir.

Kriz Zamanında Sosyal Medya Yönetimi İçin Hangi Hamlelerin Yapılması Gerekir?

Kriz zamanlarında sosyal medya yönetiminin başarılı şekilde gerçekleştirilmesi için firmaların belli başlı hamleler yapması gerekmektedir. Herhangi bir kriz durumunda söz konusu firmanın kriz planının olması oldukça önemlidir. Kriz zamanında sosyal medya yönetimi için şu hamleleri uygulanması söz konusu firmanın zarar almasını önleyecektir.

 • Herhangi bir krizin tespit edilmesi oldukça ö Firmaların sorun olarak görünmeyen bir yorum ya da talebin sonuçları hakkında öngörü sahibi olması gerekir.
 • Sosyal medyada yapılan bir yoruma dayalı kriz oluştuğunda, firmanın hızlı ve açık şekilde cevap vermesi geremektedir. Krize yönelik firmanın hızlı dönüş yapması itibarını koruması açısından ö
 • Kriz esnasında herhangi bir müşteriden gelen bir yorumun ciddiye alınması ve cevap verilmesi gerekir. Firmanın aleyhine yapılab yorumların silinmesi, firma için iyi bir görüntü oluşturmaz.
 • Kriz esnasında müşterilere verilen yanıtların gerçekçi ve içten olması ö Müşterilerin karşısında gerçek birini görmesi ve muhattap alındığını bilmesi, firmanın güvenilirliği açısından önemlidir.
 • Küresel ya da ulusal bir krizin söz konusu olduğu durumlarda, firmaların bu durumu göz önünde bulundurarak sosyal medya yönetimi yapması ve söz konusu krize yönelik duyarlı tavırlar sergilemesi gerekmektedir.

Kriz Zamanında Sosyal Medya Yönetimi İçin Önemli Noktalar Nelerdir?

Kriz zamanında sosyal medya yönetimi için firmaların bulundurması gereken özellikler ve dikkat etmeleri gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Kriz dönemlerindeki sosyal medya yönetiminde önemli olan noktalar şu şekilde sıralanabilir.

 • Firmanın sürekli olarak takip halinde olması gerekir.
 • Firmaının müşterilere karşı samimi ve güvenilir tavırlar sergilemesi ö
 • Firmanın söz konusu krize doğru zamanda müdahale etmesi gerekir. Çok erken ya da geç müdahale firmanın zararına olabilmektedir.
 • Firmanın gerekli olan durumda özür dileyebilmesi ve hatasını telafi etmesi gerekir.

Kriz Zamanlarında Sosyal Medya Yönetiminin Başarısız Olmasının Nasıl Sonuçları Olur?

Sosyal medya hesapları birçok firmanın itibar sağladığı ve görünürlük kazandığı mecralardır. Bu mecraların herhangi bir kriz zamanında sosyal medya yönetimi konusunda başarısız olmasının, firma üzerinde kötü etkileri ve çeşitli hasarları olacaktır. Bu başarısızlığın sonuçları şu şekilde sıralanbilir.

 • Kriz yönetimini yapamayan firma müşteriler açısından güven kaybedecektir ve itibarı zedelenir.
 • Krizin çözülememesi sonucu müşteriler firma hakkında kötü yorumlarda bulunabilir ve firma potansiyel müşteri kitlesini kaybedebilir.

Firmanın kriz karşısında yanlış tavırlar göstermesi çeşitli şekillerde itham edilmesine neden olabilir.

5

Kriz Zamanlarında Sosyal Medya Yönetimi

Kriz zamanlarında sosyal medya yönetimi, dijitalleşen dünyada önemli bir noktada durmaktadır. Birçok finansal işletme ve firmanın sosyal medya üzerinden görünürlük kazanır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder