Landing Page Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Landing Page Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir
Sosyal Medyada Paylaş

Landing page; varış sayfası anlamına gelmektedir. Landing page; belirli bir kitleye, konuya, kullanım amacına yönelik hazırlanmış olan web sayfası olarak tanımlanabilmektedir. Çoğunlukla tanıtım, indirim, duyuru, etkinlik gibi amaçlar için yönlendirilen sayfalardır. Hedef kitleye göre kurgulanan sayfalar oldukları için bu sayfalar aracılığı ile hedef kitleden geri dönüş alınabilir ve hedef kitle verilen hizmetle ilgili bilgilendirilebilmektedir. Landing page’in sade ve kullanım amacına uygun bir şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Landing Page Yapımı Nasıldır?

Landing page yapmak için öncelikle domain ve hosting sahibi olunması gerekmektedir. Ardından Opencart, WordPress, Joomla gibi herhangi bir altyapı tercih edilmelidir. Ücretli veya ücretsiz temalar ile landing page oluşturulmalıdır. Landing page oluşturmanın maliyetini ise; domain uzantısı, hosting paketi, altyapı, sayfa özellikleri ve tasarım kalitesi gibi kriterler belirlemektedir.

Landing Page İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Landing page tasarımı için önemli noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Landing page için SEO çalışması önemlidir. Sayfanızın belirli bir amaca hizmet ediyor olması gerekmektedir ve bu amaç doğrultusunda site tasarımı yapılmalıdır. Uygun anahtar kelimelerin bulunması, hedef kitlenin belirlenmesi ve bunlara göre SEO çalışmalarının yapılması gerekmektedir.
  • Landing page tasarımının etkili ve dikkatli şekilde yapılması gerekmektedir. Ziyaretçilerin ilk izlenimlerinde sayfanın içeriğini anlamaları, markanın logosunu fark etmeleri ve sayfa içerisinde onları rahatsız edebilecek bir tasarım ile karşılaşmamaları gerekmektedir. Ziyaretçilerin dikkatlerini çekebilecek ve onları yormayacak bir tasarım tercih edilmelidir.
  • İçeriğin dikkat çekici ve ikna edici olmasına özen gösterilmelidir. SEO uyumlu metinler yer almalıdır. Ayrıca ziyaretçilerin daha öncesinde ilgili sayfa ile alakalı okudukları vaatlerin bu sayfanın içeriğinde bulunması gerekmektedir.
  • Müşterilerin güvenini kazanabilmek adına landing page tasarımında bu sayfada referansların yer almasına özen gösterilmelidir.
  • Ziyaretçilerin site sahipleri ile iletişime geçebilmeleri, sorularını sorabilmeleri ve site ile ilgili görüşlerini paylaşabilmeleri için anket ve butonlar yer almalıdır.
  • Sayfalar arası geçiş hızının yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Etkili bir landing page oluşturulabilmesi için sayfa mobil uyumlu hale getirilmeli ve hızı yükseltecek aksiyonlar alınmalıdır.
Landing Page Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir
5

Landing Page Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Landing page; varış sayfası anlamına gelmektedir.

Sending
User Review
4.5 (2 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder