ASP Mi PHP Mi?

ASP Mi PHP Mi?
Sosyal Medyada Paylaş

ASP mi PHP mi seçimi yapabilmek için bir karşılaştırma yapılması gerekmektedir. Ancak iki programlama dilinin de kullanımı ve özellikleri dikkate alındığında, herhangi bir tanesinin seçilmesi ve diğerine göre daha üstün olduğunun söylenmesi pek doğru olmamaktadır. Her iki programlama dilinin de hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Özellikleri farklı olduğu gibi birçok web uygulamasında ve web sitesinde de her ikisi de kullanılmaktadır.

ASP mi PHP mi Kararı Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

ASP ve PHP seçimi yapılırken dikkate alınması gereken hususlar şu şekildedir:

  • Performans ve hız değerlendirmesi yapılmalıdır. C# oldukça hızlıdır ve ASP.net C# ile yazılmaktadır. Dolayısı ile hız konusunda değerlendirildiğinde, PHP ASP’ye göre daha yavaş kalmaktadır. Ancak ASP Windows program paketleri ile çalıştığı için PHP ile kıyaslandığında daha ağır ve hantal olmaktadır. PHP’nin hazır kaynakları, ASP’ye göre daha fazla olmaktadır.
  • PHP kullananlar güncelleme ücreti veya sertifika maliyeti ödemek zorunda değillerdir. Hosting maliyetleri de oldukça az olmaktadır. Ancak Windows işletim sistemini satın almamış olanların ASP için lisans ödemesi yapmaları gerekmektedir. Eğer çoklu sunucular ile web sitesi çalıştırılır ise; ASP için ödenecek olan maliyet de daha fazla artmaktadır.
  • Microsoft tarafından geliştirilen ve Microsoft’a ait bir yazılım olduğu için ASP sadece belirli bir geliştirici kitlesine bağlı olmaktadır. Ancak PHP için durum aynı olmamaktadır. PHP konusunda destek alınabilecek, bilgilenilebilecek birçok kaynak bulunmaktadır. Herhangi bir problem yaşanması durumunda; yaşanan probleme çözüm üretebilecek kaynaklar veya kişiler bulmak PHP için ASP’ye oranla çok daha kolay olmaktadır.

ASP’nin Tanımı Nedir?

ASP nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; açılımı Active Server Pages’tir. Türkçe karşılığı ise; Aktif Sunucu Sayfaları olmaktadır. ASP bir programlama dilidir. Microsoft’un oluşturduğu bu yazılım, IIS adındaki bir hazır program paketinin içerisinde çalışmaktadır. IIS’in açılımı, Internet Information Services olmaktadır. ASP konusunda bilgilenmek isteyenler; HTML/XHTML, JavaScript ve VBScript gibi konulara hakim olmalılardır.

ASP Web Sitesi Yapımı Nasıldır?

ASP web sitesi; Visual Studio aracılığı ile oluşturulmaktadır. Dolayısı ile kişinin öncelikle Visual Studio’yu kurması gerekmektedir. Visual Studio; Microsoft’un piyasaya sürdüğü bir programdır. ASP de Microsoft’un oluşturduğu bir yazılım olduğu için Visual Studio kullanılarak ASP web sitesi tasarımı yapmak oldukça kolay ve pratik olmaktadır. Zamandan tasarruf edilebilmesini sağlamaktadır.

PHP’nin Tanımı Nedir?

PHP nedir sorusuna net bir cevap vermek gerekir ise; sanal bölgeler için tasarlanmış olan ve kullanılan bir programlama diline verilen isimdir. Açılımı PHP: Hypertext Preprocessor olmaktadır. Türkçe karşılığı ise; PHP: Hiper Metin Önişlemcisi olmaktadır. HTML içine gömülebilen betik dili olan PHP ile öncelikle komut verilmesi için bir PHP kodu yazılmaktadır. Ardından yazılan kod HTML kodunun içerisine gömülmektedir. Bu şekilde yazılan kod çalıştırılmaktadır. PHP isimli programlama dili; kullanıcının kendisinin çalıştırdığı bir programlama dili değildir. Bu programlama dilini sunucu çalıştırmaktadır. PHP kodu kişinin kendi sunucusunda çalıştığında, ilgili kod sadece kişi tarafından görülebilmektedir. Web sitesine bağlanan kullanıcıların koda müdahale edebilmesi mümkün değildir.

PHP Web Sitesi Yapımı Nasıl Olmaktadır?

PHP web sitesi yapmak isteyenlerin web sitelerinin PHP’yi destekliyor olması önemli bir gerekliliktir. Desteklememesi halinde, PHP kurulumu yapılarak başlanması gerekmektedir. Bunun için HTML dosyasındaki komutlara hakim olunması ve MySQL ile veritabanı kullanımlarının öğrenilmesi gerekmektedir. PHP ve veritabanının bağlantısı gerçekleştikten sonra PHP web sitesi tasarımı kısa süre içerisinde pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

5

ASP mi PHP mi?

ASP mi PHP mi seçimi yapabilmek için bir karşılaştırma yapılması gerekmektedir. Ancak iki programlama dilinin de kullanımı ve özellikleri dikkate alındığında, herhangi bir tanesinin seçilmesi ve diğerine göre daha üstün olduğunun söylenmesi pek doğru olmamaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Gönder