Küçük İşletmeler için Facebook’un Önemi Nedir?

Küçük İşletmeler için Facebook’un Önemi Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

Küçük işletmeler için Facebook’un önemi, sosyal medyaya dahil olan işletme sayısı arttıkça daha fazla gündeme getirilen bir konudur. Küçük işletmeler için Facebook üzerinden büyük şirketlerle rekabet etmek korkutucu ve ulaşılmaz gözükebilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar KOBİ’lerin de %77,6’sının pazarlama stratejilerine sosyal medyayı dahil ettiğini ve KOBİ’lerin %32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırımlar yaptığını ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda küçük işletmeler için Facebook’un önemini gösteren ilk husus, rekabete katılabilme noktasında kendini göstermektedir.

Bunun yanında Facebook kullanımının sağladığı müşteri kitlenizi daha iyi tanıyabilme, aktif olarak tanıtım yapabilme, platformu müşteri hizmetleri aracı olarak kullanarak müşterilerle yakın temasta olabilme gibi birçok ek imkan, sınırlı bütçe ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede fiziki olarak ciddi yatırımlar gerektirecek bilgilere ve özelliklere rahatlıkla ulaşabilmenizi mümkün kılmaktadır.

Facebook günümüzde halen en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir ve 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Bu sayede hedef kitlenize ulaşma ve teklif götürme açısından mükemmel bir sanal pazar olduğu söylenebilmektedir.

Küçük İşletmeler için Facebook Kullanmanın Avantajları

Küçük işletmeler için sosyal medyanın avantajları, küçük işletmelerin %50’sinin sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmasını sağlamıştır. Bu oran avantajların daha iyi anlaşılması ile birlikte her geçen gün artmaktadır. Bu doğrultuda küçük işletmeler için Facebook platformunun avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Marka ve ürün farkındalığı sağlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Hedef müşteri kitlesinin belirlenebilmesine ve bu kitleye ulaşılabilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Tüketici geri bildirimlerine anlık olarak ulaşabilmeniz mümkün olmaktadır.
 • Müşteri hizmetleri aracı olarak kullanabilmeniz ve müşterileriniz ile etkili iletişim kurmanız mümkün olmaktadır.
 • Kampanyalarınızın geri dönüşlerini takip etme şansınız olmaktadır.

Facebook Küçük İşletme Araçları

Facebook küçük işletme kampanyaları ile küçük işletmelerin platformda aktif olmasına ve hedefleri amaçlara ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda küçük işletmelerin Facebook platformlarında kullanabilecekleri özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İşletmenize özel sayfa oluşturmak
 • İşletme hikayenizi müşterilerinize duyurabilmek
 • Doğru reklamlarla gerçek hedef kitlenize ulaşabilmek
 • Otomatik reklam uygulayabilmek
 • Randevularınızı yönetebilmek
 • Görsel ve yazıları hedef kitlenize uygun şekilde hazırlayabilmek

KOBİ’lerin Facebook’u Etkili Kullanması için Öneriler

KOBİ’lerin Facebook platformunu etkili kullanması için tavsiyeler, platformda küçük bütçelerle dahi etkili olarak faaliyet gösterebilmenizi sağlamaktadır. Bu doğrultuda Facebook’u etkili bir şekilde kullanmak için dikkat edebilecekleriniz şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Lokasyon bazlı olarak reklam verebilmeniz mümkündür. Bu sayede tam olarak istediğiniz noktadaki hedef kitlelerinize ulaşabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizi geniş tutmak ve herkese ulaşmaya çalışmak yerine nokta atışı tespitler yapmaya çalışmalısınız. Örneğin bir takı firmasıysanız, 25 yaşından küçük veya 65 yaşından büyük kişiler hedef kitlenizin içerisine girmemelidir.
 • Like yatırımı yapmak yerine, satışlarınızı takip etmelisiniz. İnsanların ürünlerinizi beğenmesi müşteri oldukları anlamına gelmemektedir. Bu noktaya özellikle dikkat etmeli ve like için yatırımlarınızı arttırmamalısınız.
 • Facebook küçük işletmelere sağladığı avantajlar ve özellikler için dersler hazırlamıştır. Bu dersleri inceleyerek işletmeniz için Facebook araçlarını nasıl etkin şekilde kullanacağınızı görebilirsiniz.

KOBİ’lerin Sosyal Medya Pazarlamasında Yaptığı Hatalar

Küçük işletmelerin sosyal medya hataları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Hangi sosyal medya platformunda yer alacağınızı doğru şekilde tespit etmek yerine her platformda yer almaya çalışmak yapılacak en büyük hatadır. Facebook B2C kampanyaları için Linkedln ise B2B kampanyaları için doğru platformdur. Yanlış yerde reklam vermeniz beklediğiniz sonucu alamamanızı sağlamaktadır.
 • Sosyal medya platformu pazarlama çalışmalarına daima devam etmeniz gerekmektedir.
 • Satışa ilk günden çok odaklanmak yerine takipçileriniz ile bağ kurmaya çalışmalısınız.

Küçük işletmeler için Facebook, yaratıcılığınızı da ortaya koyabileceğiniz bir platformdur. Ancak pek çok işletme bu faktörü göz ardı etmektedir.

5

Küçük İşletmeler için Facebook'un Önemi Nedir?

Küçük işletmeler için Facebook’un önemi, sosyal medyaya dahil olan işletme sayısı arttıkça daha fazla gündeme getirilen bir konudur.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder