Mobil Web Tasarım Nedir?

Mobil Web Tasarım Nedir?
Sosyal Medyada Paylaş

Mobil web tasarım; responsive tasarım olarak da isimlendirilmektedir. Mobil web tasarım; akıllı cihazlar için yapılan web tasarımdır. Bu sayede akıllı cihazlardan ilgili siteye giriş yapıldığında site ekrana tam oturmakta ve ekran çözünürlüğü de kaliteli seviyede olmaktadır. Kullanıcıların mobil cihazları üzerinden sitede daha kolay şekilde gezebilmesini sağlayacak şekilde web sitesi tasarlanmaktadır. Sitedeki yazılar ve resimler, kullanıcının cihazının ekran boyutuna göre otomatik olarak ayarlanmakta ve kullanıcıya sitede gezinti kolaylığı sağlanmaktadır.

Mobil Web Tasarımın Önemi Nedir?

Mobil web tasarımın gerekliliğine bakıldığında; günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber mobil cihazlar daha fazla kullanıldığı için mobil web tasarımı yapılmış olan web siteleri diğerlerinin önüne geçmektedir. İstatistiklere bakıldığında; mobil cihazlardan internete girenlerin oranının %45’i bulduğu bilinmektedir. Mobil web tasarımına sahip olan siteler mobil internet kullanıcılarını memnun etmekte ve arama motorlarında da üst sıralara çıkabilmektedir. Kullanıcılarına daha kaliteli bir internet deneyimi sunduğu için web sitesinin trafiğini arttırmakta ve kullanıcıların web sitesinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamaktadır.

Mobil Web Tasarımının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Mobil web tasarımının artıları aşağıdaki gibidir:

  • Web sitelerinin daha kullanışlı bir arayüze sahip olmasını sağlamaktadır. Mobil uyumlu olmayan web sitelerinde istenen kategoriye ve içeriğe ulaşmak çok daha zor olmaktadır. Mobil web tasarımı sayesinde ekranı büyütmek, küçültmek, sağa veya sola kaydırmak daha kolay olduğu için kullanımın rahat ve efektif olmasını sağlamaktadır.
  • Hızlı ve rahat kullanım deneyimi sunmaktadır.
  • Kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlamaktadır. Web sitesinden çıkma oranlarını düşürdüğü için markanın imajı olumlu olarak etkilenmektedir.
  • Domainler ve arama sonuçları aynı adres üzerinde olacağı için tek bir SEO stratejisi ile hareket edebilmeye olanak tanımaktadır.
  • Google arama sonuçlarında listelenen web sitelerinin mobil web tasarıma sahip olup olmadığı ile ilgili bilgi vermektedir. Kullanıcılar da buna göre öncelik olarak mobil uyumlu web sitelerini tercih etmektedirler. Bu da mobil uyumlu bir web sitesinin daha fazla kullanıcı çekmesini ve arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır.
Mobil Web Tasarım Nedir?
5

Mobil Web Tasarım Nedir?

Mobil web tasarım; responsive tasarım olarak da isimlendirilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder